Ֆրանսիացի դերասան և ռեժիսոր Ժան Պոլ Շինտու, որը Հայաստան է ժամանել «ԱՐՄՄՈՆՈ» Մոնոներկայացումների միջազգային թատերական փառատոնին մասնակցելու համար, PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում պատմեց, որ Հայաստանի մասին գիտի դեռ մանկուց, իսկ Հայոց ցեղասպանության մասին իմացել է, երբ 14 տարեկան էր: «Երբ ես սովորում էի Լիոնի քոլեջում, իմ դասարանցին Իվ Փալանջյան անունով մի չարաճճի տղա էր: Ուսուցչուհին ասաց, որ եթե նա իրեն լավ չդրսևորի, ապա նրան փոքր արկղի մեջ Թուրքիա կուղարկեն: Դասամիջոցին ես նրան հարցրեցի, թե ինչու հենց Թուրքիա: Նա ինձ պատմեց Ցեղասպանության մասին: Ես այդ մասին իմացա, երբ 14 տարեկան էի, և իմ շատ տարեկիցներ չգիտեին այդ մասին»,- պատմեց Շինտուն` ավելացնելով, որ ծնունդով Լիոնին կից փոքր քաղաքից է, որտեղ բնակչության 50%-ը հայեր են:
Ժան Պոլ Շինտուն հայտնի դերասան և ռեժիսոր է, ավելի քան 60 դեր է խաղացել, աշխատում է բացառապես դասական ստեղծագործությունների հետ: Անցյալ տարի նա արդեն այցելել է Հայաստան Ֆրանկոֆոնիայի օրերի շրջանակում` Էժեն Իոնեսկոյի «Աթոռներ» մոնոներկայացումով, իսկ այս տարի «ԱՐՄՄՈՆՈ» փառատոնում հանդիսատեսի դատին ներկայացրեց Ալբեր Կամյուի «Առաջին մարդը» մոնոներկայացումը:

A well-known French actor and stage director Jean-Paul Schintu is a participant of Yerevan-hosted ArmMono international festival.
In a conversation with PanARMENIAN.Net reporter, the actor shared memories of his first learning about the Armenian Genocide.
“In my college years in Lyons, I had a mischievous classmate named Ives Palanjian. So one day, our teacher, exasperated by his pranks, said she'll send him to Turkey in a small box. I asked him during a break, ''Why would she pick Turkey to send you to?'', and this is when he told me about the Genocide.”
''I learnt about it at 14, when many of my peers knew nothing about the tragedy,'' Schintu said, adding that his native city is Lyons, with Armenians comprising 50% of population.