(?)Եվրոպայի առաջնության ընտրական մրցաշարում առաջին հանդիպումը մեր հավաքականն անցկացրել է Իռլանդիայի դեմ, իսկ վերջինը` Ռուսաստանի: Ի՞նչ կարող եք ասել այդ խաղերի մասին:
(!)Դավիթ. Իռլանդացիների հետ խաղը մեկնարկային էր, և մրցակիցը շատ անհարմար էր մեզ համար: Մեր հավաքականի համար ավելի հեշտ է խաղալ Սլովակիայի հավաքականի դեմ, որը մեզ նման ցուցադրում է հարձակողական ֆուտբոլ, քան իռլանդացիների հետ: Ռուսաստանի հետ խաղը շատ լարված էր, դրան գումարվել էր նաև խաղի շուրջ ստեղծված հսկայական իրարանցումը, որը, իմ կարծիքով, չափից շատ էր:
Էդգար. Իռլանդիայի դեմ առաջին խաղում մենք չէին գիտակցում, որ կարող ենք ցույց տալ գեղեցիկ և հաղթական խաղ: Բայց լավ հանդես եկանք, որից հետո բոլոր խաղերում զգացինք, որ առաջընթաց ենք ապրում: Բայց ահա Ռուսաստանի հավաքականի դեմ խաղը շատ կարևոր է մեզ համար, քանի որ յուրաքանչյուր վաստակած միավոր խմբում լավ տեղ զբաղեցնելու մեծ շանս է տալիս:
(?)Էդգար, դու ռուսների դեմ խաղում փոխարինման դուրս եկար, իսկ դու, Դավիթ, հետևում էիր խաղին Գերմանիայից, որտեղ բուժվում էիր վնասվածքից հետո: Ձեր կարծիքով, ի՞նչ կարելի է ակնկալել Սանկտ-Պետերբուրգում կայանալիք պատասխան խաղից:
(!)Դավիթ. Ինձ համար շատ դժվար էր խաղը հեռուստացույցով դիտելը: Սլովակիայի և Անդորրայի հետ հանդիպումներին ես հետևել եմ տրիբունայից և թեկուզ այդ կերպ տղաների հետ էի: Իմանալով մեր հավաքականի իրական ուժը` կարող եմ ասել, որ Ռուսաստանի դեմ մենք կարող էինք ավելի լավ հանդես գալ: Իսկ պատասխան խաղից ակնկալում եմ միայն 3 միավոր:
Էդգար. Ինձ համար դժվար էր հետևել իմ ընկերների խաղին պահեստայինների նստարանին նստած: Մենք ցանկանում էինք օգնել և ինչ-որ բանով օգտակար լինել: Ռուսաստանի հավաքականն անպարտելի թիմերից չէ, և Սանկտ Պետերբուրգում կարելի է դրական արդյունքների հասնել:
(?)Հիշո՞ւմ եք, թե երբ եք նշել ձեր նորամուտը Հայաստանի ազգային հավաքականի կազմում, և գործընկերներից ո՞վ է թիմում ձեզ օգնել:
(!)Դավիթ. Հավաքականի համար առաջին խաղը ես անցկացրել եմ Կիպրոսում Լատվիայի հավաքականի դեմ, խաղն ավարտվել է 0:0 հաշվով: Այդ օրը հավաքականում մի քանի նորեկներ կային՝ Արսեն Բալաբեկյանը, Սարգիս Կարապետյանը և Արտակ Դաշյանը, բոլորը մեզ շատ օգնել են, և մեզ մոտ ոչ մի լարվածություն չի զգացվել, և մենք գեղեցիկ ֆուտբոլ ենք ցուցադրել:
Էդգար. Եթե չեմ սխալվում, ես իմ նորամուտը նշել եմ Հայաստանի ազգային հավաքականի կազմում 2003-ին ընկերական խաղում: Այդ ժամանակ ես 17 տարեկան էի, և իհարկե, հուզվում էի, բայց ինձ հաջողվեց հուզմունքս հաղթահարել:
(?)Շատերին թվում է, որ մարզիկ լինելը շատ հեշտ է, բոլորը ճանաչում և սիրում են քեզ, բայց իրականում ի՞նչ է տալիս ուշադրության կենտրոնում լինելը և ի՞նչ եք սովորաբար ստիպված լինում զոհաբերել:
(!)Դավիթ. Իհարկե, մարզիկները շատ դժվար, բայց միևնույն ժամանակ հաճելի կյանք ունեն: Եթե ցանկանում ես հասնել ինչ-որ բանի, շատ բաներ պետք է զոհաբերես: Երբեմն չես կարող հանդիպել ընկերներիդ հետ, ժամանակ անցկացնել այնպես, ինչպես ուզում ես: Խաղից առաջ պետք է տանը մնաս, չօգտագործես ֆասթ-ֆուդ, կոկա-կոլա կամ ոգելից խմիչքներ: Կարծում եմ, եթե ամեն ինչ չափի մեջ անես, կարող ես հասնել արդյունքի:
