Ապրիլի 9-ին Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանի հետ միասին Հայաստանի ազգային պատկերասրահում ներկա գտնվեցին հայ անվանի արվեստագետ Երվանդ Քոչարի փարիզյան շրջանի եռաչափ տարածական գեղանկարչության բացառիկ ստեղծագործություններից մեկի ցուցադրությանը: Եզակի այս ցուցադրությունը, որը կայանալու է ապրիլի 5-ից մայիսի 5-ը, կազմակերպել են երևանյան «Բարձր արվեստ» կերպարվեստի կենտրոնը` փարիզյան «Մինոտավր» պատկերասրահի հետ համատեղ:
Կառավարության ղեկավարը ծանոթացել է Քոչարի եռաչափ գեղանկարի ստեղծման պատմությանը և բովանդակությանը: Նշվել է, որ 1927թ. ստեղծված տարածական այս աշխատանքում գեղանկարչության և քանդակի յուրատեսակ համադրությամբ պատկերված են Ադամը և Եվան` ներկայացնելով ծավալայնության, պլաստիկ մոդելավորման, գունախաղի և լույսի ներդաշնակ միասնություն:
Վարչապետ Սարգսյանը ծանոթացել է նաև Հայաստանի ազգային պատկերասրահում ներկայացված ֆրանսահայ տաղանդավոր նկարիչ Ժանսեմի (Հովհաննես Սեմերջյան) «Նատյուրմորտ» կտավին: Մինչև մայիսի 5-ը Ժանսեմի ստեղծագործությունը նույնպես հասանելի կլինի անվանի նկարչի արվեստի սիրահարների համար:
Երվանդ Քոչարը (1899-1979) եռաչափ գեղանկարչության հիմնադիրներից է: 1923-1936թթ. ապրել է Փարիզում, նրա աշխատանքները ցուցադրվել են Փարիզի Sacre du Printepms և Van Leer ցուցասրահներում: Շագալի, Բրակի, Գրիսի, Կիրիկոյի, Պիկաբիայի, Պիկասոյի և այլ նկարիչների հետ 1929-ին մասնակցել է «Panorama de l'Art contemporain» ցուցահանդեսին: 1936-ին տեղափոխվել է Հայաստան, որտեղ ստեղծել է Սասունցի Դավթի և Վարդան Մամիկոնյանի արձանները: Խորհրդային Հայաստան վերադառնալուց հետո այլևս չի մեկնել Փարիզ:

9 Апрель 2011 - 13:46 AMT
9 апреля премьер-министр РА Тигран Саргсян и министр культуры Асмик Погосян посетили выставку одной из трехмерных работ Ерванда Кочара в Национальной картинной галерее Армении. Выставка, которая проходит с 5апреля по 5 мая, организована Ереванским центром живописи “Высокое искусство” совместно с парижским музеем “Минотавр”. Глава армянского правительства ознакомился с историей трехмерного творчества Кочара.
Премьер-министр РА ознакомился также с выставленной в Национальной картинной галерее Армении картиной “Натюрморт” французского художника армянского происхождения Жансема (Ованнеса Семерджяна). Экспозиция картины Жансема также продлится до 5-го мая.
Ерванд Кочар (1899-1979) является одним из основателей трехмерной живописи. В 1923-1936 годах жил в Париже, его работы выставлялись в парижских экспозиционных залах Sacre du Printepms и Van Leer. Вместе с Шагалом, Браком, Гриси, Кирико, Пикабией, Пикассо и другими художниками в 1929 году участвовал в выставке в Panorama de l'Art contemporain в Париже. В 1936 году он переехал в Армению, где сотворил известные статуи Давида Сасунского и Вардана Мамиконяна, ряд работ “Город в человеке” и “Муза-Кибернетика”. После возвращения в Советскую Армению он больше не вернулся в Париж.
Жансем является одним из крупных художников армянской диаспоры. Художник родился в 1920 году в городе Селес в Турции, детство провел в греческом городе Салоники, а в 1931 году его семья переехала в Париж. Жансем несколько лет посещал “свободные академии” Монпарнаса, а в 1939 году окончил Парижскую высшую школу декоративных искусств. Сегодня работы Жансема выставляются в галереях по всему миру.