Մայիսի 7-ին, Երևանում, Գյումրիում, Ստեփանակերտում և Վանաձորում միաժամանակ տեղի կունենա «Համակարգչի ազատագրում՝ GNU / Linux Install Fest»։
Այս միջոցառման նախաձեռնողներն են «Ժառանգ» մշակութային ՀԿ-ն և «Ինստիգեյթ Ուսումնական Կենտրոն» ՀԿ-, ինչպես նաև անհատ կամավորներ։
Միջոցառման ընթացքում Ինստիգեյթ -ի մասնագետները բոլոր ցանկացողների համակարգիչներում տեղադրելու են Linux օպերացիոն համակարգը։ Ինչպես նշում են նախաձեռնողներն իրենց հաղորդագրության մեջ, նրանք պատրաստվում են ազատագրել համակարգիչները վճարովի «ճորտացման» համակարգերից, ինչպիսին Windows-ն է և Mac-ը։
«Այսօր հարյուրավոր երկրների տեղեկատվական ենթակառույցները փաստորեն պատանդ են ծրագրային ապահովում արտադրող որոշ խոշոր ընկերներությունների ձեռքում։ Այդ երկրների բնակիչները՝ առանց գիտակցելու՝ հլու հնազանդ կերպով տարեկան տասնյակ միլիարդավոր դոլարների տուրք են վճարում վերոհիշյալ ընկերություններին, թեպետ կարող էին այդ գումարներն ուղղել սեփական երկրների զարգացմանը։ Linux-ի ծրագրերն ի վիճակի են բավարարել համակարգչային շարքային օգտագործողների 99%-ի առօրյա աշխատանքային պահանջերը»,- գրված է Facebook-յան միջոցառման պատին։
Միջոցառման ժամանակ մի սրահում կներկայացվեն ԳՆՈՒ / Լինուքսը և առհասարակ ազատ ծրագրային ապահովում օգտագործելու առավելությունները, ծրագրային փաթեթները, 2-րդ սրահում՝ կցուցադրվի համակարգը և տարբեր ծրագրային փաթեթներ տեղադրելու եղանակը, ցանկացողներին կտրամադրվեն տեղադրման փաթեթները` սկավառակներով, տեղում կօգնեն տեղադրել և կարգավորել այդ ծրագրերը, իսկ 3-րդ սրահում մասնակիցները կարող են փորձարկել և ուսումնասիրել արդեն տեղադրված համակարգերը և հարցեր տալ մասնագետներին։ Միջոցառումը տևելու է առավոտյան 11-ից երեկոյան 6-ը։
Միջոցառման նախաձեռնող և կամավոր Նորայր Չիլինգարյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին տեղեկացրեց, որ միջոցառման նպատակն է գաղափարի տարածումը. «Ինչու գումարներ ծախսել լիցենզավորված Windows գնելու համար, եթե կա անվճար օպերացիոն համակարգ, որն առաջարկում է բազմաթիվ անվճար ծրագրեր՝ նույն Photoshop-ին կամ Microsoft Office-ին փոխարինող։ Ես համարում եմ Linux միջավայրը հարմարավետ միջավայր»։
Նորայր Չիլինգարյանը խոսելով Linux միջավայրի հարմարավետության մասին, հիշում է Linux միջավայրի հիմնադիր Ռիչարդ Սթոլմանի խոսքերը. «Երբ Սթոլմանին հարցրեցին, ինչու՞ փոխեմ Windows-ը Լինուքսի հետ, երբ առաջինն ինձ ավելի հարմար է, Սթոլմանը պատասխանեց՝ ի՞նչ է նշանակում փոխել ազատությունը հարմարավետության հետ», պատմեց Նորայր Չիլինգարյանը և ավելացրեց. «Երբ Սթոլմանին կրկին հարցրեցին, թե ինչու են որոշ ծրագրերում պակասում որոշ ֆունկցիաներ, Սթոլմանը պատասխանեց՝ որովհետև դու դրան չես աջակցել»։
Երևանում և Գյումրիում միջոցառումը կանցկացվի ««Ինստիգեյթ»-ի գրասենյակներում, իսկ Վանաձորում՝ Կենտրոնական գրադարանում և Ստեփանակերտում՝ Երիտասարդական Պալատում։

7 мая в Ереване, Гюмри, Степанакерте и Ванадзоре одновременно состоится »GNU / Linux Install Fest – Освобождение компьютера».
Организаторами мероприятия являются КЦ “Жаранг” и КЦ “Учебный центр Инстигейт”, а также неизвестные добровольцы.
В ходе мероприятия специалисты Инстигейта будут помещать в компьютеры желающих операционную систему Linux. Как отмечают организаторы в своем сообщении, они собираются освободить компьютеры от платных “порабощающих” систем, таких, как Windows и Mac.
“Сегодня информационные структуры сотен стран фактически стали заложниками в руках некоторых компаний, производящих программное обеспечение. Жители этих стран, не осознавая того, покорно платят десятки миллиардов долларов этим самым компаниям, хотя могут направить эти средства на развитие собственных стран. Программы Linux способны удовлетворить современным требованиям 99% рядовых пользователей компьютера”, – написано на стенде Facebook.
В ходе мероприятия в отдельном зале будет представлен GNU/Линнокс, а также преимущества использования свободного программного обеспечения, программные пакеты, во втором зале будут представлены системы и методы применения различных программных пакетов, желающим будут предоставляться диски, им помогут на месте применить их и наладить работу программы, а в третьем зале желающие могут изучить уже помещенные системы, задать вопросы специалистам. Мероприятие будет длиться с 11:00 до 18:00 часов.
Организатор мероприятия – доброволец Норайр Чилингарян – сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net, что целью мероприятия является распространение идеи: “Зачем тратить средства на покупку лицензионного Windows, если есть бесплатная операционная система, которая предлагает множество бесплатных программ, заменяющих тот же Photoshop, Windows или Microsoft Office. Я считаю среду Linux благодатной средой”.
Норайр Чилингарян, говоря об удобстве Linux, вспоминает слова основателя Linux Ричарда Столмана: “Когда Столмана спросили, зачем менять Windows на Linux, когда первым пользоваться удобнее, Столман ответил, что это значит променять свободу на удобство”, – рассказал НорайрЧилингарян и добавил, что когда Столмана во второй раз спросили, почему в программах отсутствуют некоторые функции, он ответил: “Потому что ты не помогал нам”.
В Ереване и Гюмри мероприятия пройдут в офисе “Инстигейт”, в Ванадзоре – в Центральной библиотеке, в Степанакерте – во Дворце Молодежи.