ՀՀ մշակույթի նախարարությունը կոչ է անում բոլոր մշակութային, գիտական, կրթական հաստատություններին և կազմակերպություններին պատրաստել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր քարտուղար Իրինա Բոկովայի անունով «Սասնա ծռեր կամ Սասունցի Դավիթ» ազգային հայտին աջակցող նամակներ գրել և տրամադրել ՀՀ մշակույթի նախարարությանը: Պետք է հաշվի առնել այն հանգամանքը, որ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն կարևորում է ներկայացվող հայտն աջակցող նամակների քանակությամբ: Կոչը կապված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ներկայացուցչական ցանկի 2011 թվականի համալրման գործընթացի մեկնարկի հետ, որն իրականացվում է տարբեր երկրների կողմից ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին ազգային ոչ նյութական արժեքների հայտեր ներկայացնելու ճանապարհով:
2010 թվականին նշված ցանկում ներառվեց Հայաստանի Հանրապետության ներկայացրած «Խաչքարի արվեստ. խաչքարի խորհուրդն ու խաչքարագործությունը» ոչ նյութական մշակութային արժեքը, իսկ 2011 թվականի համալրման նպատակով ՀՀ մշակույթի նախարարությունը մշակել և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գործերով Հայաստանի ազգային հանձնաժողովի հետ համատեղ ներկայացրել է հայ ազգային էպոս` «Սասնա ծռեր կամ Սասունցի Դավիթ» հայտը:

The Armenian Ministry of Culture calls on all cultural, scientific and educational organizations of Armenia to write letters to UNESCO Director-General Irina Bokova to supplement the official application of the Ministry to declare Sasuntsi Davit Epos an intangible cultural heritage of UNESCO.
The letters should be transferred to the Armenian Ministry of Culture.
The call of the Ministry is related to acceptance of new applications to enlarge the list of intangible culture heritage announced by UNESCO for 2011.
The list is prepared based on applications received from various countries.
The United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO) has declared the Armenian Khachkar (cross-stone) an intangible cultural heritage in need of urgent safeguarding.
The decision to classify the unique Armenian artwork was made on November 17, 2010 during the fifth session of an intergovernmental committee of states signed onto UNESCO’s Convention for Safeguarding Intangible Cultural Heritage.
Armenia’s application, submitted to the committee, presented the Armenian Khachkar as an ancient form of symbolism and craftsmanship unique and vital to Armenian national identity.
The application detailed the history of the Khachkar and its spiritual role, detailing its roots and development through the centuries and into modern times.
In 2005, the Armenian Duduk music was proclaimed by UNESCO a masterpiece of the oral and intangible heritage of humanity.