Պատկերապատման միջազգային փառատոնի հիմնադիր Ժան Մարդիկյանը կարծում է, որ Հայաստանը մի քանի տարի անց պատկերապատման դպրոց կունենա: «Այսօր Հայաստանում վարպետության դասերին մասնակցում է 30 նկարիչ, ինչը լավ ցուցանիշ է: Ֆրանսիայից եկած պատկերապատողները ջանք չեն խնայում նրանց սովորեցնելու համար: Օրինակ, Դոմինիկ Բեղտայը Հայաստանում արդեն մի քանի ամիս է, և նրա ազգանունը դարձել է Բեղտայան», ասաց Մարդիկյանը մայիսի 6-ին Երևանի պետական կամերային թատրոնում տեղի ունեցած «Պատկերապատման հրավառություն» միջոցառման պաշտոնական բացման ժամանակ:
Բացմանը ներկայացված են շուրջ 20 հեղինակների աշխատանքներ: Դոմենիկ Բեղտայը կարծում է, որ Հայաստանում պատկերապատման համար լայն ասպարեզ է բացվում: Նա իր աշխատանքներում շոշափում է բոլոր թեմաները, և PanARMENIAN.Net -ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց, որ իր հայաստանյան շարքը արդեն ավարտել է: «Պատկերապատումը այն ժանրն է, որը քեզ թույլ է տալիս միախառնել տարբեր թեմաներ և ոճեր: Ես իմ շարքերում պատկերում և պատկերելու եմ նաև հայ մարդկանց»:
«Պատկերապատման հրավառություն» խորագրով միջոցառումնեի շարքը անց է կացվում Հայաստանում Պատկերապատման զարգացման միություն (ՀՊԶՄ) կազմակերպության նախաձեռնությամբ մայիսի 6-8-ը: Ծրագրում նախատեսված են` պատկերապատման վարպետության դասընթաց, ցուցահանդեսներ, պատկերապատում կավիճներով, պատկերապատման հիման վրա նկարահանված Լյուկ Բեսոնի «Ադելի արկածները» ֆիլմի ցուցադրություն:
Փառատոնի հյուրերն են Ֆրանսիայի Անգուլեմ քաղաքի Պատկերի եւ պատկերապատման միջազգային փառատոնի հիմնադիր Ժան Մարդիկյանը, պատկերապատման լրագրող, քննադատ, սցենարիստ Լորան Մելիքյանը, Ֆրանսիացի նկարիչ, պատկերապատող Դոմինիկ Բեղտայը, լիբանանցի նկարիչ, պատկերապատող Զումանա Մեդլեջը:
Միջոցառումն իրականացվում է Հայաստանի Հանրապետության մշակույթի նախարարության աջակցությամբ և ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր հովանավորությամբ:

6 Май 2011 - 08:38 AMT
Основатель международного фестиваля комиксов Жан Мардикян считает, что Армения через несколько лет будет иметь собственную школу комиксов. “На сегодняшний день в Армении курсы комиксов посещают 30 художников, что является хорошим показателем. Приехавшие из Франции мастера комиксов, не жалея сил, занимаются их обучением. Например, Доминик Бегтай находится в Армении вот уже несколько месяцев, даже фамилию сменил на Бегтаян”,- пошутил Мардикян, выступая 6-го мая на официальном открытии “Салюта комиксов” в Ереванском государственном камерном театре.
На открытии были представлены работы более чем 20 авторов. Доминик Бегтай считает, что в Армении открываются широкие перспективы для развития комиксов. В своих работах он затрагивает почти все темы, и в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал, что уже завершил ряд комиксов об Армении: “Комикс – это жанр, позволяющий смешивать разные темы и стили. В моих комиксах образы многих армян, и в дальнейшем я тоже собираюсь изображать их”.
Ряд мероприятий под слоганом “Салют комиксов” проводится по инициативе организации Союз развития комиксов в Армении 6-8 мая. Программой предусмотрены курсы мастерства комиксов, выставки, рисование мелом, показ фильма Люка Бессона “Необычайные приключения Адели Блан-Сек”, снятого на основе комиксов.
Гости фестиваля: основатель Международного фестиваля образа и комиксов города Ангулем во Франции Жан Мардикян, французский художник, автор комиксов Доминик Бегтай, ливанский автор комиксов Джумана Медледж.