Մերձավոր Արևելքում և Հյուսիսային Աֆրիկայում վերջին ժամանակները տեղի ունեցող ցնցումների լույսի ներքո, որոնք ԱՄՆ-ում կոչվել են «արաբական գարուն», Վաշինգտոնն արդիականացնում է իր արտաքին քաղաքական քարոզչության գործիքները` փորձելով այն ավելի դինամիկ և հարձակողական դարձնել: Միջազգային տեղեկատվական ծրագրերի հարցերով ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնականի տեղակալ Դունկան Մաքքինեսի խոսքերով, անցյալ ամսվա վերջից ԱՄՆ պետդեպարտամենտը դադարել է աջակցել իր America.gov պորտալin:
Մաքքինեսի խոսքերով, ազատ կադրային և տեխնիկական ռեսուրսները վերակողմնորոշվում են «սոցիալական ցանցերի վրա հենվող ակտիվների» պաշտպանության ուղղությամբ` ներառյալ Twitter, Facebook և YouTube: «Նոր պարադիգմայի էությունը նրանում է, որ ինտերնետում պետք է գնալ այնտեղ, որտեղ մարդիկ արդեն գտնվում են: Մարդիկ իրենք քեզ մոտ չեն գա, պետք է գնալ նրանց մոտ»,- ասել է դիվանագետը:
Հետևաբար, America.gov կայքի համար պատրաստվող նյութերը փոխանցվում են պետդեպարտամենտի գլխամասային կայք` State.gov և ամերիկյան դեսպանատների կայքեր: Այդ նյութերի հիման վրա կազմվում են կարճ հաղորդագրություններ մինչև 200 բառի չափով Facebook-ի համար և ավելի կարճ հաղորդագրություններ` Twitter-ի համար: Տեղեկատվական փաթեթները լրացվում են լուսանկարներով, գրաֆիկայով և բանավիճային թեզիսներով, հաղորդում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:

В свете происходящих в последнее время потрясений на Ближнем Востоке и Севере Африки, получивших в США название «арабской весны», Вашингтон модернизирует инструментарий своей внешнеполитической пропаганды, стараясь сделать ее более динамичной и наступательной. По словам заместителя помощника госсекретаря США по международным информационным программам Дункана Маккиннеса, с конца прошлого месяца госдепартамент США перестал поддерживать свой портал America.gov.
По словам Маккиннеса, высвободившиеся кадровые и технические ресурсы переориентируются на поддержание «активов, опирающихся на социальные сети», включая Twitter, Facebook и YouTube. «Новая парадигма, чтобы найти выход на молодежь, заключается в том, что в Интернете нужно идти туда, где люди уже находятся, – пояснил американский дипломат. – Люди сами к тебе приходить не станут, надо идти к ним».
Соответственно, материалы, готовившиеся для «статичного сайта» America.gov передаются теперь на головной сайт госдепартамента – State.gov и на сайты американских посольств. Одновременно на базе этих материалов составляются краткие сообщения размером до 200 слов для Facebook и по три-четыре еще более лаконичных сообщения для Twitter. Информационные пакеты дополняются фотографиями, графиками и дискуссионными тезисами, передает ИТАР-ТАСС.