«Չիլինգարյան Դիզայն Քնսթրաքշն» ընկերությունը, որը զբաղվում է սբ.Աննայի հոգևոր համալիրի շինարարական աշխատանքներով, արձագանքել է եկեղեցականների, քաղաքագետների և պարզապես մայրաքաղաքի բնակիչների վրդովմունքին և այն մտավախություններին, որ նոր եկեղեցական համալիրի կառուցումը կփչացնի Սուրբ Կաթողիկե եկեղեցու տեսքը:
«Սուրբ Աննա եկեղեցու շինարարական աշխատանքները ամբողջապես համաձայնեցված են Քաղաքաշինության պետական տեսչության և Հուշարձանների պահպանության գործակալության հետ: Հաշվի են առնված եկեղեցիների տարածքներին բնորոշ բոլոր առանձնահատկությունները, ներառյալ այն փաստը, որ եկեղեցին կառուցվել է նախկին սրբավայրի հիմքի վրա: Շինարարության ընթացքում կատարվել է տարածքի հետազոտություն և պեղումներ», – նշում է «Չիլինգարյան Դիզայն Քնսթրաքշն» ընկերության հիմնադիր տնօրեն Գարիկ Չիլինգարյանը:
Շինարարական աշխատանքներն սկսվել են մոտ մեկ ամիս առաջ, որի արդյունքում ապրիլի 1-ին հայտնաբերվել է պատի մեջ ներկառուցված XVII դ. խաչքար, ինչպես նաև XVIIդ. պատնեշի բեկոր: Հայտնաբերվել է նաև 17-րդ դարի բազիլիկի պատի մի դրվագ, որը պայթեցվել է 1936 թվականին ստալինյան բռնադատումների ժամանակ և նույն դարաշրջանի թվագրությամբ երեք կարաս:

Chilingaryan Design Construction company, which deals with construction of St. Anna spiritual complex on the territory adjacent to St. Mary church in the center of Yerevan, reacted to social criticism, containing concerns with respect to the church view.
“The construction of the spiritual complex is agreed with the State Department of Urban Development and Agency for Monuments Protection. All peculiarities typical for construction works in such territories have been considered. Besides, excavations were carried in the territory,” Garik Chilingaryan, Director General of Chilingaryan Design Construction company said.
Construction works started on April 1. A fragment of the 17th century khachkar, attached to the wall inside the church, was found, as well as a part of a wall of a basilica blown up during 1936’s Stalin-era repressions. Besides, three jars dating back to the 16-17th centuries were discovered there.