ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի մամլո ծառայությունից տեղեկացնում են, որ Հայաստանի ազգային պատկերասրահում կայացել է «Ազգային պատկերասրահ» միջազգային երաժշտական 7րդ փառատոնի բացման արարողությունը:
«Ազգային պատկերասրահ» միջազգային երաժշտական փառատոնի հիմնական նպատակը հանրահայտ, ինչպես նաև Հայաստանում ճանաչում չունեցող հայ և օտարազգի տաղանդաշատ երաժիշտ-կատարողների, կոլեկտիվների կատարմամբ հայ և համաշխարհային դասական երաժշտարվեստի նմուշների ներկայացումն է` արվեստասեր հասարակությանը: Այս փառատոնը նպատակ ունի նաև հասարակության լայն շերտերին ծանոթացնելու Հայաստանի ազգային պատկերասրահի գլուխգործոցներին:
«Դասական երաժշտությունը փրկություն է ամենօրյա սթրեսից. գանձարան, որում ամեն անգամ մի նոր գոհար է կարելի գտնել: Ցանկացած երկիր քաղաքակիրթ է համարվում արվեստի և արվեստագետի հանդեպ իր վերաբերմունքով: Եվ պետք է ընդունել, որ դասական երաժշտությունը մեր երեխաների հոգիներում ցանկալի արժեքների դաստիարակման լավագույն միջոցն է», -ասաց ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Ազգային պատկերասրահ» միջազգային երաժշտական 7րդ փառատոնի շրջանակներում կատարումներով հանդես են գալու փառատոնի կամերային նվագախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և դիրիժոր` Արամ Թալալյան), «Հայաստանի պատանի տաղանդներ» և «Լոնդոն-Երևան» ծրագրի մասնակիցները, Ալեքսանդր Բրուսիլովսկին (ջութակ) (Ֆրանսիա), Սվետլանա Նավասարդյանը (դաշնամուր), Նիկոլայ Մադոյանը (ջութակ) (Գերմանիա), Հակոբ Ջաղացպանյանը (կիթառ) և այլ երաժիշտներ։
Փառատոնի հանդիսավոր բացման համերգը նվիրված է կոմպոզիտոր, ԽՍՀՄ Ժողովրդական արտիստ Էդվարդ Միրզոյանի 90-ամյա հոբելյանին:
Առաջին անգամ, Հայաստանի առաջատար երաժիշտների կատարմամբ, մեկ համերգի ընթացքում կհնչեն Էդվարդ Միրզոյանի կամերային հատընտիր ստեղծագործությունները:

VivaCell-MTS is the sponsor of the 7th National Gallery International Music Festival which kicked off at the National Gallery of Armenia.
The major aim of the festival is to present pieces of Armenian and world classical music performed by talented Armenian and foreign musicians and bands, both renowned and unknown in Armenia, to the music loving public.
The program of the festival includes the appearance of Alexander Brusilovski, violin (France), Svetlana Navasardyan, piano, Nikolay Madoyan, violin (Germany), Hakob Jaghatspanyan, guitar, Gleb Karpushkin, French horn (Russia), Hayk Melikyan, piano, Karen Shahgaldyan, violin, Yana Daryan, alto, Julietta Vardanyan, piano, participants of Armenia’s Young Talents London-Yerevan project, composer and conductor Hushair Khayyam (Iran), the chamber orchestra of the festival (artistic director and conductor Aram Talalyan).
“Classical music is a refuge from the stress of everyday life, a sanctuary of treasures having permanent interest and value,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
The opening ceremony of 7th National Gallery festival is dedicated to the 90th birthday of composer Edward Mirzoyan.