Էդգար. Ֆուտբոլիստի կյանքը հաճելի է, բայց միևնույն ժամանակ դժվար: Ֆուտբոլի լավ կողմն այն է, որ համառ աշխատանքի դեպքում դու շատ բանի կարող ես հասնել, իսկ վատ կողմը, որ ֆուտբոլում կարելի է բազմաթիվ վնասվածքներ ստանալ: Բայց ֆուտբոլիստը պետք է առանձնանա տարաբնույթ դժվարությունները հաղթահարելու կարողությամբ;
(?)Նկարագրեք ֆուտբոլիստի օրը, ինչպե՞ս է այն սկսվում:
(!)Դավիթ. Ամեն ինչ կախված է սովորույթներից և յուրաքանչյուր մարդու կենսակերպից: Անձամբ ես փորձում եմ շուտ արթնանալ և շուտ պառկել քնելու: Միշտ նախաճաշում եմ, մեծ ուշադրություն եմ դարձնում սնունդին,մարզվում եմ, հանգստանում, իսկ երբ ազատ ժամանակ է լինում, հանդիպում եմ ընկերներիս հետ և փորձում հանգստանալ:
Էդգար. Իհարկե, օրը սկսվում է մարզումներից: Շատ հաճախ ես առանձին եմ մարզվում, աշխատում եմ սխալներիս վրա և փորձում բարելավել իմ խաղային որակները: Երբեմն էլ ուղղակի հանգստանում եմ:
(?)Ձեր ընտանիքի անդամներից ո՞վ է ձեզ խորհուրդներ տալիս կամ քննադատում ձեր խաղը:
(!)Դավիթ. Իմ ամենամեծ քննադատը հայրս է, իսկ հիմա նրան միացել է նաև կրտսեր եղբայրս, նա ինձ խորհուրդներ է տալիս և միշտ պնդում, որ ես խաղում եմ իմ հնարավորությունների 60 տոկոսի չափով:
Էդգար. Ինձ խորհուրդներ տալիս է մայրս, քննադատում՝ հայրս:
(?)Դուք եղել են տարբեր երկրներում, ձեր կարծիքով, Հայաստանն ինչո՞վ է տարբերվում այլ երկներից:
(!)Դավիթ. Հայաստանում մարդիկ հաճախ են խառնվում ուրիշների կյանքին, դա էլ, իմ կարծիքով, ամենամեծ տարբերությունն է:
Էդգար. Հյուրընկալությամբ: Արտասահմանում ուրիշ մտածողություն է: Ես 6 տարի ապրել եմ Եվրոպայում, բայց դա չի ազդել ինձ վրա, իմ հայացքները չեն փոխվել:
(?)Ի՞նչ է մտնում ձեր ճաշացուցակի մեջ, ի՞նչ եք սիրում ուտել հավաքների ժամանակ և տանը:
(!)Դավիթ. Շատ եմ սիրում լազանյա, բայց ընդհանրապես ես սիրած ճաշատեսակներ չունեմ: Հավաքների ժամանակ ուտում եմ այն, ինչ մյուսները:
Էդգար. Հավաքների ժամանակ բոլորս միանման ուտելիք ենք ուտում, իսկ ընդհանրապես սիրում եմ հայկական և ասիական խոհանոցները:
(?)Ո՞ր ֆիլմը խորհուրդ կտայիք անպայման դիտել մեր ընթերցոցներին:
(!)Դավիթ. Հավանաբար, «Հիշիր ինձ»:
Էդգար. Վերջին ֆիլմերից մեկը, որը դիտել եմ և շատ է դուրս եկել, «Էքսպերիմենտն» է, և դա խորհուրդ կտայի դիտել:
(?)Իսկ ո՞վ է ձեր սիրած դերասանուհին:
(!)Դավիթ. Ինձ դուր է գալիս Քեյթ Բեքինսեյլը, նրան համարում եմ ամենագեղեցիկ դերասանուհիներից մեկը:
Էդգար. Սիրում եմ Մոնիկա Բելուչիի մասնակցությամբ ֆիլմերը:
(?)Սիրո՞ւմ եք գնումներ կատարել և շա՞տ ժամանակ եք հատկացնում դրան:
(!)Դավիթ. Եթե ինչ-որ բան դուրս գալիս է, իսկույն գնում եմ, բայց սովորաբար հատուկ չեմ գնում գնումների:
Էդգար. Սիրում եմ խանութներ այցելել և նոր իրեր գնել, բայց դրան շատ ժամանակ չեմ հատկացնում:
