Ապրիլի 19-ից 21-ը ընկերության գլխամասային գրասենյակում նեղ մասնագիտացմամբ դասընթաց էր կազմակերպվել հայաստանյան բուհերի տեխնիկական ֆակուլտետների 54 ուսանողի համար: Ռադիոյի, հեռահաղորդակցության և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ֆակուլտետների երրորդ և ավելի բարձր կուրսերի ուսանողները մասնակցեցին տեխնիկական դպրոցի դասընթացներին:
Դասընթացին ուսանողներին ներկայացվեցին հեռահաղորդակցության տեխնոլոգիաների հիմունքները` անլար ցանցերի արագ և դինամիկ զարգացող ճյուղիօրինակով: Ուսանողներին ներկայացվեցին ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ում կիրառվողտեխնոլոգիաները, այդ թվում` GSM, GPRS/EDGE, WCDMA/UMTS, HSPA+, 4G/LTE:Մասնավորապես, ուսանողներն ավելի խորությամբ ծանոթացան HSDPA (High Speed Downlink Packet Access) և HSUPA (High Speed Uplink Packet Access), ինչպես նաև HSPA+և 4G տեխնոլոգիաներին:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի համապատասխան մասնագետները նաև ներկայացրեցին շարժական հեռահաղորդակցության համակարգի հիմնական տարրերին, ինչպիսիք են ռադիոհասանելիության ցանցը (Radio Access Network) և ցանցերի փոխկապակցմանենթահամակարգը (Network Switching Subsystem): Բացի այդ, ուսանողները նաևծանոթացան տեղանքի տեղակայման և կայանների շահագործման տեխնիկային և գործիքներին:
Դասընթացի վերջին օրը դպրոցի ունկնդիրներն այցելեցին ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի բազային կայաններից մեկը:
Տեսական գիտելիքների հարստացմանն ուղղված այս դասընթացի ուսումնական ծրագիրը կազմվել է մասնակիցների մասնագիտական կարիքների գնահատման հիմանվրա: Մասնակիցների թվում Գորիսի պետական համալսարանի, Երևանի պետական համալսարանի և դրա Իջևանի մասնաճյուղի, Պետական ճարտարագիտական համալսարանի, այդ թվում` Կապանի մասնաճյուղի, Վանաձորի պետականմ անկավարժական համալսարանի, Վիճակագրության և տեղեկատվության Մոսկվայիպետական համալսարանի, Իրավունքի և տնտեսագիտության Սանկտ Պետերբուրգի համալսարանի, Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի և Եվրոպական տարածաշրջանային ակադեմիայի ուսանողներ էին:
«Մենք ձեզ ենք փոխանցում մեր գիտելիքն ու փորձը. օգտվեք դրանից»,-նշեց Վիվա Սել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը` դիմելով ուսանողությանը: «Մենք հավատացած ենք, որ մեր երիտասարդությունն ունի հսկայական չիրացված ներուժ ևմենք պատրաստ ենք օգնել նրանց` հնարավորություն ընձեռելով մեր ընկերությունումստանալ գործնական գիտելիքներ»,-ավելացրեց Ռալֆ Յիրիկյանը:
Դասընթացի ավարտին կայացած հատուկ արարողության ընթացքում տեխնիկական դպրոցի ուսանողներին շնորհվեցին ավարտական վկայականներ:
Նույն արարողությանը ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի կորպորատիվ նվերներ և աշխատակիցների գնահատման վկայականներ շնորհվեցին ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի կարիերայի զարգացման ծրագրի շրջանակներում իրավաբանական թեմայով էսսեների 2010-ի նոյեմբերի 10-ինբուհերի ուսանողների համար հայտարարված մրցույթի հաղթողներին: Հաղթող երեք ուսանողները ստացան HTC Wildfire սմարթֆոններ, ինչպես նաև ընկերությունում մասնագիտական պրակտիկա անցնելու հնարավորություն:

On April 19-21 narrow specialty training was organized at VivaCell-MTS Headquarters for 54 students of technical departments of Armenian universities. Students of the 3rd year and higher from the faculties of Radio & Telecommunication and Information Technologies took part in the Technical school sessions.
The course provided an introduction to the technologies of the telecommunications by providing insights into the fast-changing and dynamic world of wireless networks. The students passed a special tour of the telecommunications technologies currently in use at VivaCell-MTS, including the GSM, GPRS/EDGE, WCDMA/UMTS, HSPA+, 4G/LTE. In particular, the students benefited from the overview of HSDPA (High Speed Downlink Packet Access) and HSUPA (High Speed Uplink Packet Access) technologies, as well as HSPA+ enhancements and evolution to 4G. VivaCell-MTS' respective specialists also presented the key components of the mobile telecommunication system such as Radio Access Network and Network Switching Subsystem. In addition, the students were exposed to Site Implementation and Maintenance techniques and tools.
On the last day of the school the participants visited one of the VivaCell-MTS BTS sites. This theory-based telecommunication training was customized to the students’ preliminary needs assessment. Students from the following institutions took part in the training: Goris State University, Ijevan branch of the Yerevan State University, Kapan branch of the State Engineering University, State Engineering University, Vanadzor State Pedagogical University, Yerevan State University, Moscow State University of Statistics and Information, St. Petersburg University of Law and Economics, American University of Armenia and European Regional Academy.
At the end of the forth day, at a special ceremony, the students received certificates of completion. During the same event, VivaCell-MTS corporate gifts as well as Merit Certificates were officially awarded to the winners of the Legal Essay competition announced on November 1, 2010, in frames of VivaCell-MTS Career Development Program among the students of law and related disciplines from all universities of Armenia. The winning 3 students will receive HTC Wildfire smartphones, as well as an opportunity to pass practicum at VivaCell-MTS. The works of the winners will be posted on the VivaCell-MTS Career Development Program webpage and will be available in the VivaCell-MTS library, the company press service reported.