Մեծ Բրիտանիայում ավարտվեց 2012 թվականի Օլիմպիական խաղերի տոմսերի տարածումը: Ընդհանուր առմամբ վաճառքի են հանվել 6,6 միլիոն տոմսեր, որոնք կարելի է ռեզերվ անել 6 շաբաթվա ընթացքում` մինչև մարտի 15-ը: Լոնդոնյան Օլիմպիադայի Կազմկոմիտեի գործադիր տնօրեն Փոլ Դեյթոնի խոսքով, վերջին օրերին տոմսերի պահանջարկը պիկային ցուցանիշների էր հասել:
Ամենապոպուլյար մրցությունների տոմսերի վրա քանակական սահմանափակումներ են դրվել` մեկ հոգուն չորս տոմսից ավել չի վաճառվում: Եթե պահանջարկն ավելի շատ լինի, տոմսերը կվաճառվեն վիճակահանության միջոցով, հաղորդում է sport-express.ru-ն:
Խաղերի բացման արարողության տոմսերի գինը տատանվում է 20 ֆունտից (32 ԱՄՆ դոլար) մինչև 2012 ֆունտ (3120 ԱՄՆ դոլար):
Ընդհանուր առմամբ ամառային Օլիմպիադայի բոլոր 26 օլիմպիական սպորտաձևերի նախնական և եզրափակիչ առաջնություններին 8,8 միլիոն տոմս է սպառվելու: Դրանցից 1,2 միլիոնը զանազան նախարարությունների և գերատեսչությունների, Լոնդոնի քաղաքապետի, հովանավորների ու աթլետների համար է նախատեսված: Եվս մեկ միլիոնը վաճառքի կհանվի Միացյալ Թագավորության սահմաններից դուրս:
Տոմսերի վաճառքից 2012թ. Օլիմպիադայի կազմակերպիչները նախատեսում են 500 միլիոն ֆունտի շահույթ ստանալ (775 միլիոն ԱՄՆ դոլար):

30 Апрель 2011 - 04:28 AMT
В Великобритании завершилось распространение билетов на Олимпийские игры 2012 года. В общей сложности в продажу поступило 6,6 миллиона билетов, которые болельщики и любители спорта могли зарезервировать в течение 6 недель – с 15 марта.
По словам исполнительного директора Оргкомитета лондонской Олимпиады Пола Дейтона, в последние дни спрос на билеты достиг пиковых показателей.
На наиболее популярные состязания установлены количественные ограничения – в одни руки дают не более четырех билетов. Если заявок поступит больше, обладателей билетов выявит лотерея, передает sport-express.ru. Цена на билеты варьируется от 20 фунтов (32 доллара США) до 2012 фунтов (3120 долларов) – на церемонию открытия Игр.
В общей сложности у хозяев летней Олимпиады в наличии 8,8 миллиона билетов на предварительные и финальные турниры по всем 26 олимпийским видам спорта. 1,2 миллиона из них зарезервированы для различных министерств и ведомств, мэра Лондона, спонсоров и атлетов. Еще один миллион билетов поступает в продажу за пределами Соединенного Королевства – их реализацией занимаются Национальные олимпийские комитеты.
Оплата билетов должна производиться между 10 мая и 10 июня. За их продажу организаторы Олимпиады-2012 рассчитывают выручить 500 миллионов фунтов (775 миллионов долларов).