Ապրիլի 15-ին ավարտվեց Ֆրանկոֆոնիայի միամսյակը Հայաստանում:
Ֆրանկոֆոնիայի միամսայակի շրջանակներում կազմակերպված միջոցառումների ավարտի կապակցությամբ Ֆրանսիայի դեսպանատանը կազմակերպվեց ասուլիս: Մամլո ասուլիսին ներկա էին ֆրանկոֆոն երկրների դեսպանները, ինչպես նաև ՀՀ ԱԳ նախարարի խորհրդական Քրիստիան Տեր-Ստեփանյանը: Ասուլիսը նախագահում էին Ֆրանսիայի դեսպան Անրի Ռենոն և Շվեյցարիայիª այժմ Ֆրանկոֆոնիա միջազգային կազմակերպության (ՖՄԿ) նախագահությունը իրականացնող երկրի, դեսպան Կոնստանտին Օբոլենսկին£ Ֆրանկոֆոն երկրների դեսպանների ասոցիացիան նախ ողջունեց Հայաստանում Ֆրանկոֆոնիայի միամսյակի հաջողությունը, որն իր միջոցառումների շուրջն էր համախմբել ամենատարբեր ասպարեզների ներկայացուցիչներիª դիվանագետների, քաղաքական գործիչների, համալսարանականների, կրթության և մշակույթի ներկայացուցիչների, ինչպես նաև միամսյակի նկատմամաբ Հայաստանի ստանձնած օրինակելի հանձնառությունը, որը հնարավորություն ընձեռեց ներկայացնել Ֆրանկոֆանիայի լեզուն և մշակույթն իր ողջ բազմազանությամբ£
Քրիստիան Տեր-Ստեփանյանը նշեց, որ այս տարի Ֆրանկոֆոնիայի շրջանակներում Երևանում և Հայաստանի մարզերում ընդհանուր թվով կայացան շուրջ 160 զանազան միջոցառումներ: «2010 թվականին Հայաստանում կազմակերպվեց Ֆրանկոֆոնիայի շաբաթ, այս տարի` միամսյակ: Չեմ խոստանում մյուս տարի երկու ամիս նվիրել միջոցառումներին, սական կարծում եմ, որ 2012 թվականին շրջանակները կընդլայնվի»,- ասաց Տեր-Ստեփանյանը:
Դեսպանը նշեց հատկապես Լարա Ֆաբիանի համերգը, որը տեղի ունեցավ մարտի 18-ին Երևանի Կարեն Դեմիրճյանի անվ. մարզահամերգային համալիրում: Առավել ուշագրավ էին համալսարաններում տեղի ունեցած միջոցառումները, հատկապես Վ. Բրյուսովի անվան լեզվաբանական համալսարանի կազմակերպած գիտաժողովը:
Հայաստանում Ֆրանկոֆոն դեսպանների խմբում են Բուլղարիայի, Եգիպտոսի, Ֆրանսիայի, Վրաստանի, Հունաստանի, Լիբանանի, Լիտվայի, Լեհաստանի, Ռումինիայի, Շվեյցարիայի և Ուկրաինայի ներկայացուցիչները:

15 Апрель 2011 - 13:07 AMT
15-ое апреля стало последним днем Месяца франкофонии в Армении. В связи с этим в Ереване состоялась пресс-конференция, в которой приняли участие аккредитованные в Армении послы франкофонских государств, а также консультант министра иностранных дел РА Кристиан Тер-Степанян. Председательствовали на встрече посол Франции в Армении Анри Рено и посол Швейцарии в Армении Константин Оболенский, страны, которая сейчас возглавляет Международную организацию франкофонии. Дипломаты в первую очередь отметили, что Месяц франкофонии в Армении прошел успешно и сплотил представителей разных слоев общества: дипломатов, политических деятелей, студентов, представителей сфер культуры и образования. Они также отметили, что Армения выполнила все взятые на себя обязательства по организации Месяца франкофонии, что дало возможность представить язык и культуру франкофонии во всем их многообразии.
Кристиан Тер-Степанян отметил, что в этом году в рамках Месяца франкофонии в Ереване и в областях Армении было проведено более 160 разнообразных мероприятий. «В 2010 году в Армении была проведена Неделя франкофонии, в этом году Месяц. Не обещаю, что в следующем году мы подарим франкофонии два месяца, однако думаю, что в 2012 году рамки мероприятий будут расширены», – сказал Тер-Степанян.
Были особенно отмечены концерт французской певицы Лары Фабиан, который состоялся 18 марта в спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна в Ереване, а также мероприятия, проведенные в университетах, в частности, конференция, которую организовал Ереванский государственный лингвистический университет имени В. Брюсова. В группу послов франкофонских госудраств в Армении входят послы Болгарии, Египта, Франции, Грузии, Греции, Ливана, Литвы, Польши, Румынии, Швейцарии и Украины.