ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի մամլո ծառայությունից տեղեկացնում են, որ Հայաստանի ազգային պատկերասրահում կայացել է «Ազգային պատկերասրահ» միջազգային երաժշտական 7րդ փառատոնի բացման արարողությունը:
«Ազգային պատկերասրահ» միջազգային երաժշտական փառատոնի հիմնական նպատակը հանրահայտ, ինչպես նաև Հայաստանում ճանաչում չունեցող հայ և օտարազգի տաղանդաշատ երաժիշտ-կատարողների, կոլեկտիվների կատարմամբ հայ և համաշխարհային դասական երաժշտարվեստի նմուշների ներկայացումն է` արվեստասեր հասարակությանը: Այս փառատոնը նպատակ ունի նաև հասարակության լայն շերտերին ծանոթացնելու Հայաստանի ազգային պատկերասրահի գլուխգործոցներին:
«Դասական երաժշտությունը փրկություն է ամենօրյա սթրեսից. գանձարան, որում ամեն անգամ մի նոր գոհար է կարելի գտնել: Ցանկացած երկիր քաղաքակիրթ է համարվում արվեստի և արվեստագետի հանդեպ իր վերաբերմունքով: Եվ պետք է ընդունել, որ դասական երաժշտությունը մեր երեխաների հոգիներում ցանկալի արժեքների դաստիարակման լավագույն միջոցն է», -ասաց ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Ազգային պատկերասրահ» միջազգային երաժշտական 7րդ փառատոնի շրջանակներում կատարումներով հանդես են գալու փառատոնի կամերային նվագախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և դիրիժոր` Արամ Թալալյան), «Հայաստանի պատանի տաղանդներ» և «Լոնդոն-Երևան» ծրագրի մասնակիցները, Ալեքսանդր Բրուսիլովսկին (ջութակ) (Ֆրանսիա), Սվետլանա Նավասարդյանը (դաշնամուր), Նիկոլայ Մադոյանը (ջութակ) (Գերմանիա), Հակոբ Ջաղացպանյանը (կիթառ) և այլ երաժիշտներ։
Փառատոնի հանդիսավոր բացման համերգը նվիրված է կոմպոզիտոր, ԽՍՀՄ Ժողովրդական արտիստ Էդվարդ Միրզոյանի 90-ամյա հոբելյանին:
Առաջին անգամ, Հայաստանի առաջատար երաժիշտների կատարմամբ, մեկ համերգի ընթացքում կհնչեն Էդվարդ Միրզոյանի կամերային հատընտիր ստեղծագործությունները:

29 Апрель 2011 - 06:43 AMT
В Национальной галерее Армении в Ереване состоялась церемония открытия 7-го Международного музыкального фестиваля “Национальная галерея”, сообщает пресс-служба спонсора фестиваля – компании VivaCell-MTС.
Основная цель музыкального фестиваля – представить любителям искусства жемчужины мирового классического искусства в исполнении знаменитых, а также малоизвестных армянских и зарубежных талантливых музыкантов-исполнителей, как и познакомить широкие слои общества с шедеврами Национальной галереи Армении.
“Классическая музыка спасает от повседневного стресса, это сокровищница, в которой каждый раз можно встретить новую жемчужину. Любая страна настолько цивилизована, насколько хорошо она относится к искусству и деятелям искусств. Классическая музыка – лучшее средство для воспитания духовных ценностей в наших детях”, – сказал генеральный директор VivaCell-MTС Ральф Йирикян.
Фестиваль откроется концертом, посвященным 90-ому юбилею Эдварда Мирзояна, в нем будут звучать произведения, написанные композитором в разные годы, в концерте примут участие пианисты Айк Меликян и Джульетта Варданян, певица Асмик Багдасарян, дуэт “Арс Лунго” и камерный оркестр фонда “Галерея искусств” под руководством Арама Халатяна.
В этом году в фестивале примут участие гости из Франции, Ирана, Германии и России. В частности, 5 мая выступит группа “Юные таланты Армении”, 10 мая – французский скрипач Александр Брусиловский и пианистка Светлана Навасардян, 18 мая – скрипач Николай Мадоян (Германия) и гитарист Акоп Джагацпанян, 25 мая – российский музыкант Глеб Карпушкин (тромбон) выступит с пианистом Айком Меликяном.
Торжественное закрытие фестиваля состоится 31 мая, в нем примут участие российский скрипач Карен Шахгалдян, альтистка Яна Дарян, виолончелист Арам Талалян, пианистка Джульетта Варданян. Фестиваль организован культурным фондом “Галерея искусств”.