Մայիսի 21-27-ը Լոռվա մարզի Դսեղ գյուղում տեղի կունենա ամենամյա տիկնիկային թատրոնների «Թումանյանական հեքիաթի օր» թվով 6-րդ միջազգային փառատոնը: Այս տարի փառատոնին մասնակցելու են ընդհանուր թվով 14 թատերախմբեր աշխարհի տարբեր երկրներից, Հայաստանից, Արցախից և Ջավախքից: Փառատոնի հանդիսավոր բացումը ազդարարվելու է «Տիկնիկները հանուն խաղաղության և բարեկամության» տիկնիկային ներկայացումով:
Բացման արարողությունից հետո կսկսվի բացօթյա թատերականացված տոնախմբություն, որի ավարտից հետո կսկսվեն փառատոնի առաջին ներկայացումները: Հաջորդ օրերին փառատոնի ծրագիրը կշարունակվի Դսեղի մշակույթի տան և գյուղապետարանի դահլիճներում, իսկ փառատոնի ավարտին մասնակից թատրոններին կշնորհվեն մրցանակներ և պատվոգրեր:
Փառատոնի օրերին կտրվեն տիկնիկային արվեստի վարպետության դասեր, կգործեն տիկնիկների ցուցահանդես, ամենօրյա երեկոյան ակումբներ, կանցկացվեն էքսկուրսիաներ, կցուցադրվեն տեսաֆիլմեր:
Փառատոնը կազմակերպվում է Տիկնիկային արվեստի գործիչների միջազգային միության հայկական կենտրոնի` «ՅՈՒՆԻՄԱ-Հայաստանի» կողմից:

С 21 по 27 мая в селе Дсех Лорийского марза состоится 6-ой международный фестиваль кукольных театров ”День сказок Туманяна”. В этом году в фестивале примут участие 14 театральных трупп из разных стран мира, Армении, Карабаха, Джавахка. Фестиваль торжественно откроет кукольный спектакль “Куклы за мир и дружбу”.
После церемонии открытия начнется театральное празднество на открытом воздухе, по завершении которого будут представлены первые спектакли. В остальные дни программа фестиваля будет продолжена во дворце культуры Дсеха и в актовом зале сельского муниципалитета, после завершения фестиваля участникам будут вручены призы и грамоты. Организаторы фестиваля будут учить мастерству кукольного искусства, откроется кукольная выставка, будут проводиться экскурсии и просмотры видеофильмов.
Организатор фестиваля – Армянский центр международного союза деятелей театрального искусства “ЮНИМА-Армения”.