(?)Ինչպե՞ս եք վերաբերվում նրան, որ Հայաստանում գործում է ավտոմեքենաների պարտադիր ապահովագրություն:
(!)Դավիթ. Դրական, ավտովթարներից հետո տհաճ վեճեր չեն լինի:
Էդգար. Կարծում եմ, որ դա պարտադիր է, քանի որ բոլոր երկրներում կա նման օրենք:
(?)Կա՞ ինչ որ հեռուստատեսային հաղորդում, որին միշտ հետևում եք:
(!)Դավիթ. Սովորաբար, երբ այս կամ այն հաղորդումը դիտում են ընտանիքիս մյուս անդամները, ես միանում եմ նրանց, բայց նախընտրելի հաղորդումներ չունեմ:
Էդգար. Երբ ազատ եմ, սիրում եմ դիտել «Երևանը» և «Կարգին հաղորդումը»:
(?)Ի՞նչ է ձեր շան անունը:
(!)Դավիթ. Ես շուն չունեմ (ծիծաղում է):
Էդգար. Դեզի:
(?)2010-ի աշխարհի առաջնությունը երեք հիմն է ունեցել, ո՞րն է ձեզ ամենից շատ դուր եկել:
(!)Դավիթ. «Waving flag» և «Waka-Waka»:
Էդգար. Ինձ շատ դուր է գալիս Շակիրայի «Waka-Waka» երգը:
(?)Կարո՞ք եք հիշել Անդորրայի հավաքականի մարզչի անունը, որը մի խմբում հանդես է գալիս մեր հավաքականի հետ:
(!)Դավիթ. Ոչ, չեմ հիշում:
Էդգար. Անկեղծ ասած, ինձ առաջին անգամ են նման հարց տալիս (Կոլդո Ալվարես` խմբ. դիտ.):
(?)«Արարատ-73»-ի ֆուտբոլիստներից ո՞վ է 1972-ին դարձել Մյունխենի օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր:
(!)Դավիթ. Արկադի Անդրեասյանը և Հովհաննես Զանազանյանը:
Էդգար. Զանազանյանը և Անդրեասյանը:
(?)Իսկ հիմա, տղաներ, պետք պատասխանեք միմյանց մասին հարցերին: Դավիթ, քանի՞ տարեկան էր Էդգարը, երբ սկսեց հանդես գալ հոլանդական «Այաքսում» և ո՞ր լեգենդար ակումբի դեմ անցկացրեց առաջին ընկերական խաղը:
(!)Դավիթ. Հավանաբար 16-17 տարեկան, իսկ ակումբը կարծես թե «Բարսելոնան» էր (18 տ՝ խմբ. դիտ.):
(?)Քանի՞ խաղ է ազգային հավաքականի կազմում անցկացրել Էդգարը և քանի՞ գոլ է խփել:
(!)Դավիթ. Խփել է 5 գոլ, բայց խաղերի քանակը չեմ հիշում (26 խաղ՝ խմբ. դիտ.):
(?)էդգար, ե՞րբ է ծնվել Դավիթը:
(!)Էդգար. 1990-ին, բայց օրը չեմ հիշում:
(?)Հայաստանի Սահմանադրության օրը:
(!)Էդգար. Ուրեմն հունիսի 5-ին:
(?)Ո՞ր թիմի դեմ է Դավիթը նշել նորամուտը Հայաստանի ազգային հավաքականում, երբ դաշտում քեզ է փոխարինել:
(!)Էդգար. Բելառուսի դե՞մ: Եթե իմանայի, որ նման հարցեր եք տալու, կպատրաստվեի (ծիծաղում է): Չէ, հիշեցի, Լատվիայի դեմ:
(?)Եվ վերջին հարցը: Ինչպե՞ս եք գնահատում ԵԱ խմբային փուլը հաղթահարելու մեր հավաքականի շանսերը:
(!)Դավիթ. Բոլորը տեսել են, որ մենք շատ լավ հավաքական ունենք, և ոչ մի արդարացում չի օգնի, եթե մենք չկարողանանք դուրս գալ խմբից: Մինչև այդ խոսում էին, որ խմբում երրորդ կամ չորրորդ տեղը լավ արդյունք է, իսկ հիմա ուղղակի պահանջում են դուրս գալ Եվրոլպայի առաջնություն:
Էդգար. Շատերը կարծում են, որ անհնար է դուրս գալ ԵԱ եզրափակիչ փուլ, բայց ես այդպես չեմ մտածում: Եթե Լատվիայի հավաքականը խաղացել է Եվրոպայի առաջնությունում, ապա ինչո՞ւ մենք չենք կարող դա անել:

19 Апрель 2011 - 12:11 AMT
(?)Первую игру в отборочном турнире чемпионата Европы наша сборная сыграла против Ирландии, а в последней – сразилась с Россией. Что вы можете сказать про эти игры?
