Ապրիլի 15-ին Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոն (ԳԱԿ) այցելեցին Մինեսոտայի համալսարանի Ուայսման արվեստի թանգարանի տնօրեն և գլխավոր կուրատոր Լինդել Քինգը և Մինեապոլիսի «Յամոմոտո Ռոս Մաքքինզի» բրենդինգային գործակալության նախագահ Շելի Ռիգանը: Ամերիկյան փորձագետերը շրջայց կատարեցին Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնի ամբողջ տարածքով, Կենտրոնի աշխատակազմի և ղեկավարության հետ քննարկեց ԳԱԿ-ի ցուցադրությունները և ծրագրերը:
«Ես հետևել եմ Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնի կայացման տարբեր փուլերին և ուրախությամբ եմ փաստում, որ այսօր այն համաշխարհային մակարդակի թանգարան է: Սա իրական հաջողություն է», – ասաց Լինդել Քինգը: Նրա կարծիքով` Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնի ցուցադրությունները, աշխատանքը և ծրագրերը համապատասխանում են բարձրագույն միջազգային չափանիշերին:
Ամերիկյան փորձագետները Հայաստան են այցելել իբրև թանգարանային բրենդինգի սեմինարավարներ: Սեմինարը կազմակերպվել էր ՀՀ Մշակույթի նախարարության, Թանգարանների միջազգային խորհրդի Հայաստանյան կոմիտեի և Թանգարանային աշխատակիցների և բարեկամների ընկերակցության կողմից: Դասախոսություններից մեկը Շելի Ռիգանը ներկայացրեց Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնի Հատուկ միջոցառումների սրահում` հայ արվեստաբան և թանգարանագետ ուսանողներին: Իր խոսքում Շելի Ռիգանը նշեց, որ Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնը թանգարանային բրենդինգի վառ օրինակ է, հաղորդում է ԳԱԿ մամլո ծառայությունը:
Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնի առաքելությունն է ժամանակակից արվեստի լավագույն նմուշները բերել Հայաստան և աշխարհին ներկայացնել հայկական մշակույթի լավագույնը: Ոգեշնչվելով իր հիմնադրի` Ջերարդ Գաֆէսճեանի տեսլականով` Կենտրոնն առաջարկում է բազմազան ցուցահանդեսներ, որոնք ներկայացնում են Ջերարդ Գաֆէսճեանի ժամանակակից արվեստի լայնածավալ հավաքածուն: 2009 թվականի նոյեմբերին տեղի ունեցած բացումից առ այսօր Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնը ցուցադրում է ժամանակակից արվեստի յուրօրինակ գործեր, կազմակերպում դասախոսություններ, ֆիլմերի ցուցադրություններ, համերգաշարեր և կրթական ծրագրեր:

The Cafesjian Center for the Arts (CCA) was visited by Lyndel King, Director and Chief Curator of the Frederick R. Weisman Art Museum at the University of Minnesota, and Shelly Regan, President of Yamomoto Moss McKinzie brand agency, based in Minneapolis.
The US experts were given a full tour of the Cafesjian Center for the Arts and discussed exhibitions and programming at CCA with the Center’s management and staff.
“I have observed the establishment of the Cafesjian Center for the Arts at various stages, and I am glad to state that it is now a world-class museum. It is a success”, stated Lyndel King. In her opinion, the exhibitions, operations and programming of the Cafesjian Center for the Arts are up to the highest international standards.
The US experts had been visiting Armenia as principal participants in the seminar on museum branding, organized by the RA Ministry of Culture, ICOM National Committee of Armenia and Association of Museum Workers and Friends. A seminar workshop for Armenian students, mastering in museum studies, was given by Shelly Regan at the Special Events Auditorium of the Cafesjian Center for the Arts.
The Cafesjian Center for the Arts (CCA) is dedicated to bringing the best of contemporary art to Armenia and presenting the best of Armenian culture to the world. Inspired by the vision of its founder, Mr. Gerard L. Cafesjian, the Center offers a wide variety of exhibitions, derived from Mr. Cafesjian’s own extensive collection of contemporary art.