Mozilla Firefox 4-ի հայերեն տարբերակը պատրաստ է և հասանելի է Mozilla.am` «Մոզիլլա Հայաստան» թիմի կայքում։ Այս մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին տեղեկացրեց «Մոզիլլա Հայաստան» թիմի անդամ և HaySoft նախագծի նախաձեռնող Հրանտ Օհանյանը։
Ինչպես նշեց Հրանտ Օհանյանը, «Մոզիլլա Հայաստան» թիմն գործում է արդեն 2 տարի և մեկ տարի է, ինչ թարգմանում է Mozilla Firefox 4-ի beta տարբերակները հայերեն. «Մինչ այդ աշխատում էին Mozilla Firefox-ի 3,6 տարբերակի թարգմանության վրա։ Մեր հիմնական թիմը բաղկացած է 5 հոգուց, 5-ս էլ կամավոր ենք։ Թարգմանության աշխատանքներին կարող է մասնակցել յուրաքանչյուր ցանկացող` գրանցվելով Mozilla.am-ում»։
Mozilla Firefox 4-ի հայերեն տարբերակը հասանելի է թե՛ Mac-ի, թե՛ Windows-ի և թե՛ Linux-ի համար։ Այն կարելի է բեռնել թե՛ Mozilla.am-ից, թե՛ Mozilla.org-ից։
Թե որքան մարդ է օգտագործում Firefox 4-ը հայերեն լեզվով Հրանտ Օհանյանը չգիտի. « Ցավոք, նման վիճակագրության չեմ տիրապետում, բայց ես ինքս Firefox 4-ի հայերեն տարբերակի օգտոգործողներից եմ»։
«Մոզիլլա Հայաստան» թիմի նպատակն է հայաֆիկացնել Մոզիլլա կազմակերպության ծրագրերը՝ հասանելի դարձնելով հայերեն լեզվով և հայկական ՏՏ ոլորտում հայերենի տարածումը։ Աշխատանքը ղեկավարում են Mozilla Foundation-ի 2 կամավոր աշխատակիցներ (Contributor)՝ Արմեն Զամբրանո Գասպարյանը և Ռոբերտ Սարգսյանը։

Армянская версия Mozilla Firefox4 уже готова и доступна на сайте команды “Mozilla Айастан” Mozilla.am.Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщил член группы и инициатор проекта HaySoft Грант Оганян.
Как отметил Грант Оганян, группа “Mozilla Айастан” действует уже 2 года и вот уже год, как переводит Mozilla Firefox 4 beta на армянский язык: “До этого работали над переводом Mozilla Firefox 3,6. Наша команда состоит из 5 человек и все 5 – добровольцы. В работе над переводами может участвовать каждый желающий, зарегистрировавшись на Mozilla.am”. Сколько именно человек используют Firefox 4 на армянском языке, Грант Оганян точно не знает: “К сожалению, статистических данных у меня нет, но я сам пользуюсь армянской версией Firefox 4”.
Армянская версия работает как с Mac, так и с Windows, Linux. Ее можно загрузить с Mozilla.am или с Mozilla.org.
Цель группы “Mozilla Айастан” – перевод на армянский язык программ компании Мозилла и распространение армянского языка в ИТ-сфере Армении. Работой группы руководят добровольные сотрудники Mozilla Foundation 2 Армен Замбрано Гаспарян и Роберт Саргсян.