ՌԴ Հանրային պալատը կոչ է արել իրավապահ մարմիններին պարզել LiveJournal բլոգոհոսթինգի շուրջ ստեղծված իրավիճակը, որը մարտի 30-ից ապրիլի 6-ն ընկած ժամանակահատվածում ենթարկվել է հաքերային գրոհների: Նման հայտարարություն արվել է ՌԴ ՀՊ ապրիլի 7-ի նիստում:
«Մոսկովսկի կոմսոմոլեց» թերթի խմբագիր և ՀՊ անդամ Պավել Գուսևի հայտարարությունում ասվում է այն մասին, որ անհրաժեշտ է «օրենսդրական մակարդակով խստացնել պատասխանատվությունը կայքերի և սերվերների վրա դիտավորյալ հարձակման համար», հաղորդում է Lenta.ru-ն:
Տեղեկատվական անվտանգություն ոլորտի մասնագետ, բլոգեր Սամվել Մարտիրոսյանն ասաց PanARMENIAN.Net -ի թղթակցին, որ իր կարծիքով LiveJournal-ի վրա շարունակվող հարձակումները կարող են լուրջ հետևանքներ ունենալ տեղեկատվական դաշտում. «Հաշվի առնելով, որ այսօր ԿՄ-ն ռուսալեզու ինտերնետի ամենամեծ և ամենաքաղաքականացված բլոգային հարթակն է, դա կարող է լուրջ հետևանքներ ունենալ տեղեկատվական դաշտում։ Իրականում հնարավոր է, որ հարձակումները հենց նման խնդիր են ուզում լուծել։ Եթե այս հարձակումները ևս մի քանի օր շարունակվեն, կարող է մեծաքանակ միգրացիա սկսվել ԿՄ-ից դեպի սոցիալական ցանցեր»։
LiveJournal բլոգային ցանցի վրա կատարված վերջին DDoS հարձակումների մասին իր կարծիքը հայտնեց PanARMENIAN.Net ի թղթակցին LiveJournal-ի հարթակից օգտվող և մեծքանակ ընթերցողներ ունեցող բլոգեր Սեդրակ Մկրտչյանը: Ըստ Սեդրակ Մկրտչյանի՝ LiveJournal-ի վրա վերջին հարձակումները հնարավոր է նպատակ ունեն աստիճանաբար LiveJournal օգտագործողներին տանել այլ բլոգային հարթակներ.«Սրանք սովորական խուլիգանություն չեն, այլ լավ պլանավորված և մտածված հարձակումներ են։ Վիճելի հարց է, իհարկե, թե ո՞րն է այս հարձակումների իսկական նպատակը»։

Общественная палата РФ призвала правоохранительные органы разобраться в ситуации вокруг блогохостинга LiveJournal, который в период с 30 марта по 6 апреля трижды подвергался масштабным атакам хакеров. Такое заявление было сделано на заседании ОП РФ 7 апреля.
Также в заявлении, которое озвучил главный редактор газеты "Московский комсомолец" и член Общественной палаты Павел Гусев, говорится о том, что необходимо "на законодательном уровне ужесточить ответственность за умышленные атаки на сайты и сервисы", сообщает Lenta.ru.
Как ранее заявил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net армянский эксперт по информационной безопасности, блогер Самвел Мартиросян, хакерские атаки на блогохостинг LiveJournal могут очень серьезно повлиять на информационное поле, так как LiveJournal сегодня самая крупная и самая политизированная российская блогерская площадка. По его словам, вполне возможно, что атаки направлены именно на решение подобной задачи: “Если атаки будут продолжаться еще несколько дней, не исключена миграция пользователей из LiveJournal в другие сети”.
А по мнению другого армянского блогера Седрака Мкртчяна, последние атаки на блогохостинг LiveJournal, возможно, преследуют цель тихо-тихо рассеять пользователей LiveJournal среди других сетей. “Это не простое хулиганство, а тщательно спланированные и обдуманные атаки. Спорный вопрос, какова цель этих атак”, – отметил Седрак Мкртчян.