Հայաստանի «Nokia» բջջային հեռախոսների կենտրոնի վաճառքի տնօրեն Վազգեն Բախշեցյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հայտնեց, որ Nokia E6 հեռախոսները Հայաստան կբերվեն 2011-ի հունիսին։
Nokia-ի պաշտոնական բլոգը հայտնում է, որ այսօր Nokia-ն թողարկում է Nokia E6 սմարթֆոնը։ Այն ունի QWERTY ստեղնաշար և touch էկրան։ Ինչպես գրում է բլոգը, այն նախատեսված է գործարար մարդկանց համար։
Nokia E6-ն ունի 8 MB ներքին հիշողություն և մինչև 32 GB լրացուցիչ հիշողության հնարավորություն։ Հեռախոսը աշխատում է առանց լիցքավորման 7 ժամ 30 րոպե։ Այն կարող է ապահովել 2G/3G ցանց, ինչպես նաև ունի WiFi անլար կապին միանալու հնարավորություն։ Ֆոտոխցիկը 8 մեգապիկսել է։
Nokia E6-ը աշխատում է Symbian-ի վերջին տարբերակով, որն ունի 5 աշխատանքային միջավայր (home screens) և բարելավված արտաքին դիզայն (interface)։

Nokia E6 model, launched today, will be available in Armenia in June 2011, Vazgen Bakhshetsyan the sales director at Nokia Official Representation in Armenia told PanARMENIAN.Net.
On April 12, Nokia launched the Nokia E6, a compact QWERTY and touch device. The device is meant for business and general users who need to get things done while they’re on the move, according to Nokia official blog.
Nokia E6 offers faster navigation and operation than either. Users can get much faster text-entry from a QWERTY keyboard than they ever will from a touch display. The device has 8MB of internal memory and support for MicroSD cards up to 32GB. The battery is for 7h30m talk-time. Also has 2G/3G network support for world travellers and WiFi connectivity; Bluetooth 3.0 with support for stereo headphones; 8-megapixel cam.
Nokia E6 comes with the latest Symbian version with five home screens, an improved browser and redesigned interface. It’s complete with Symbian Anna, improved support for Mail for Exchange, Microsoft Communicator Mobile, SharePoint and Office documents.