Բացման արարողության ժամանակ Բռնցքամարտի եվրոպական համադաշնության (EUBC) ներկայացուցիչ և AIBA միջազգային մրցավար Անատոլի Պացատին շնորհակալություն է հայտնել առաջնության կազմակերպման համար. «Հիացած և զարմացած եմ, որ մրցաշարը նման բարձր մակարդակով է կազմակերպված: Բոլորին հաջողություն եմ ցանկանում, իսկ մրցավարներին` արժանի մրցավարություն»:
Առաջնությունում ներկայացված են մոտ 130 բռնցքամարտիկներ 16 երկրներից: Առաջնության մրցանակային ֆոնդը կազմում է 45 մլն դրամ:
Երկրորդ միջին քաշային կարգում WBO վարկածով չեմպիոն Ռոբերտ Շտիգլիցը պաշտպանել է չեմպիոնի տիտղոսը Մագդեբուրգում (Գերմանիա): Դա հայտնի է դարձել այն բանից հետո, երբ չեմպիոնի տիտղոսի հավակնորդ Խորեն Գևորը որակազրկվել է մենամարտի 10-րդ ռաունդում:
Մարտը մրցակցային էր, երկու բռնցքամարտիկներն էլ հաջող պահեր ունեին, բայց աշխարհի չեմպիոնն ավելի դիպուկ էր: Երրորդ ռաունդում Գևորի աջ աչքը պատռվել է Շտիգլիցի հերթական դիպուկ հարվածից հետո: 10-րդ ռաունդում կրքերը թեժացել են, բռնցքամարտիկները մարտի էին բռնվել թույլատրելիի եզրագծին: Այն բանից հետո, երբ մրցավար Մանֆրեդ Քյոխլերը Խորեն Գևորին զրկել է մեկ միավորից, նա սկսել է գրոհել և ազդանշանից հետո երկու բռնցքամարտիկները հայտնվել են հատակին: Պարզվել է, որ Շտիգլիցը աջ աչքի մոտ պատռվածք է ստացել: Մարտը դադարեցվել է 10-րդ ռաունդում և մրցավարը որակազրկել է Գևորին, հաղորդում է allboxing.ru-ն:
Բարկացած Գևորը մի քանի հարված է հասցրել Մանֆրեդ Քյոխլերին, որից հետո հեռացվել է ռինգից պահակախմբի օգնությամբ: Խորեն Գևորը մի քանի օր անց (Գերմանիա) անձամբ ներղություն է խնդրել գլխավոր մրցավար Մանֆրեդ Քյոխլերից: Կայացել է Վիկ Դարչինյանի և Յոննի Պերեսի մամլո ասուլիսը (Կոլումբիա), որոնք ապրիլի 24-ին հանդիպելու են թեթևագույն քաշային կարգի մրցաշարի շրջանակներում: Խաղարկվելու է թեթևագույն քաշային կարգում IBO չեմպիոնի տիտղոսը:
Հայ բռնցքամարտիկն ասել է, որ այդ մենամարտում նա ցուցադրելու է պայքարի նոր ոճ և նոկաուտի է ենթարկելու Յոննի Պերեսին: «Չեմ կարող ասել, թե որ ռաունդում Պերեսը կհեռանա: Միայն գիտեմ, որ վաղ թե ուշ ես կոչնչացնեմ նրան: Կարծես թե նա իր կարիերայի ընթացքում ոչ մի անգամ չի հայտնվել ռինգի հատակին, բայց ես իմ շատ մրցակիցներին խորը նոկաուտի եմ ենթարկել: Եվ ես դա նորից կանեմ»,- Դարչինյանի խոսքերը հաղորդում է fightnews.com-ը:
Դարչինյանը նշել է, որ հարգում է իր մրցակցին և անձնական ոչ մի բան չունի նրա դեմ, քանի որ կոլումբիացին լավ բռնցքամարտիկ է:
«Ապրիլի 24-ը կարևոր տեղ ունի իմ բոլոր հայրենակիցների կյանքում, դա Հայոց ցեղասպանության օրն է: Ես ուզում եմ, որպեսզի բոլորը դիտեն այդ մարտը և զգան, թե որքան հիմնավորված եմ ես գործելու: Իմ ողջ թիմն այդ օրը հարգելու է 1915-ի Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը»,- ասել է Դարչինյանը:
Ծանրամարտ. Կազանում ապրիլի 11-ին մեկնարկեց Եվրոպայի ծանրամարտի առաջնությունը: Արդեն հանդես է եկել Եվրոպայի արծաթե մրցանակակիր, Սինգապուրի պատանեկան օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր Սմբատ Մարգարյանը (56 կգ ք/կ):Մարգարյանը գոհացել է միայն փոքր բրոնզե մեդալով «հրում» վարժությունում՝ բարձրացնելով 140 կգ: «Պոկում» վարժությունում հայ ծանրորդն անհաջող հանդես եկավ և 105 կգ արդյունքով զբաղեցրեց 9-րդ տեղը: 245 կգ արդյունքով նա երկամարտում զբաղեցրեց 9-րդ տեղը:
Այդ քաշային կարգում չեմպիոն դարձավ Օլեգ Սիրգին (Մոլդովա) 265 կգ արդյունքով:
Կազանում Եվրոպայի ծանրամարտի առաջնությունում ապրիլի 12-ին ելույթ ունեցան մինչև 53կգ քաշային կարգի ծանորդները: Էլեն Գրիգորյանը «երկամարտի» արդյունքներով 195կգ բարձրացրեց և Եվրոպայի փոխչեմպիոն դարձավ:
Հայ ծանրորդը «հրում» վարժությունում հաջողությամբ իրացրեց իր բոլոր երեք մոտեցումները և կարողացավ 110կգ բարձրացնել` նվաճելով փոքր արծաթե մեդալ:

16 Апрель 2011 - 14:13 AMT
Элен Григорян стала вице-чемпионкой Европы по тяжелой атлетике, а Хорен Гевор не смог отобрать чемпионский титул у Роберта Штиглица
На турнире представлено 130 боксеров из 16 стран. Призовой фонд турнира составляет 45 млн драмов. Сборная Армении имеет по 3 представителя в каждой весовой категории.
