«Մենք առաջնությանն ամբողջական կազմով չէինք մասնակցում, բայց ես գոհ եմ արդյունքից, քանի որ իմ երկու ծանրամարտիկները 6 մեդալ նվաճեցին»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Հայաստանի ծանրամարտի կանանց հավաքականի մարզիչ Արտաշես Ներսիսյանը:
Եվրոպայի փոխչեմպիոն դարձան Էլեն Գրիգորյանը (53կգ) և Հռիփսիմե Խուրշուդյանը (+75կգ), որոնք նաև փոքր արծաթե մեդալներ նվաճեցին:
«Էլենը չափահասների առաջնությանն առաջին անգամ էր մասնակցում, և մեզ համար շատ կարևոր է, որ նա մեդալներ նվաճեց: Իսկ Հռիփսիմեն մեր ամենաուժեղ և տիտղոսակիր մարզիկներից է, և ես կարող եմ ասել, որ նա նույնպես հաջող է ելույթ ունեցել: Բայց մեր գլխավոր նպատակն աշխարհի առաջնությունն է, որը վարկանիշային է լինելու»,- ասել է մարզիչը:
Ներսիսյանի խոսքով, նախքան աշխարհի առաջնությունը հավաքականի մյուս անդամները կհասցնեն վերականգնվել և միանալ ընտրանուն: Ծաղկաձորում և Գյումրիում ծանրամարտիկները 7-8 ուսումնամարզական հավաք կանցկացնեն, իսկ նրանցից ոմանք կմասնակցեն տարբեր մրցաշարերի: «Քրիստինե Պետրոսյանը հունիսին ելույթ կունենա երիտասարդների Եվրոպայի առաջնությունում: Մենք ներկայացուցիչ կունենանք նաև պատանիների Եվրոպայի առաջնությունում»,- նշել է Ներսիսյանը:

“Мы на чемпионате приняли участие не полным составом, но я доволен результатом, поскольку мои две штангистки завоевали 6 медалей”, – сказал в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net главный тренер женской сборной Армении по тяжелой атлетике Арташес Нерсисян.
Вице-чемпионками Европы стали Элен Григорян (в/к 53) и Рипсиме Хуршудян (в/к +75), которые завоевали также малые серебряные медали.
“Элен в чемпионате среди взрослых принимала участие впервые, и для нас очень важно, что она завоевала медали. А Рипсиме – одна из наших сильных и титулованных спортсменок, и я могу сказать, что тоже выступила удачно. Но наша главная цель – чемпионат мира, который будет рейтинговым”, – сказал тренер.
По словам Нерсисяна, до чемпионата мира другие члены сборной успеют восстановиться и присоединиться к сборной. В Цахкадзоре и в Гюмри тяжелоатлетки проведут 7-8 учебно-тренировочных сборов, а некоторые из них примут участие в разных турнирах. “Кристине Петросян в июне выступит на чемпионате Европы среди молодежи. У нас будет представительница также на чемпионатЕвропы среди юношей”, – отметил Нерсисян.