(!)Давид: Матч с ирландцами был стартовым, и соперник был очень неудобным для нас. Нашей сборной легче играть против сборной Словакии, которая, как и мы, показывает атакующий футбол, чем с ирландцами. Игра с Россией была очень напряженной, к этому прибавился и огромный ажиотаж вокруг матча, который, по-моему, был чрезмерным.
Эдгар: В первом матче против Ирландии мы не осознавали, что сможем показать хорошую и победную игру. Но сыграли хорошо, после чего во всех матчах чувствовали, что прогрессируем. А вот матч против сборной России был очень важным для нас, поскольку каждое заработанное очко дает нам шанс занять хорошее место в группе. Думаю, ничейный счет неплохой результат.
(?)Эдгар, ты вышел на замену в матче с россиянами, а ты, Давид, следил за игрой из Германии, где проходил лечение после травмы. По вашему мнению, чего ожидать от ответного матча в Санкт-Петербурге?
(!)Давид: Для меня было очень трудно смотреть матч по телевизору. За встречами со Словакией и Андоррой я следил с трибуны, и хотя бы таким образом был с ребятами. Зная реальную силу нашей сборной, могу сказать, что против России мы могли сыграть лучше. А от ответной игры ожидаю только 3 очков.
Эдгар: Мне было трудно наблюдать за игрой моих друзей, сидя на скамейке запасных. Мы болели за них, и хотели помочь и быть полезными хоть чем-то. Сборная России не из непобедимых команд, и в Санкт-Петербурге можно достичь хорошего результата.
(?)Помните ваш дебют в составе национальной сборной Армении, и кто из коллег по команде вам помог?
(!)Давид: Первую игру за сборную я провел в товарищеской игре на Кипре против сборной Латвии, матч завершился со счетом 0:0. В этот день в сборной было несколько новичков – Арсен Балабекян, Саркис Карапетян и Артак Дашян, все нам очень помогли, и никакого напряжения у нас не чувствовалось, и мы показали хорошую игру.
Эдгар: Если не ошибаюсь, мой дебют в составе национальной сборной Армении состоялся в 2003 году в товарищеском матче. Тогда мне было 17 лет и, конечно же, чувствовал волнения, но смог его преодолеть.
(?)Многим кажется, что очень легко быть спортсменом, все узнают и любят тебя, а на самом деле, какого быть в центре внимания и чем обычно приходится жертвовать?
(!)Давид: Конечно, у спортсменов очень трудная жизнь, но в то же время приятная. Если хочешь добиться чего то, многим должен пожертвовать. Иногда не можешь встретиться с друзьями, провести время так, как хочется. Перед игрой обычно должен оставаться дома, не употреблять фаст-фуд, кока-колу или спиртные напитки. Думаю, если все делать в меру, сможешь достигнуть результата.
Эдгар: Жизнь футболиста хорошая, но в то же время трудная. Хорошая сторона футбола в том, что, упорно работая, ты достигаешь многого, а плохая, что в футболе можно получить множество травм. Но футболист должен выделяться умением преодолевать всякого рода трудности.
(?)Опишете день футболиста, как он начинается?
(!)Давид: Все зависит от привычек и от образа жизни каждого человека. Лично я пытаюсь раньше вставать и рано ложиться спать. Всегда завтракаю, уделяю огромное внимание еде, тренируюсь, отдыхаю, а когда бывает свободное время, встречаюсь с друзьями и стараюсь расслабиться.
Эдгар: Конечно же, день начинается с тренировок. Очень часто я отдельно тренируюсь, работаю над своими ошибками и попытаюсь улучшить свои игровые качества. А иногда просто отдыхаю.
(?)Кто из членов вашей семьи дает вам советы или же критикуют вашу игру?
(!)Давид: Самый большой критик – мой отец, а сейчас к нему присоединился и младший брат, он мне дает советы и всегда твердит, что я играю лишь на 60 % своих возможностей.
