Ապրիլի 8-ին Երևանի պետական տիկնիկային թատրոնի դահլիճում ԱՐՄՄՈՆՈ մոնոներկայացումների միջազգային թատերական փառատոնի շրջանակներում տեղի ունեցավ Սամաա Իբրահիմ Ալիի «Կարմեն» ներկայացումը:
Բեմադրությունը պատմում է թատրոնի աղքատ և ոչ տառաճանաչ հավաքարարի մասին, ով Բիզեի «Կարմեն» ներկայացումից առաջ բեմն է մաքրում: Նա բեմ է բարձրանում դահլիճից, բողոքում է իր կյանքից: Հետո սկսում է պատմել Կարմենի կերպարի մասին և ընկնում երևակայության գիրկը: Նրա կյանքի պատմությունը, կարծես, նույնական է Բիզեի հերոսուհու պատմության հետ: Հանդիսատեսի համար անսպասելի, դերասանուհին սկսում է երգել Կարմենի ամենահայտնի հատվածներն արաբերենով:
Հանդիսատեսի որոշ զանգվածին թվաց, որ «Կարմենն» ունի քաղաքական ենթատեքստ, սակայն ռեժիսորը ժխտեց այդ կարծիքը` ասելով, որ «սա քաղաքական թեմա չէ: Սա պատմություն է ընդհանրապես ազատության մասին: Սա կանացի դժբախտություն է, որը վերաբերում է ինչպես մեր երկրի, այնպես էլ աշխարհի մյուս երկրների կանանց»:
Դերասանուհուն դուր եկավ հայ հանդիսատեսը, նա անշեց, որ ուրախ է տեսնել նման դրական արձագանք հանդիսատեսից: «Իմ կարծիքով` յուրաքանչյուր կնոջ մեջ Կարմեն է ապրում: Նա ուզում է սիրել, նա ազատություն է տենչում: Դրա համար էլ ես որոշեցի անդրադառնալ այս թեմային», PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Սամաա Իբրահիմ Ալին:
Սամաա Իբրահիմ Ալին ծնվել է 1975թ. Ալեքսանդրիայում, Եգիպտոս: 1997թ. ավարտել է Ալեքսանդրիայի համալսարանի նկարչության ֆակուլտետը: Եգիպտոսի ներկայացուցիչ Սամաա Իբրահիմ Ալին բավական հայտնի դերասանուհի է իր երկրում, մասնակցել է բազմաթիվ թատերական փառատոնների: Ներկայացումը բեմադրել է դերասանուհու եղբայրը` Այման Իբրահիմը:

8 апреля в рамках международного фестиваля моноспектаклей АРММОНО в ереванском Государственном кукольном театре прошел спектакль Самаа Ибрагим Али «Кармен».
Постановка рассказывает о бедной и неграмотной уборщице, которая перед спектаклем Бизе «Кармен» подметает сцену. Она поднимается на сцену из зала с жалобами на свою жизнь. Затем она начинает рассказывать про образ Кармен и впадает в мечтания. История ее жизни, казалось бы, совпадает с жизненной историей героини Бизе. Неожиданно для зрителя героиня начинает петь на арабском языке отрывки из известнейших арий Кармен.
Некоторой части зрителей показалось, что «Кармен» имеет политический подтекст, однако режиссер опроверг это мнение, заявив, что «это не политическая тема. Это рассказ о свободе вообще. Это трагедия женщин как нашей страны, так и всего мира».
Актрисе понравился армянский зритель, она отметила, что рада видеть такой положительный зрительский отклик. «По-моему, в каждой женщине живет Кармен: она хочет любить, мечтает быть свободной. Из-за этого я и решила коснуться этой темы», – рассказала в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net Самаа Ибрагим Али.
Самаа Ибрагим Али родилась в 1975 году в Александрии (Египет). В 1997 году окончила факультет живописи Александрийского университета. Она довольно известна в своей стране, участница многих театральных фестивалей. Постановку осуществил брат актрисы – Айман Ибрагим.