Հայաստանում հուշարձանների պահպանության Հուշարձանների պահպանության մասին մասին հիշում են միայն ապրիլի 18-ին` Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի պահպանության միջազգային օրը: Հայաստանի մշակույթի նախարարությունը կոչ է անում հանրապետության բոլոր մարզերում կատարել հուշարձանների մաքրման աշխատանքներ, մշակութային ժառանգության պահպանությունն իրականացնող մասնագետների անմիջական մասնակցությամբ: Մշակույթի նախարարությունը կազմակերպում է մաքրման աշխատանքներ Հայաստանի մարզերում զինվորականների և դպրոցականների մասնակցությամբ: Կկազմակերպվեն նաև էքսկուրսիաներ, ցուցահանդես և ծառատունկ:
Այս գործունեությունը մշակույթի նախարարությունը նախաձեռնել է 2005 թվականին: 2009 թվականին ՊՆ-ի հետ համատեղ կազմակերպած միջոցառումների շրջանակներում կատարվել են հուշարձանների մաքրման աշխատանքներ Երևանում և մյուս մարզերում:

14 Апрель 2011 - 10:20 AMT
В Армении об охране памятников вспоминают только 18 апреля, в Международный день охраны памятников и достопримечательностей. Министерство культуры Армении призывает во всех областях республики провести работы по очистке памятников с непосредственным участием специалистов по охране культурного наследия. Министерство культуры намерено привлечь к этим работам военнослужащих и школьников. Также будут организованы экскурсии, выставки и посадка деревьев.
Подобную акцию Министерство культуры инициировало в 2005 году. В 2009 году в рамках организованных совместно с Министерством обороны мероприятий были проведены работы по очистке памятников в Ереване и в областях Армении.