Чемпион WBO во втором среднем весе Роберт Штиглиц успешно защитил чемпионский титул в Магдебурге (Германия) в поединке с Хореном Гевором. Бой получился конкурентным, оба боксера имели удачные моменты, но чемпион мира был точнее своего соперника. В десятом раунде страсти накалились до предела, боксеры дрались на грани дозволенного. После того как рефери Манфред Кехлер снял очко с Хорена Гевора, претендент пошел в атаку, и после клинча оба боксера оказались на настиле ринга. Поединок был остановлен на 10 раунде и рефери дисквалифицировал Гевора.
Расстроенный Гевор накинулся на Манфреда Кехлера и нанес ему несколько ударов, после чего был удален с ринга при помощи охранников.
“Это был не очень сложный бой. Я был наслышан о его стиле, знал, что он не очень честный боксер – может двинуть по затылку или ниже пояса. Когда он бился с Феликсом Штурмом, то тоже устроил на ринге цирк. Поэтому я изначально знал, что он что-то да отчебучит”, – сказал Штиглиц.
Через несколько дней после поединка Гевор лично извинился перед главным арбитром Манфредом Кехлером.
Состоялась пресс-конференция Вика Дарчиняна и Йонни Переса (Колумбия), которым 24 апреля предстоит встретиться на ринге турнира в легчайшем весе. На кону поединка будет стоять титул чемпиона IBO в легчайшем весе.
Армянский боксер сказал, что в этом поединке покажет новый стиль борьбы и нокаутирует Йонни Переса. “Я не могу сказать в каком раунде упадет Перес. Я только знаю, что рано или поздно я уничтожу его. Кажется, он еще ни разу в своей карьере не оказывался на настиле ринга, но я многих своих соперников отправлял в глубокий нокаут. И я сделаю это снова”,- пригрозил Дарчинян.
“На данный момент я только концентрируюсь на поединке против Вика Дарчиняна, и я уверен в себе на 100 процентов. 24 апреля все увидят большую борьбу. Я имел возможность смотреть бои Дарчиняна раньше, потому что мы работаем с одним и тем же промоутером. Вик – великий спортсмен, но я готов ко всему. Он будет делать свою работу, а я – свою ”, – заявил Йонни Перес.
Поединок Вик Дарчинян – Йонни Перес пройдет в Лос-Анджелесе в “Nokia Theatre”. В этот же день на ринг выйдет и вторая пара турнира Джозеф Агбеко – Абнер Марес, которые победили, соответственно, Переса и Дарчиняна. Билеты на этот вечер стоят 25- 200$.
Тяжелая атлетика: На этой неделе в Казани стартовал чемпионат Европы по тяжелой атлетике. В весовой категории до 53 кг Элен Григорян в итоге “двоеборья” подняла 195 кг и стала вице-чемпионкой Европы.
Армянская штангистка в “толчке” успешно использовала все свои три попытки и смогла поднять 110 кг штангу, завоевав малую серебряную медаль. Григорян была второй и в упражнении “рывок” с 85 кг.
А серебряный призер чемпионата Европы, бронзовый медалист сингапурских юношеских Олимпийских игр Смбат Маркарян (в/к 56) довольствовался лишь малой бронзовой медалью в упражнении “толчок”, над головой удержав 140 кг. В “рывке” армянских штангист выступил неудачно и с 105 кг занял лишь 9 место. С результатом 245 кг в “двоеборье” Маркарян занял 9 место.