Գառնիի տաճարին շնորհվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ՀՈՒՆԱՍՏԱՆ 2011թ. Մելինա Մերկուրի միջազգային մրցանակը: Ինչպես հաղորդում է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամլո ծառայությունը, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր տնօրենի որոշմամբ եւ միջազգային մրցանակաբաշխության հանձնաժողովի եզրակացության հիման վրա ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ՀՈՒՆԱՍՏԱՆ 2011թ. Մելինա Մերկուրի հեղինակավոր մրցանակը կհանձնվի Հայաստանի «Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանին եւ Պաղեստինի տարածքում գտնվող Բաթիր վայրին: Մրցանակի հանձնման պաշտոնական արարողությունը կայանալու է մայիսի 24-ին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում` Փարիզում:
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-Հունաստան Մելինա Մերկուրի միջազգային մրցանակը շնորհվում է երկու տարին մեկ նշանավոր ավանդ ունեցող մշակութային լանդշաֆտի պահպանման եւ կառավարման բնագավառում գործունեություն ծավալած կազմակերպություններին:
Մրցանակի հայտը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին ներկայացրել էր ՀՀ մշակույթի նախարարության «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների եւ պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը եւ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գործերով Հայաստանի ազգային հանձնաժողովը:

Гарни удостоен международной премии Мелины Меркури ЮНЕСКО-Греция 2011 года. Как сообщает пресс-служба Министерства иностранных дел РА, по решению Генерального директора и на основании заключения международной комиссии, знаменитый приз Мелины Меркури ЮНЕСКО-Греция 2011 года будет вручен Историко-культурному музею-заповеднику Армении Гарни и находящейся на территории Палестины местности Батыр. Официальная церемония вручения премии состоится 24 мая на родине ЮНЕСКО в Париже.
Международная премия Мелины Меркури ЮНЕСКО-Греция вручается раз в два года организациям, внесшим значительный вклад в сохранение культурных ландшафтов и исторических ценностей.
Заявку на премию ЮНЕСКО подала “Служба охраны историко-культурных музеев-заповедников и исторической среды” ГНТО Министерства культуры РА и комиссия по делам ЮНЕСКО в Армении.