Այսօր «Օրանժ Արմենիա» և «Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միություն» ընկերությունները հայտնեցին համակարգչային խաղերի նախագծման առաջին հայկական «Բաց խաղ» առաջնության մեկնարկի մասին: «Այս առաջնության նպատակն է զարգացնել համակարգչային խաղերի նախագծման ոլորտը Հայաստանում, որը հնարավորություն կտա բացահայտել նոր երիտասարդ տաղանդներ, մոտիվացնել երիտասարդներին»,- նշեց «Օրանժ»-ի գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուան:
Առաջնությունն անցկացվելու է 4 փուլով և ունենալու է 7 անվանակարգ՝ լավագույն խաղ, սցենար, կերպար, դիզայն, անիմացիա, նորարարություն, շարժական հավելված-խաղ: Յուրաքանչյուր փուլում մասնակիցները կներկայացնեն իրենց կողմից նախագծված համակարգչային խաղերը։ Առաջին փուլում գնահատվելու է խաղի կոնցեպտը, 2-րդ փուլում՝ գրաֆիկան և դիզայնը, 3-րդ փուլում տեխնիկական հնարավորությունները, իսկ 4-րդ վերջին փուլում՝ կորոշվի լավագույն խաղը։
Հաղթողներին տրվելու են դրամական պարգևներ: Ինչպես նշեց «Օրանժ»-ի հանրային կապերի պատասխանատու Լիլիթ Մարտիրոսյանը, ընդհանուր մրցանակային բյուջեն կազմում է 1.300.000 դրամ, որից 300.000-ը կստանա «Լավագույն խաղ» անվանակարգի հաղթողը։
«Խաղերի ոլորտը այնքանով է տարբերվում այլ ոլորտներից , որ բացի ՏՏ մասնագետներից այստեղ կարելի է ներառել այլ մասնագետների՝ դիզայներների, անիմացիա պատրաստողներ: Այսպես մենք կներգրավենք նաև Հայաստանի այլ մասնագետներին: Մենք հույս ունենք, որ այս մրցույթից հետո կավելանա mobile app-եր գրողների քանակը, քանի որ այդ շուկան շատ արագ է աճում և տարածում գտնում Հայաստանում»,- ասաց ԻՏՁՄ գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը:
Կարեն Վարդանյանը նաև նշեց, որ Ժյուրիի անդամների կազմում լինելու են ներկայացուցիչներ Օրանժից, «Տրիադա» ստուդիայից, Արդիական տեխնոլոգիաների ասոցիացիայից, «Ռոբերտ Սահակյանց» փրոդաքշնից, «Մայքրոսոֆթ Հայաստան» և այլ ընկերություններից։
Մրցույթին մասնակցելու համար արդեն դիմել է 23 մարդ, հաղթողների անունները հայտնի կդառնան հունիսի 18-ին։ Մրցույթի մինչև 3-րդ փուլի ավարտը ներառյալ կարող են գրանցվել նոր մասնակիցներ։

4 Май 2011 - 12:57 AMT
Сегодня компании “Оранж” и “Союз предприятий по информационным технологиям” объявили о начале первенства проектирования компьютерных игр “Открытая игра”.
“Целью этого первенства является развитие области проектирования компьютерных игр в Армении, которое даст возможность открытия новых талантов среди молодежи”, – отметил Генеральный директор “Оранж” Бруно Дютуа. Первенство пройдет в три этапа и будет содержать 7 номинаций: лучшая игра, сценарий, образ, дизайн, анимация, новшество, мобильная игра-приставка. В каждом из этапов участники представят спроектированные ими компьютерные игры. В первом этапе будет оцениваться концепция игры, во втором – графика и дизайн, в третьем – технические возможности, а в четвертом, завершающем этапе – будет определена лучшая игра. Победителям будут вручаться денежные премии. Как отметила ответственный по общественным связям компании “Оранж” Лилит Мартиросян, общий призовой фонд составляет 1 300 000 драмов, 300 000 из которых получит победитель в номинации “Лучшая игра”.
“Область компьютерных игр тем отличается от других сфер, что в ней могут участвовать не только специалисты ИТ, но и многие другие специалисты: дизайнеры, аниматоры. Таким образом, мы задействуем и других армянских специалистов. Мы надеемся, что после этого конкурса увеличится число пишущих mobile app-ы, поскольку этот рынок в Армении очень быстро развивается и широко распространяется”, – сказал исполнительный директор Союза предприятий по ИТ Карен Варданян.
Карен Варданян также отметил, что в составе членов жюри также будут представители Оранж, студии “Тирада”, Ассоциации современных технологий, «Роберт Саакянц продакшн», “Майкрософт Армения” и других компаний. 23 человека уже подали заявки на участие в конкурсе, имена победителей станут известны 18 июня. До конца 3-го этапа могут записаться новые участники.