Հայ բռնցքամարտիկի մրցակիցը Յոնի Պերեսն էր Կոլումբիայից, և մարտը տեղի ունեցավ թեթևագույն քաշային կարգի շրջանակներում:
Մենամարտից դեռ մի քանի ամիս առաջ երկու կողմերը սպառնացել են, որ այդ դիմակայությունում հաղթանակ կտանի նրանց բռնցքամարտիկը: «Ես գիտեմ, որ Վիկը շատ ուժեղ և լավ բռնցքամարտիկ է: Նա թելադրում է պայքարի իր կանոնները, բայց ես չեմ պատրաստվում տեղի տալ նրան և պետք է հաղթեմ ու դա կանեմ նոկաուտով»,- հայտարարել է Պերեսը:
Իր հերթին Դարչինյանն ասել է հետևյալը. «Ես չեմ կարող ասել, թե որ ռաունդում կընկնի Պերեսը, միայն գիտեմ, որ վաղ թե ուշ ես կոչնչնացնեմ նրան: Երևում է, նա իր կարիերայի ընթացքում ոչ մի անգամ չի հայտնվել ռինգի հատակին, բայց ես իմ շատ մրցակիցների խորը նոկաուտի եմ ենթարկել: Եվ ես դա կրկին կանեմ»:
Այն բանից հետո, երբ բռնցքամարտիկները ռինգ դուրս եկան, պարզ դարձավ, որ հայ բռնցքամարտիկը մտադիր է հակառակորդին հասցնել հնարավորինս շատ հարվածներ և նրան նոկաուտի ենթարկել: Դարչինյանի նման հզոր հարվածներից մեկից հետո Պերեսը չկարողացավ ոտքի վրա մնալ և նոկդաունի մեջ ընկավ: Մենամարտի ելքը որոշվեց 5-րդ ռաունդում, երբ մրցավարը կոլումբիացու ձախ ունքը պատռվելու հետևանքով դադարեցրեց մենամարտը: Պերեսը հրաժարվեց շարունակել մարտը, և Դարչինյանը վերադարձրեց IBO վարկածով չեմպիոնի տիտղոսը:
Այս հաղթանակը հնարավորություն տվեց Դարչինյանին խաղ-ռևանշ կազմակերպել Աբներ Մարեսի դեմ, որին մրցավարների որոշմամբ պարտվել էր 2010-ին: «Ես պատրաստ եմ մենամարտել իմ քաշային կարգում ցանկացածի հետ: Կցանկանայի մենամարտել Մարեսի հետ, իսկ եթե նա հրաժարվի, ապա՝ Նոնիտո Դոնեյրայի հետ: Իսկ եթե երկուսն էլ չցանկանան, ապա ես կանցնեմ այլ քաշային կարգ»,- ասել է Դարչինյանը:
Նա խոստացել է, որ վերադառնալու է Ավստրալիա, որտեղից էլ ժամանելու է Հայաստան՝ ընկերների և երկրպագուների հետ հանդիպելու համար:

Соперником армянского боксера был Йонни Перес из Колумбии, и бой прошел в рамках турнира легчайшего веса.
Еще за несколько месяцев до поединка обе стороны пригрозили, что в этом противостоянии победу одержит их боксер. “Я знаю, что Вик очень сильный и хороший боксер. Он диктует свои правила борьбы, но я не собираюсь поддаваться ему и должен победить, и буду сделать это нокаутом”,- заявил Перес.
В свою очередь Дарчинян сказал следующее: “Я не могу сказать, в каком раунде упадет Перес, только знаю, что рано или поздно я уничтожу его. Кажется, он еще ни разу в карьере не был на настиле ринга, но я многих моих соперников отправлял в глубокий нокаут. И я сделаю это снова”.
После того, как боксеры вышли на ринг, было видно, что армянский боксер намерен нанести как можно много ударов сопернику и отправить его в нокаут. После одного из таких мощных ударов Дарчиняна Перес не смог устоять и попал в нокдаун. Развязка поединка решилась в пятом раунде, когда рефери из-за кровотечения левой брови колумбийского боксера, остановил поединок. Перес отказался продолжить бой, и Дарчинян вернул себе титул IBՕ, став чемпионом мира по этой версии.
После победы Вик Дарчинян сказал, что если бы даже арбитр не остановил бой, то все равно он победил бы Переса нокаутом. “Йонни все равно великий боксер. У нас было столкновение головами, если бы оно не случилось, я бы обязательно нокаутировал Переса”.
Эта победа дала возможность Дарчиняну организовать матч-реванш против Абнера Мареса, которому по решению судей проиграл в 2010 году. “Я готов сразиться с любым в моей весовой категории. Хотел бы сразиться с Маресом, а если он откажется, то с Нонито Донейром. А если оба не захотят, то я перейду в другую весовую категорию", – сказал армянский боксер.
Дарчинян пообещал, что вернется в Австралию, оттуда и приедет в Армению, чтобы встретиться друзьями и болельщиками.