Երևանում մեկնարկել է «Նորաձևության ճանապարհ`երկխոսություն սահմանների խաչմերուկում» ծրագիրը, որի շրջանակներում Հայաստան են ժամանել եվրոպացի նկարիչ-մոդելավորողներ ու նորաձևության ոլորտի փորձագետներ: «Սա հիանալի ծրագիր է, և լավ հնարավորություն է ընձեռում օտարերկրացի մոդելավորողներին ծանոթանալ միմյանց մշակույթի հետ: Այն Հայաստանի համար կարևոր է այնքանով, որ նման փոքր և ոչ հարուստ երկրում շփումը այդքան էլ մեծ չէ օտարերկրյա գործընկերների հետ: Ճիշտ է, հիմա կա համացանց, որն ահագին հեշտացնում է գործը, բայց այն չի փոխարինի անմիջական շփմանը»,-լրագրողներին է ասել Հայաստանում Միացյալ Թագավորության և Հյուսիսային Իռլանդիայի դեսպան Չարլզ Լոնսդեյլը:
«Այս ծրագիրը ինձ հնարավորություն է ընձեռում ավելի շատ ուսումնասիրել և ճանաչել հայոց մշակույթը, մասնավորապես հայկական տարազը: Ես իմ հագուստներում օգտագործում եմ ռումինական տարրեր, բայց ինձ համար հետաքրքիր կլինի այն համադրել հայկականի հետ»,-PanARMENIAN.Net -ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Ռումինիայի ներկայացուցիչ Անդրա Քլիցանը:
Ծրագրի ընթացքում հինգ հայ նկարիչ-մոդելավորող եվրոպացի հինգ գործընկերների հետ կծանոթանան միմյանց երկրների անցյալին ու մշակութային ժառանգությանը` նոր գաղափարներ մշակելու և ոգեշնչվելու համար: Նրանք հնարավորություն կունենան ուսումնասիրելու Հայաստանի, Միացյալ Թագավորության, Գերմանիայի, Ռումինիայի, Դանիայի և Չեխիայի ազգային տարազների պատմությունը: Նկարիչ-մոդելավորողները տարազը կդիտարկեն մշակութային համատեքստում և ժամանակակից մոտեցումներն ու տեխնոլոգիաներ օգտագործելով` իրենց հավաքածուների միջոցով յուրովի կմեկնաբանեն երկրների մշակույթն ու ազգային ինքնությունը։

4 Май 2011 - 10:40 AMT
В Ереване стартовала программа “Путь моды – на перекрестке диалога”, в рамках которой Армению посетили европейские художники-модельеры и эксперты в области моды. “Это замечательная программа, она дает возможность поближе познакомиться с культурой стран, участвующих в ней. Она важна для Армении хотя бы тем, что в подобной маленькой и богатой культурой стране не так много возможностей непосредственного общения с зарубежными коллегами. Несмотря на наличие Интернета, есть необходимость в непосредственном общении”, – сказал журналистам посол Объединенного Королевства и Северной Ирландии в Армении Чарльз Лонсдейл.
“Эта программа дает мне возможность лучше изучить культуру Армении, в частности, национальный костюм. В своих моделях я использую румынские элементы, но мне было бы интересно совместить их с армянскими”, – сказала корреспонденту PanARMENIAN.Net представительница Румынии Андра Клицан.
В ходе программы пять армянских и пять европейских художников-модельеров будут знакомиться с историей и культурным наследием участвующих стран в целях поиска новых идей и вдохновения. У них будет возможность изучить историю национальных костюмов Армении, Объединенного Королевства, Германии, Румынии, Дании и Чехии. Участниками национальные костюмы будут рассматриваться в контексте культуры с использованием современных подходов и технологий.