Մայիսի 6-8-ը Հայաստանում Պատկերապատման զարգացման միություն (ՀՊԶՄ) կազմակերպության նախաձեռնությամբ կանցկացվի «Պատկերապատման հրավառություն» խորագրով միջոցառումնեի շարքը: Ծրագրում նախատեսված են` պատկերապատման վարպետության դասընթաց, ցուցահանդեսներ, պատկերապատում կավիճներով, պատկերապատման հիման վրա նկարահանված Լյուկ Բեսոնի «Ադելի արկածները» ֆիլմի ցուցադրություն:
Պատկերապատման վարպետության դասընթացի դասախոսներն են`պատկերապատման մոտ հիսուն ալբոմների հեղինակ Ժան-Բլեզ Ջիանը, պատկերապատման սերիաների հայտնի հեղինակ Ֆարիդ Բուջելալը, Անգուլեմի Գեղարվեստի դպրոցի նախկին ուսանող Դոմինիկ Բեղտայնը, Ժան-Բլեզ Ջիանի եւ Միշել Փափազյանի սցենարի հիման վրա «199 combats » ալբոմի հեղինակ Նիկոլա Բղաշեն: Կմասնակցի նաև բացմաթիվ պատկերապատման գրքերի հրատարակիչ Տրիստան Լագրանժը:
Հայաստանում Պատկերապատման զարգացման միությունը ստեղծվել է 2007թ.-ին Ֆրանսիայի Անգուլեմ քաղաքում: Հայաստանում գոյություն ունեն ամսագրեր, որտեղ տպագրվում են պատկերապատումներ: Գործունեության չորս տարիների ընթացքում ՀՊԶՄ-ի կողմից կազմակերպվել են երկու միջազգային փառատոններ եւ մեկ պատկերապատման վարպետության դասընթաց, որին մասնկացել է տասնմեկ նկարիչ:

2 Май 2011 - 13:35 AMT
6-8 мая по инициативе Союза Развития Комиксов в Армении (СРКА) будет проведен ряд мероприятий под слоганом ”Салют комиксов” . В программе предусмотрены курсы мастерства комикса, выставки, комиксы, рисование мелом, показ фильма Люка Бессона “Приключения Адели”, снятый на основе комиксов.
Преподаватели курсов комиксов: автор более, чем 50 альбомов серии комиксов Жан-Блез Джиан, автор известных серий комиксов Фарид Буджелан, бывший студент Художественной школы Ангулема Доминик Бегтайн, автор альбома “ 199 combats”, созданного на основе сценария Жана-Блеза Джиана и Мишеля Папазяна. Также примет участие издатель множества книг-комиксов Тристан Лагранж.
Союз Развития Комикса в Армении создан в 2007 году в Ангулеме во Франции. В Армении есть много журналов, в которых печатаются комиксы. За четыре года деятельности со стороны (СРКА) было организовано два международных фестиваля, курсы мастерства комиксов, в котором участвовали одиннадцать художников.