«Չիլինգարյան Դիզայն Քնսթրաքշն» ընկերությունը, որը զբաղվում է սբ.Աննայի հոգևոր համալիրի շինարարական աշխատանքներով, արձագանքել է եկեղեցականների, քաղաքագետների և պարզապես մայրաքաղաքի բնակիչների վրդովմունքին և այն մտավախություններին, որ նոր եկեղեցական համալիրի կառուցումը կփչացնի Սուրբ Կաթողիկե եկեղեցու տեսքը:
«Սուրբ Աննա եկեղեցու շինարարական աշխատանքները ամբողջապես համաձայնեցված են Քաղաքաշինության պետական տեսչության և Հուշարձանների պահպանության գործակալության հետ: Հաշվի են առնված եկեղեցիների տարածքներին բնորոշ բոլոր առանձնահատկությունները, ներառյալ այն փաստը, որ եկեղեցին կառուցվել է նախկին սրբավայրի հիմքի վրա: Շինարարության ընթացքում կատարվել է տարածքի հետազոտություն և պեղումներ», – նշում է «Չիլինգարյան Դիզայն Քնսթրաքշն» ընկերության հիմնադիր տնօրեն Գարիկ Չիլինգարյանը:
Շինարարական աշխատանքներն սկսվել են մոտ մեկ ամիս առաջ, որի արդյունքում ապրիլի 1-ին հայտնաբերվել է պատի մեջ ներկառուցված XVII դ. խաչքար, ինչպես նաև XVIIդ. պատնեշի բեկոր: Հայտնաբերվել է նաև 17-րդ դարի բազիլիկի պատի մի դրվագ, որը պայթեցվել է 1936 թվականին ստալինյան բռնադատումների ժամանակ և նույն դարաշրջանի թվագրությամբ երեք կարաս:

21 Апрель 2011 - 13:56 AMT
Компания “Чилингарян Дизайн Констракшн”, занимающаяся строительством духовного центра св. Анны в центре Еревана, отреагировала на недовольство и сомнения духовных лиц, политиков, да и просто жителей столицы по поводу того, что строительство церковного комплекса может испортить вид церкви Сурб Катогике.
“Строительные работы центра св. Анны полностью согласованы с Государственным управлением градостроения и Агентством по охране памятников. Учтены все особенности, связанные со строительством на подобных территориях, включая тот факт, что церковь строится на месте, где ранее тоже была воздвигнута духовная святыня. В ходе строительства на территории были произведены раскопки”,- отмечает генеральный директор компании “Чилингарян Дизайн Констракшн” Гарик Чилингарян.
Строительные работы начались 1-го апреля, при раскопках найдены встроенный в стену хачкар 17-го века, а также фрагмент перегородки стены, датируемый 17-ым веком. Обнаружен фрагмент базилики стены 17 века, взорванной в 1936 году во время Сталинских репрессий, и три кувшина того же периода.