Hr.am կայքը գործում է 2007թ-ից։ Կայքի հիմնական ուղղությունը մարդկային ռեսուրսներն են։ Կայքում կարելի է գտնել աշխատանքի և թրեյնինգների հայտարարություններ, քննարկել մասնագիտական հարցեր փորձագետների հետ:Կայքի մարկետինգի պատասխանատու Տաթև Աբրահամյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակիցին ասաց, որ կայքում հայտարարություն տեղադրելն անվճար է. «Յուրաքանչյուր կազմակերպություն հայտարարություն տեղադրելուց առաջ գրանցվում է, ապա հաստատվում մեր կողմից և անվճար տեղադրում է հայտարարությունները։ Մենք շահույթ չունենք այս գործընթացից, միայն հսկում ենք, որ գրանցվող յուրաքանչյուր կազմակերպություն իրապես գոյություն ունեցող և գործող լինի»։
Hr.am կայքը բաց է յուրաքանչյուր աշխատանք փնտրողի համար։ Ըստ Տաթև Աբրահամյանի՝ աշխատանք փնտրողի համար ավելի նպատակահարմար կլինի գրանցվելը. «Գրանցվելով աշխատանք փնտրողը ստեղծում է իր վիրտուալ ռեզյումեն, տեսնում հայտարարությունները դասակարգված ըստ ոլորտների և բաժանորդագրվելով ցանկալի ոլորտներում՝ էլ.փոստին ստանում է ընտրված ոլորտի նոր հայտարարությունները»։
Ինչպես ավելացրեց Տաթև Աբրահամյանը hr.am-ում ամենից շատ թարմացվում է ՏՏ ոլորտ ոլորտ բաժինը՝ ինչը վկայում է, որ ՏՏ ոլորտի մասնագետների պահանջարկը մեծանում է։
Կարիերայի կենտրոնը՝ careercenter.am կայքը գործում է 2002թ-ից: Չնայած կայքը գործում է երկար ժամանակ, սակայն այն ֆունկցիոնալ և արտաքին ոչ մի փոփոխություն չի ունեցել: Կենտրոնի նախագահ Արմեն Երեմյանը ասաց, որ կայքին զուգահեռ գործում են նաև careerhouse.com/.am կայքերը՝ անգլերեն և հայերեն լեզուներով. «Քանի որ մարդիկ չեն սիրում փոփոխություններ մենք այն չենք փոխում: Սակայն փոխարենը 2006-ից ստեղծել ենք այլ կայք, որը ներառում է բոլոր ժամանակակից ֆունկցիաները՝ օնլայն ռեզյումեներ, որոնումներ, ռեզյումներեի գնում»: Ինչպես նշեց Արմեն Երեմյանը եթե կազմակերպությունը շատ է հավանել աշխատանք փնտրողի ռեզյումեն և ցանկանում է կոնտակտային տվյալներ տեսնել, պետք է վճարի. «Մենք օգտագործում ենք ռեզյումե գնելու գաղափարը: Վճարը կազմում է 95 ԱՄՆ դոլար: Սակայն նման դեպքերը քիչ են լինում»:
careercenter.am-ում չկան դասակարգումներ ըստ ոլորտների: Ըստ Արմեն Երեմյանի դա անիմաստ է, քանի որ հայտարարությունները շատ չեն:
jobfinder.am կայքի հիմնադիր Արման Մարգարյանը ասաց, որ կայքն իր առջև խնդիր է դրել ոչ միայն բավարարել գործատուների պահանջները, այլև աշխատանք փնտրողների. «Մենք առաջին կայքն ենք, որ մտածում ենք նաև աշխատանք փնտրողի մասին: Մենք ունենք հատուկ որոնողական համակարգ, այստեղ գործում են նույն Գուգլի կանոնները: Միայն թե որոնումը կատարվում է համապատասխան լուրջ՝ աշխատանքի հայտարարություններ տարածող կայքերում:
«Բացի մեր հայտարարություններից, ցանկացած այցելու կարող է տեսնել այլ կայքերի հայտարարութուններ: Օրինակ՝ մեր որոնողական համակարգը սկան է անում որոշ բանկերի կամ այլ կազմակերպությունների կայքերի թափուր աշխատատեղերի էջը և ցուցադրում»,-նշեց Արման Մարգարյանը:
Արման Մարգարյանը նշեց, որ խրախուսվում է, երբ աշխատանք փնտրողը գրանցվում է կայքում.«Տվյալ դեպքում նրա ընտրվելու հնարավորությունները մեծանում են, օնլայն ռեզյումե ունենալը շատ կարևոր է, քանի որ մեր կայքում գրանցված գործատուները հաճախակի հայտարարություն տարածելու փոխարեն միանգամից որոնում են կատարում ռեզյումների մեջ» և ավելացրեց, որ չնայած դրան, իհարկե յուրաքանչյուր աշխատանք փնտրող ինքն է ընտրում ինչպես դիմել գործատուին՝ անմիջապես էլ.հասցեի միջոցով, թե կայքի միջոցով:
Ըստ jobfinder.am կայք վերջին մեկ ամսվա վիճակագրության՝ Հայաստանում մեծ պահանջարկ ունեն ՏՏ ոլորտի մասնագետները. «Մեր կայքում ամենից շատ հայտարարություններ հայտնվում են ՏՏ ոլորտի բաժնում։ Ըստ վիճակագրության՝ 35% կազմում են ՏՏ ոլորտի, 21% բանկային, 13% վաճառքի, 10% ադմինիստրատիվ, 9% գովազդի, մարքետինգի և 12% այլ ոլորտների հայտարարությունները»։
Հանրային կապերի և HR մասնագետ Արփինե Գրիգորյանը պատմեց մի քանի կանոն, որոնք ճիշտ է օգտագործել՝ գոհացնելու համար թե՛ գործատուին, թե՛ աշխատանք փնտրողին:
