Հունա-հռոմեական ըմբշամարտի Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր, աշխարհի առաջնության արծաթե մեդալակիր և Եվրոպայի չեմպիոն Ռոման Ամոյանը (55կգ ք/կ), որը վերջերս իր տիտղոսներին ավելացրեց ևս մեկ Եվրոպայի չեմպիոնություն, PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է, որ առաջնությունն իր համար շատ հեշտ ստացվեց:
«Ճիշտ է, ես մի քանի լավ ըմբիշների հետ մրցեցի, բայց դժվարություններ չզգացի: Պատասխանատվություն էի զգում կիսաեզրափակչում ադրբեջանցի Էլդանիզ Ազիզլիի հետ մենամարտում, բայց նրան նույնպես կարողացա հաղթել»,- ասել է նա:
Ռոմանը բոլոր մենամարտերում վստահ հաղթանակներ գրանցեց` մրցակիցներին չթողնելով ոչ մի միավոր: Իսկ եզրափակչում նա ստիպված եղավ մենամարտել վնասվածքով: «Եզրափակչում գլխիս վնասվածքը զգացնել էր տալիս, գլուխս շատ էր ցավում, բայց ես ամենագլխավորի` չեմպիոնության մասին էի մտածում և ջանում ուշադրություն չդարձնել վնասվածքին»»,- նշել է մարզիկը:
Ըմբշամարտի աշխարհի առաջնությունը տեղի կունենա սեպտեմբերի 12-18-ը Ստամբուլում և վարկանիշային է լինելու, կխաղարկվեն 2012 թվականի Օլիմպիական խաղերի ուղեգրեր: «Հուսով եմ, որ աշխարհի առաջնությանը լավ մարզավիճակում կլինեմ և կկարողանամ ինձ լավագույնս դրսևորել»,- խոստովանել է Ամոյանը:

7 Апрель 2011 - 04:31 AMT
Бронзовый призер пекинских Олимпийских игр, серебряный призер чемпионата мира и чемпион Европы по греко-римской борьбе Роман Амоян (в/к 55), который недавно к своим титулам добавил еще одно чемпионство Европы, в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал, что чемпионат для него получился очень легким.
“Правда, я встретился с несколькими хорошими борцами, но не ощутил трудностей. Чувствовал ответственность в поединке против азербайджанца Элданиза Азизли в полуфинале, но и его смог победить”, – рассказал он.
Роман во всех своих поединках одержал уверенные победы, не дав соперникам ни одного очка. А в финале ему пришлось выйти на ковер с травмой: “В финале давала о себе знать травма головы, голова очень болела, но я думал о самом главном – о чемпионстве и старался не обращать внимания на травму”.
Чемпионат мира по борьбе пройдет 12-18 сентября в Стамбуле и будет рейтинговым: будут разыгрываться путевки на Олимпийские игры 2012 года. «Надеюсь, что и на чемпионате мира буду в хорошей форме и смогу проявить себя с лучшей стороны», – сказал Амоян.