Արդեն մեկ օր է, ինչ iTunes-ում թողարկվել է iTetr Armenian Keyboard ծրագիրը iPhone-ների, iPad-ների, iPod-ների համար։ Այս մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին տեղեկացրեց Funcraft ընկերության խորհրդատու Նարեկ Մարգարյանը։
Նարեկ Մարգարյանը պատմեց, որ հայերեն լեզվի ստեղնաշար ստեղծելու գաղափարը ծնվել է 2010-ի դեկտեմբերին և արդեն մարտին թողարկվել է ծրագրի beta տարբերակը։
«2007-ից, ինչ ստեղծվել էին iPhone-ները, արդեն պահանջը զգացվում էր հայերեն ստեղնաշարի։ iTunes-ն ծրագիրն ընդունվեց երեկ։ Արդեն 16 մարդ բեռնել է ծրագիրը, որից 4-ը միայն iTunes-ի հայ օգտագործողներ են»,-ասաց Նարեկ Մարգարյանը։
iTetr Armenian Keyboard ծրագիրը կարելի է բեռնել iTunes-ից 1.99 ԱՄՆ դոլարով։ Նարեկ Մարգարյանի խոսքերով, 1.99 դոլարը, որը հավասար է մոտ 750 դրամի՝ նորմալ գին է ծրագրի համար. «Ի վերջո ծրագիրը ստեղծող Funcraft ընկերությունը բարեգործական չէ և ծրագրավորողները պետք է վարձատրվեն, սա նորմալ գին է՝ ընդամենը 2 պաղպաղակի գին»։
iTetr Armenian Keyboard ծրագիրը հնարավորություն է տալիս հայերեն գրել note-ի մեջ, ապա այն mail անել։ Ինչպես ասաց Նարեկ Մարգարյանը SMS գրելու կամ twitter-ում ու Facebook-ում գրելու խնդիր կա, որը կլուծվի ծրագրի հաջորդ թարմացումներում (update):
iTetr Armenian Keyboard ծրագիրը աշխատում է iOS օպերացիոն համակարգի բոլոր տարբերակների համար։ Այն Funcraft ընկերության ստեղծած 2-րդ ծրագիրն է Urinator ծրագրից հետո, որը հնարավորություն է տալիս միզապարկի խնդիրներ ունեցող մարդկանց համար հեշտ միզել՝ հնչեցնելով մեզի, ջրի ձայներ։
Ըստ Նարեկ Մարգարյանի, Funcruft-ի հաջորդ ծրագիրը լինելու է վրացական ստեղնաշարի ստեղծումը. «Վրացիներն էլ ունեն նույն խնդիրն, ինչ հայերը։ Շուտով մենք նաև վրացական ստեղնաշար կստեղծենք iPhone-ների, iPad-ների, iPod-ների համար»։
Funcraft ընկերությունը ամերիկյան սթարթափ (startup) ընկերություն է։ 3-ից 4 ամերիկահայեր աշխատում են միասին և ստեղծում ծրագրեր Apple-ի արտադրանքների համար։ Ըստ Նարեկ Մարգարյանի, Funcraft-ի թիրախը հայկական շուկան է, հետագայում ստեղծվելու են տարբեր ծրագրեր հենց հայ օգտագործողների համար։
«Մենք խրախուսում ենք Apple ընկերության արտադրանքների օգտագործումը՝ առանց ջարդելու, ի վերջո յուրաքանչյուր ծրագիր մի քանի դոլար է, ավելի լավ է լիցենզիոն օգտագործել, քան ջարդել», – ավելացրեց Նարեկ Մարգարյանը։

It’s one day since in iTunese released an “iTetr Armenian Keyboard” app for iPhone smart phones, iPads and iPods.
Narek Margaryan, the advisor at Funcruft company, told a PanARMENIAN.Net reporter that the idea to create an app for iPhones occurred to Funcruft in December 2010 and some months later a beta version was released.
“Since 2007, when first iPhone was released, there has been a need to have an Armenian keyboard. iTunes accepted the app yesterday and during the day it was downloaded by 16 users, 4 of them are Armenian iTunes users,” Margaryan said.
iTetr Armenian Keyboard” app can be downloaded from iTunes for 1.99$ (AMD 750), which is normal price for an iPhone app.
“Actually, Funcruft company isn’t charitable, developers should be paid for their work,” Margaryan noted.
“iTetr Armenian Keyboard” gives a possibility to type Armenian in a note then mail it. According to Margaryan, there’s a problem with sms writing and updating twitter or Facebook status. “We will improve all problems in next update of the app,” he said.
“iTetr Armenian Keyboard” app works for all versions of iOS. This is the second app created by Funcraft. The first app called “Urinator” was devoted for those who have bladder problems.
The next app by Funcruft will be the creation of a Georgian language keyboard. “Georgians also experience problems with typewriting in Georgian language. So we decided to create a Georgian keyboard app,” he said.
Funcraft is an American company founded by 3-4 Armenians living in the U.S. They develop apps for Apple products, the target group being Armenians.