«Շատ կարևոր է, որ որոնման հնարավորություն լինի թե՛ գործատուի համար, թե՛ աշխատանք փնտրողի: Հնարավոր լինի փնտրել թե՛ որքան աշխատավարձով կամ դրույքում աշխատանք են փնտրում: Որպեսզի screening և short list անելու հնարավորություն լինի»,-նշեց Արփինե Գրիգորյանը և ավելացրեց, որ ցանկալի է կայքում գտնել ռեզյումեներ կազմելու օրինակներ: Արփինե Գրիգորյանը նշեց, որ յուրաքանչյուր աշխատանք փնտրող կարիք ունի իմանալ, թե ինչու՞ է գործատուն գրավիչ.«Ինչ պայմաններ են առաջարկելու, ինչպիսին է միջավայրը և այլն, շատ գեղեցիկ կլիներ գտնել որոշակի նկարներ, գործատուին լավ ներկայացնել, ինչպես նաև ցանկալի կլիներ կայքերում գտնել որոշակի վիճակագրություն, թե որքան են վճարում միջինում օրինակ մարկետինգի մասնագետներին»:

Hr.am website was founded in 2007 to focus on local human resources. Visiting the website, people can find announcements about new vacancies and trainings, discuss some questions with specialists and professionals.
Tatev Abrahamyan, the marketing responsible of hr.am, said that companies can add announcements about new vacancies free of charge. “Before adding an announcement, each company should register and wait for the administration’s confirmation. We get no profit from this process, we just check out whether the company really exists,” she said.
Hr.am is available for each one who is looking for a job. According to Tatev Abrahamyan, a job seeker gets an advantage by registering on the website. “A registered job seeker can create his own virtual resume and sees all announcements classified by fields. Also, he/she can subscribe and get all preferred announcements to email,” she said, adding that announcements in IT section of hr.am are largest in number and grow day by day, which means that IT specialists are most needed in Armenia.
Founded in 2002, CareerCenter.am has the same design and the same functions. The president of Career Center, Armen Yeremyan, said that parallel to CareerCenter.am, websites careerhouse.am/com are also available in English and Armenian languages, which are more flexible than careercenter.am.
“People are sometimes reluctant to changes, so we decided not to alter anything. Instead, we created a new website, which is more flexible and innovative: with online virtual CVs, search and purchase possibilities,” he said. “If the company is interested in CV, it should pay a certain amount of money to get access to the contacts. “The service costs 95$, but not many companies use it”.
There are no classified sector in careercenter.am. According to Yeremyan, it makes no sense as announcements aren’t too many.
Jobfinder.am founder Arman Margaryan said that their website is the only one that cares about job seekers’ interests.
“We satisfy the need of both employers and future employees. We have special search engine which works as Google. It scans all serious websites which have vacancy pages and shows them,” he said.
Margaryan added that they encourage registered job seekers. “ In this case, a job seeker will have more chances to be chosen as companies-employers can search through the CV archive and select the one they favor. Employers prefer firstly to search through the existing CVs and then post announcements”.
According to jobfinder.am analysis, IT specialists are mostly demanded. “Around 35% of the announcements refer to IT sphere, 21% to banking, 13% to trade, 9% to advertising and PR/Marketing and 12% to other fields,” he said.
According to HR and PR specialist Arpine Grigoryan, there are some rules that can help satisfy both employer’s and job seeker’s needs.
“It is important to have search possibilities on job announcements websites. As an employer, you search through CVs and as a job seeker you search through companies. Company should have a possibility to shortlist CVs. Besides, it’s better to mention the salary supposed for the position and post some photos of the office. For a job seeker, it would be useful to look through CV samples Before posting a CV and mention the remuneration he/she anticipate,” she said.
Grigoryan also noted that each job seeker should understand why to apply for this “x” job in this “x” company but not for “y” job in “y” company.