Մայիսի 21-27-ը Լոռվա մարզի Դսեղ գյուղում տեղի կունենա ամենամյա տիկնիկային թատրոնների «Թումանյանական հեքիաթի օր» թվով 6-րդ միջազգային փառատոնը: Այս տարի փառատոնին մասնակցելու են ընդհանուր թվով 14 թատերախմբեր աշխարհի տարբեր երկրներից, Հայաստանից, Արցախից և Ջավախքից: Փառատոնի հանդիսավոր բացումը ազդարարվելու է «Տիկնիկները հանուն խաղաղության և բարեկամության» տիկնիկային ներկայացումով:
Բացման արարողությունից հետո կսկսվի բացօթյա թատերականացված տոնախմբություն, որի ավարտից հետո կսկսվեն փառատոնի առաջին ներկայացումները: Հաջորդ օրերին փառատոնի ծրագիրը կշարունակվի Դսեղի մշակույթի տան և գյուղապետարանի դահլիճներում, իսկ փառատոնի ավարտին մասնակից թատրոններին կշնորհվեն մրցանակներ և պատվոգրեր:
Փառատոնի օրերին կտրվեն տիկնիկային արվեստի վարպետության դասեր, կգործեն տիկնիկների ցուցահանդես, ամենօրյա երեկոյան ակումբներ, կանցկացվեն էքսկուրսիաներ, կցուցադրվեն տեսաֆիլմեր:
Փառատոնը կազմակերպվում է Տիկնիկային արվեստի գործիչների միջազգային միության հայկական կենտրոնի` «ՅՈՒՆԻՄԱ-Հայաստանի» կողմից:

On May 21-27, 2011, Armenian village of Dsegh, Lori Province will host Tumanyan Fairy Tale Days 6th international festival of puppet theatres.
The opening ceremony is due on May 21, at 2:00 p.m. local time.
The Tumanyan Fairy Tale Days international festival of puppet theatres has a history of six years. The idea of the Festival was generated and implemented by the Armenian Center of the International Union of Puppeteers – UNIMA-Armenia – to promote versatile aesthetic education and harmonious development of the younger generation.
From the very outset, the initiative was endorsed and supported by the Open Society Institute Assistance Foundation – Armenia, which by tradition sponsors the Festival within the framework of its projects targeted at fostering sustainable art sector in Armenia’s regions, and promoting cultural diversity. Among other sponsors, contributors and supporters of the Festival are Mrs. Bella Kocharian, ex-First Lady of Armenia, the Ministry of Culture of Armenia and Minister Mrs. Hasmik Poghosyan personally, Yerevan Center District Community Hall, the Lori Regional Authorities, “Grand Candy”, “ZIGZAG”, “Kilikia”, “Uniplast” companies, Jinishian Memorial Foundation, VivaCell-MTS, Austrian Airlines, Armavia and others, UNIMA Armenia NGO website reported.