Աշխարհահռչակ Deep Purple ռոք խմբի վոկալիստ Յան Գիլանը և Black Sabbath-ի վոկալիստ Թոնի Այոմին, համախմբելով իրենց շուրջ բասիստ Ջեյսոն Նյուսթեդին, ստեղնահար Ջոն Լորդին, Iron Maiden խմբի հարվածային Նիկո ՄաքԲրայանին և HIM խմբի անդամ Լինդե Լինդստրյոմին, ստեղծել են WhoCares անունով հարդ ռոք խումբը: WhoCares խումբը ստեղծվել է Գյումրիի երաժշտական դպրոցի վերականգնման աշխատանքների համար դրամական միջոցներ հանգանակելու նպատակով: Դպրոցը փլվել է 1988 թվականի դեկտեմբերի 7-ին տեղի ունեցած ավերիչ երկրաժարժի ժամանակ:
«20 տարի առաջ, երբ տեղի ունեցավ այդ երկրաշարժը, մենք օգնեցինք նրանց, բայց մինչ այժմ աղետի գոտում կան խնդիրներ: Նախորդ անգամ հավաքված գումարները օգնեցին լուծել դպրոցի տանիքի խնդիրը: Շատ լավ կլինի, որ մենք Յանի հետ մեր շուրջը հավաքենք աշխարհի լավագույն երաժիշտներին և շարունակենք մեր գործը», ասել է Այոմին:
«Մտահղացումը եկավ այն ժամանակ, երբ ես ու Թոնին Հայաստանում էինք»,-ասել է Գիլանը:
Խումբը մայիսին կթողարկի Out of My Mind և Holy Water սինգլները, ինչպես նաև Գիլանի և Այոմիի հայաստանյան առաքելության մասին 40-րոպեանոց հոլովակը:
Այոմին և Գիլանը Deep Purple ռոք խմբի Smoke On The Water երգը վերաձայնագրել էին 1989 թվականին, որի ողջ հասույթը տրամադրվել էր երկրաշարժից տուժածների հիմնադրամին:

WhoCares is a new hard rock/metal supergroup featuring the talents of Deep Purple’s Ian Gillan and Black Sabbath’s Tony Iommi joined by bassist Jason Newsted, keyboardist Jon Lord, Iron Maiden drummer Nicko McBrain, and HIM’s Linde Lindström.
WhoCares has been put together by Gillan and Iommi to raise funds for a music school in Armenia, which may seem like an unusual idea but the pair have been involved in charity work for Armenia since a devastating earthquake that struck the country in December 1988.
Back in 1989 Gillan and Iommi recorded Smoke On The Water to raise funds for Rock Aid Armenia and after being awarded the Orders Of Honor in October 2009 by Armenia’s Prime Minister Tigran Sargsyan the metal stars decided to record new songs to assist the country’s rebuilding efforts.
According to FasterLouder, the band will release a single in May featuring the tracks Out of My Mind and Holy Water with a bonus 40-minute documentary that shows Gillan’s and Iommi’s involvement with the Armenian charity efforts.