Эдгар: Советы меня дает мама, а критикует отец.
(?)Вы бывали в разных странах, чем, по-вашему, Армения отличается от других стран?
(!)Давид: В Армении люди часто вмешиваются в жизнь других, это и, по – моему, самая большая разница.
Эдгар: Гостеприимством. За рубежом другое мышление. Я 6 лет жил в Европе, но это не повлияло на меня, мои взгляды не изменились.
(?)Что входит в ваше меню, что любите есть во время сборов и дома?
(!)Давид: Очень люблю лазанью, но вообще-то у меня нет любимых блюд. Во время сборов ем то, что и другие.
Эдгар: Во время сборов мы все едим одинаковую еду, а, вообще, я люблю армянскую и азиатскую кухню.
(?)Какой фильм порекомендовали бы обязательно посмотреть нашим читателям?
(!)Давид: Наверное, “Помни меня”.
Эдгар: Один из последних фильмов, который я посмотрел и мне очень понравился, – это “Эксперимент”, и его я рекомендую посмотреть.
(?)А кто ваша любимая актриса?
(!)Давид: Мне нравится Кейт Бекинсейл, ее я считаю одной из самых красивых актрис.
Эдгар: Люблю фильмы с Моникой Белуччи.
(?)Любите делать покупки и много ли времени тратите на это?
(!)Давид: Если что-то нравиться, сразу покупаю, но обычно специально не хожу за покупками.
Эдгар: Я люблю ходить по магазинам и покупать новые вещи. Но много времени этому не уделяю.
(?)Как относитесь к тому, что в Армении действует обязательное страхование автомобилей?
(!)Давид: Положительно, неприятных ссор после аварий не будет.
Эдгар: Думаю это обязательно, поскольку во всех странах есть такой закон.
(?)Есть телепередача, за которой всегда следите?
(!)Давид: Обычно, когда ту или иную передачу смотрят остальные члены моей семьи, я присоединяюсь к ним, но любимых телепередач у меня нет.
Эдгар: Когда свободен, люблю смотреть телепередачи “Ереван” и “Программу Каргин”.
(?)Как зовут вашу собаку?
(!)Давид: У меня нет собаки (смеется).
Эдгар: Деззи.
(?)У Чемпионата Мира по футболу 2010 года было три гимна, который вам понравились больше?
(!)Давид: “Waving flag” и “Waka-Waka”.
Эдгар: Мне очень понравилась песня Шакиры “Waka-Waka”.
(?) Сможете вспомнить имя наставника сборной Андорры, которая в одной группе с нашей сборной?
(!)Давид: Нет, не помню.
Эдгар: Честно говоря, мне впервые задают такие вопросы. Не знаю (Кольдо Альварес – прим. ред.).
(?)Кто из футболистов “Арарат-73” в 1972 году стал бронзовым призером мюнхенских Олимпийских игр?
(!)Давид: Аркадий Андриасян и Оганнес Заназанян.
Эдгар: Заназанян и Андреасян.
(?)А теперь, ребята, вы должны ответить на вопросы друг о друге. Давид, сколько лет было Эдгару, когда он стал выступать в голландском “Айаксе” и против какого легендарного клуба провел первый товарищеский матч?
(!)Давид: Наверное, в 16-17 лет, а клубом, кажется, была “Барселона” (в 18 лет – прим. ред.).
(?)А сколько игр в национальной сборной провел Эдгар и сколько голов забил?
(!)Давид: Забил 5 голов, но количество игр не помню (26 игр – прим. ред.).
(?)Эдгар, когда родился Давид?
(!)Эдгар: В 1990 году, но день не помню.
(?)В день Конституции Армении.
(!)Эдгар: Ну тогда, 5 июля.
(?)Против какой команды Давид дебютировал в национальной сборной Армении, когда он вышел на замену вместо тебя?
(!)Эдгар: Против Белоруссии? Если бы я знал, что будете задавать такие вопросы, то подготовился бы (смеется). Нет, вспомнил, против Латвии.
(?)И последний вопрос. Как оцениваете шансы нашей сборной преодолеть групповой этап ЧЕ?
(!)Давид: Реально. Все увидели, что у нас очень хорошая сборная, и никакие оправдания не помогут, если мы не сможем выйти из группы. До этого говорили, что 3 или 4 место в группе – тоже хороший результат, а сейчас просто требуют выйти в чемпионат Европы.
Эдгар: Многие считают, что невозможно выйти в финальную часть чемпионата Европы, но я так не думаю. Если сборная Латвии сыграла в чемпионате Европы, почему мы не сможем сделать этого.