«Այսուհետև տարբեր երկրներում բնակվող հայ մարզիկները կարող են մտնել խառը մարտարվեստների (MMA) Հայաստանի հավաքականի կազմի մեջ»,- այդ մասին ապրիլի 28-ին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Արմֆայթինգի ֆեդերացիայի նախագահ Հայկ Ղուկասյանը:
Մայիսի 6-ին Սիմֆերոպոլում տեղի է ունենալու աշխարհի առաջնության վերջին փուլը, որտեղ Հայաստանի հավաքականը մրցելու է Ուկրաինայի թիմի հետ: Տվյալ պահին հավաքականի կազմի մեջ մտել են երեք մարզիկներ` PROFC վարկածով աշխարհի չեմպիոն Գոռ Հարությունյանը հանդես է գալու մինչև 70 կգ ք/կ-ում, ելույթ են ունենալու նաև Դավիթ Խաչատրյանը (76 ք/կ) և աշխարհի չեմպիոն Հրաչո Դարբինյանը (93 ք/կ), որը բնակվում է Նիդերլանդներում:
Դավիթ Խաչատրյանը կիսաեզրափակչում մրցելու է Մագոմեդ Սաադուլաևի հետ (Ռուսաստան), որը 11 մենամարտերից ունի 10 հաղթանակ: Հայ մարզիկն իր հաշվին ունի 12 հաղթանակ և մեկ պարտություն: Այդ զույգի հաղթողն օգոստոսին անցկացնելու է ևս մեկ մարտ աշխարհի չեմպիոնի տիտղոսի համար:
«Հայաստանի հավաքականի մնացած անդամներին մենք հրավիրելու ենք տարբեր երկրներից, որտեղ կան ուժեղ հայ մարզիկներ: Նրանք իհարկե մինչ այդ հանդես են եկել Հայաստանի դրոշի տակ, բայց հավաքական են կանչվել առաջին անգամ: Մարզիկները մասնակցելու են 6 խոշոր մրցաշարերի, ֆեդերացիան նպատակ ունի մեր մարզիկներին ճանաչելի դարձնել»,- ասել է Ղուկասյանը:
Ղուկասյանի խոսքերով, Հայաստանը ներկայացնող մարզիկներիի հետ ֆեդերացիան կնքելու է եռամյա պայմանագիր և ապահովելու է նրանց մասնակցությունը տարեկան 5-6 մրցաշարերի. «Հայաստանի դրոշի տակ արդեն հանդես է գալիս Գեղարդ Մուսասին, որը բնակվում է Հոլանդիայում»:

“Отныне армянские спортсмены, живущие в разных странах, смогут войти в состав сборной Армении по ММА (смешанные бои)”,- об этом 28 апреля на пресс-конференции в Ереване заявил президент Федерации Армфайтинга Айк Гукасян.
6 мая в Симферополе состоится последний этап чемпионата мира, на котором сборная Армении сразится с командой Украины. На данный момент в состав сборной вошли трое спортсменов – чемпион мира по версии PROFC Гор Арутюнян выступит в весовой категории до 70 кг, в сборной выступят также Давид Хачатрян (в/к 76) и чемпион мира Грачо Дарбинян (в/к 93), который живет в Нидерландах.
Давид Хачатрян в полуфинале сразится с Магомедом Саадулаевым (Россия), который из 11 поединков имеет 10 побед. Армянский спортсмен на своем счету имеет 12 побед и одно поражение. Победитель этой пары в августе проведет еще один поединок за звание чемпиона мира.
“Остальных членов сборной Армении мы пригласим из разных стран, где есть сильные армянские спортсмены. Они конечно до этого выступали под флагом Армении, но в сборную будут вызваны впервые. Спортсменов ждут около 6 крупных турнирах, у Федерации цель сделать наших спортсменов узнаваемыми”,- подчеркнул Гукасян.
По словам Гукасяна, со спортсменами, которые будут представлять Армению, Федерация заключит трехлетний контракт и обеспечит их участие в 5-6 турнирах за год: “Под флагом Армении уже выступает и Гегард Мусаси, который живет в Голландии”.