Ապրիլի 24-ին Լոս Անջելեսի Nokia Theatre-ում տեղի ունեցած բռնցքամարտի երեկոյի ժամանակ, որի գլխավոր մենամարտում Վիկ Դարչինյանը հաղթեց Յոնի Պերեսին ու վերադարձրեց IBO-ի գոտին, ռինգ դուրս եկան նաև այլ հայ մարզիկներ:
Հայաստանի բռնցքամարտի հավաքականի նախկին անդամ Ազատ Հովհաննիսյանն իր առաջին մենամարտն անցկացրեց պրոֆեսիոնալ ռինգում: Նրա մրցակիցն էր Խուան Ռեյեսը (ԱՄՆ), որը մրցավարների որոշմամբ հաղթեց 40-36, 40-36, 38-37 հաշվով, հայտնում է fightnews.com-ը:
«Ես շատ վատ եմ ինձ զգում, քանի որ չարդարացրեցի սպասումները, Ռեյեսը շատ ուժեղ մրցակից է, սակայն, ես դեռ կվերադառնամ և ցույց կտամ, թե ինչի եմ ընդունակ»,-ասել է հայ բռնցքամարտիկը, հայտնում է boxingnews24.com-ը:
Արտ Հովհաննիսյանը (13-0-1, 7 KO’s), ինչպես և Դարչինյանը, հինգերորդ ռաունդում հաղթեց մեքսիկացի Խոսե Ալվարո Լուգոյին:
«Ես ինձ հիանալի էի զգում և 10-ամսյա դադարից հետո կրկին պատրաստ են հաղթել»,-հաղթանակից հետո ասել է բռնցքամարտիկը:

At the Nokia Theatre L.A. LIVE in Los Angeles., junior welterweight Art Hovhanessyan (13-0-1, 7 KO’s) stopped a game Jose Alfredo Lugo in the fifth of a scheduled six-round bout and in the undercard fight of the night, junior lightweight Azat Hovhanessyan (no relation) lost his pro debut by unanimous decision, but gained a standing ovation from the large crowd in attendance, as he went to war with California’s Juan Reyes over four scintillating rounds, boxingnews24.com reported.
Undefeated junior welterweight Art was dominant in his dismantling of Lugo. “I felt great in there,” he said post-fight. “I was coming back from 10 months off, but I had no problems picking up where I left off.”
25-year-old Hovhannisyan had over 250 amateur bouts and captured numerous titles as an amateur and it showed. His blazing hand speed and lightning counter punches were too much for Lugo who tried valiantly in vain.
After a knockdown, Referee Zac Young had finally seen enough carnage and mercifully ended Lugo’s night.
Azat Hovhanessyan, was sadly disappointed after his war with Reyes. With a tear in his blackened eyes, he spoke about disappointing his Armenian fans. “I feel terrible for letting them down. He (Reyes) was a strong fighter and because I was making the jump from amateur to pro he surprised me. I will be back.”