Ըստ Google-ի արդյունքների, կիրակի երեկոյան մեկ ժամում՝ 10։30-ից մինչև 11։30 որոնել են 1մլն % «բեն Լադեն»։ Այս մասին գրում է Mashable-ը։
Որոնման պիկը սկսվել է հենց այն պահից, երբ Twitter –ում բեն Լադենի մահվան լուրն է տարածվել և Օբամայի հայտարարությունից ուղիղ մեկ ժամ առաջ։
«Մայիսի 1-ի երեկոյան ժամը 7։30-8։30 մենք տեսանք 1 մլն % աճ «բեն Լադեն» որոնումներում», – գրում էր Google-ը Twitter-ում։
Google-ը վերջինն է, որ հայտարարել է իր բեն Լադենի որոնման արդյունքների մասին կիրակի երեկոյան։ Yahoo-ն իր որոնումների տվյալները հրապարակել էր երկուշաբթի օրը։

Google saw a 1 million percent increase in searches for “bin laden” during a one-hour period from 10:30 p.m. to 11:30 p.m. ET Sunday, May 1, evening, according to Mashable.
The peak search traffic began roughly as news of Osama bin Laden’s death started to spread on Twitter and roughly one hour before President Obama made the official announcement that bin Laden had been killed by U.S. forces during a raid on the Abbottabad, Pakistan, compound where he was hiding.
“On May 1 between 7:30-8:30 pm PST, we saw a 1 million percent increase in searches for [bin laden],” reads a statement Google posted to Twitter on Tuesday afternoon.
Google is the latest to release data of its increased activity around news Osama bin Laden’s death.
Yahoo revealed Monday that searches for “Osama Bin Laden” spiked 98,550% Sunday evening when compared to Saturday.