Ապրիլի 18-ին`«Դեպի միջմարզային համագործակցության նոր ձեռքբերումներ` հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերություններում» հայ-ռուսական համաժողովի շրջանակներում Արամ Խաչատրյան համերգասրահում տեղի ունեցավ Օլեգ Լունդստրեմի ջազային պետական կամերային նվագախմբի (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Բորիս Ֆրումկին) և Հայաստանի ջազային նվագախմբի համատեղ համերգը (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Արմեն Հյուսնունց): Համերգը իրենից ներկայացնում էր երկու նվագախմբերի յուրօրինակ «մենամարտ», որոնք առանձին-առանձին նվագում էին համաշխարհային և հայկական ջազ ստեղծագործություններ, իսկ միասին կատարեցին Կոնստանտին Օրբելյանի «Դիլիջան» ստեղծագործությունը:
«Այսօրվա համերգով բոլորիս մոտ տոնական բարձր տրամադրություն ապահովվեց, նման տոները մեզ հիմա շատ են պակասում, մի քիչ դժվար էր, քանի-որ միայն 5-6 օր առաջ ստացանք ծրագիրը, և կարճ ժամանակահատվածում ենք արել ամեն ինչ»,- ասաց Արմեն Հյուսնունցը:
«Հիանալի նվագախումբ է Արմեն Հյուսնունցի նվագախումբը, ուրախ եմ, որ համագործակցեցինք իրար հետ: Ես մեծ խանդավառություն ապրեցի այսօր: Կցանկանայի առանձին համերգով հանդես գալ Երևանում, և ինչ-որ ավելի լավ և ավելի պատրաստված ծրագրով, իսկ էքսպերիմենտների տեսքով այս համերգը հետաքրքիր էր»,-ասաց Բորիս Ֆրումկինը:
Օլեգ Լունդստրեմի նվագախումբն իր գոյության 77 տարիների ընթացքում առաջին անգամ էր Հայաստանում, համերգային ծրագիրը կրճատվեց, քանի-որ ըստ Ֆրումկինի, այն մի քիչ երկար էր և ինչքան էլ որ հետաքրքիր լիներ, առանց ընդմիջման համերգը հանդիսատեսին կհոգնեցներ: Համերգին ներկա էին Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը իր տեղակալներով, և այլ պաշտոնատար անձինք ու ոլորտի մասնագետներ:

19 Апрель 2011 - 06:52 AMT
18 апреля в рамках армяно-российского форума “К новым достижениям в армяно-российском межрегиональном сотрудничестве” в концертном зале Арама Хачатуряна состоялся совместный концерт джазового государственного камерного оркестра Олега Лундстрема (художественный руководитель и главный дирижер Борис Фрумкин) и джазового оркестра Армении (художественный руководитель и главный дирижер Армен Уснунц). Концерт стал своеобразный “поединком” двух оркестров, которые по отдельности исполняли мировые и армянские джазовые произведения, а вместе исполнили произведение Константина Орбеляна “Дилиджан”.
“Сегодняшний концерт создал у всех праздничное настроение, подобных праздников очень не хватает, было немного трудно, поскольку программу мы получили за 5-6 дней до концерта и все было сделано за очень короткий промежуток времени”,- сказал Армен Уснунц.
“Группа Армена Уснунца – замечательная группа, я рад, что сотрудничаю с ними. Я в восторге. Я бы хотел выступить в Ереване с сольным концертом, по более подготовленной программе, а этот концерт был интересен как эксперимент”,- сказал Борис Фрумкин.
За 77 лет существования группа Олега Лундстрема впервые выступала в Армении, концертная программа была сокращена, поскольку, по мнению Фрумкина, она была немного длинной и, как бы интересна она ни была, слушатель бы устал без антракта. На концерте присутствовали премьер-министр Армении Тигран Саркисян, министр культуры Асмик Погосян и ее заместители и другие официальные лица, а также музыкальные критики.