Los Angeles Times թերթի գրքի 16-րդ տոնավաճառին, որը կանցնի ապրիլի 30-ից մայիսի 1-ը Հարավային Կալիֆորնիայի համալսարանում, առաջին անգամ կներեկայանա Հայաստանը : Տոնավաճառում ընթերցողները կհանդիպեն իրեցն սիրած գրողների հետ և կծանոթանան նոր հրատարակություններին, գրում է Asbarez-ը: Տոնավաճառը մշտապես մեծաթիվ այցելուների է գրավում: Ենթադրվում է, որ այսօրվա միջոցառմանը ներկա կլինի 140 հազար մարդ:
Հայկական տաղավարում կներկայացվեն Հայաստանում հրատարակված գրքեր արվեստի, երաժշտության, ցեղասպանության, պատմության մասին՝ հայերեն, անգլերեն, ֆրանսերեն և ռուսերեն լեզուներով: Տոնավաճառում կներկայացվեն նաև հայկական վիրտուալ գրքերն ու հայկական վիրտուալ քոլեջը, որը գործում է ՀԲԸՄ աջակցությամբ:
Տոնավաճառում կնշվի նաև առաջաին հայ տպագիր գրքի 500-ամյակը, որը հանդիսությամբ կտոնվի հաջորդ տարի: Փառատոնի ժամանակ Երևանը կհայտարարվի Գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք: Հայաստանի մասնակցությունը Լոս Անջելեսի փառատոնին հնարավոր է դարձել ՀՀ մշակույթի նախարարության, Լոս Անջելեսում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսության, ՀԲԸՄ արևմտյան բաժանմունքի և Հայ հրատարակիչների ասոցիացիայի աջակցությամբ:

29 Апрель 2011 - 05:22 AMT
На 16-й книжной ярмарке газеты Los Angeles Times, которая пройдет с 30 апреля по 1 мая в Университете Южной Калифорнии, впервые будет представлена Армения. Во время ярмарки читатели встретятся со своими любимыми писателями и познакомятся с новыми изданиями, пишет Asbarez. Ярмарка постоянно собирает большое количество посетителей. Предполагается, что на нынешнем мероприятии побывает 140 тысяч человек.
В армянском павильоне будут представлены книги из Армении об искусстве, музыке, геноциде и истории на армянском, английском, французском и русском языках. Посетители смогут встретиться с армянскими писателями, журналистами и учеными. На ярмарке впервые представлена будут представлены армянские виртуальные книги и армянский виртуальный колледж, открытый при содействии Всеармянского благотворительного союза (AGBU).
На ярмарке также будет отмечено 500-летие первой печатной армянской книги, которое отмечается в следующем году. Во время фестиваля Ереван будет объявлен Всемирной столицей книги 2012 со стороны ЮНЕСКО. Участие Армении на ярмарке в Лос-Анджелесе стало возможным при содействии Министерства культуры РА, генкосульства Армении в Лос-Анджелесе, Западного отделения AGBU и Ассоциации армянских издателей.