Երևանի կենտրոնում` սբ.Աստվածածին եկեղեցուն հարող տարածքում սկսված սբ.Աննայի հոգևոր համալիրի շինարարական աշխատանքների ժամանակ հայտնաբերված 16-17 դարի կավե երեք կարասների բեկորները տեղափոխվել են Երևան քաղաքի պատմության թանգարան: Կարասները հայտնաբերվել էին ապրիլի 7-ին, սակայն թանգարան են տարվել միայն ապրիլի 21-ին: Մինչ այդ, դրանք գտնվել են ստվարաթղթե արկղերի մեջ` բացօթյա տարածքում`անձրևի և արևի տակ:
Կարասները եղել են 17 դարի շինության տակ, և, հնագետների հավաստմամբ, դեռ այն ժամանակ կարասների վրա լցվել է կավային լուծույթ, որը բետոնի դեր է կատարել և որը վնասել է կարասները: Կարասների բարձրությունը կազմում է 105 սմ, ամենալայն հատվածը` 60 սմ: Ինչպես նշեց աշխատանքների ընթացքին հետևող, Հայաստանի ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի փոխտնօրեն, հնագետ Գագիկ Սարգսյանը, կարասները բավական ցածրորակ կավից են պատրաստված և հայտնաբերերելուց արդեն ճաքած են եղել:
Այս ամենից բացի, ապրիլի 1-ին շինարարական աշխատանքների ժամանակ հայտնաբերվել է պատի մեջ ներկառուցված XVII դ. խաչքար, ինչպես նաև XVIIդ. պատնեշի բեկոր: Հայտնաբերվել է նաև 17-րդ դարի բազիլիկի պատի մի դրվագ, որը պայթեցվել է 1936 թվականին ստալինյան բռնադատումների ժամանակ: Սակայն, Գագիկ Սարգսյանի խոսքերով, չնայած հնագիտական գտածոներին, շինարարական աշխատանքները չեն դադարեցվելու, քանի որ առայժմ իսկական արժեք ներկայացնող որևէ արտեֆակտ չի հայտնաբերվել:

21 Апрель 2011 - 07:12 AMT
Обнаруженные рядом с церковью св. Богородицы во время строительных работ духовного комплекса св. Анны в центре Еревана осколки трех глиняных кувшинов 16-17 вв. были перевезены в Исторический музей г. Еревана. Кувшины были обнаружены 7 апреля, однако в музей их перевезли только 21 апреля. До этого они содержались на открытом воздухе в картонных ящиках, под дождем и солнцем. Кувшины находились под пристройкой, датируемой 17 веком, и, по уверению археологов, еще тогда они были залиты раствором извести, которая, сыграв роль бетона, повредила кувшины. Высота кувшинов 105 см, ширина самого крупного фрагмента – 60 см. Как отметил следящий за ходом работ замдиректора Института археологии и этнографии НАН Армении, археолог Гагик Саркисян, кувшины были изготовлены из низкокачественной глины и на них уже в момент обнаружения были трещины.
Помимо этого, 1 апреля во время строительных работ был найден встроенный в стену хачкар 17 века, а также осколок каменной перегородки, тоже датируемый 17 веком. Археологи обнаружили также фрагмент стены базилики 17 века, взорванной в 1936 году во время Сталинских репрессий. Однако, по словам Гагика Саркисяна, несмотря на археологические находки, строительные работы не прекратятся, поскольку до сих пор не обнаружено артефактов, представляющих истинную ценность.