Ազգագրագետ Գագիկ Գինոսյանի կարծիքով անիմաստ է պետության կողմից Եվրատեսիլ երգի մրցույթին այդքան մեծ ուշադրություն դարձնելը: Ինչպես ասաց «Կարին» ազգագրական պարի համույթի ղեկավարը լրագրողներին, Հայաստանը թեկուզ հաղթել է Արցախյան պատերազմում, բայց հիմա պարտվում է խաղաղ պայմաններում: «Մշակութային քաղաքականության առումով մենք հիմա պարտվում ենք: Մարդկությունը վաղուց պետք է հասկանար, որ քոչարին մեր ազգային պարն է, ոչ թե տեղափոխեինք այն Եվրատեսիլի հարթություն, և ադրբեջանցիներից լսեինք, որ հայերն այն գողացել են», ասաց Գինոսյանը: Նա նաև գտնում է, որ պետական մակարդակով պետք է նախ և առաջ ֆինանսավորել ճշմարիտ հայ մշակույթը, որը կործանման եզրին է, և ոչ թե Եվրատեսիլին այդքան մեծ ուշադրություն հատկացնել: Այնուամենայնիվ, Գինոսյանը հավելեց, որ սրտանց միայն հաջողություն է մաղթում Էմմիին:
Եվրատեսիլում այս տարի Հայաստանից 4-րդ համարի տակ ելույթ է ունենալու երգչուհի Էմմին «Boom-boom» երգով:«Եվրատեսիլ 2011»-ի բացումը տեղի ունեցավ մայիսի 7-ին: Մրցույթի կիսաեզրափակիչները կայանալու են մայիսի 10-ին և 12-ին, իսկ եզրափակիչը կայանալու է մայիսի 14-ին

По мнению этнографа Гагика Гиносяна, такое пристальное внимание государства к конкурсу песни Евровидение бессмысленно. Как сказал журналистам руководитель национального танцевального ансамбля “Карин”, Армения хоть и выиграла в Арцахской войне, сейчас терпит поражение в мирных условиях. “Мы терпим поражение в культурной политике. Человечество давно должно было понять, что кочари – это наш национальный танец, нам не нужно было переносить его в плоскость Евровидения, чтобы азербайджанцы заявили, будто армяне у них позаимствовали этот танец», – сказал Гиносян. Он также считает, что истинное армянское искусство, находящееся в весьма плачевном состоянии, нужно финансировать на государственном уровне, а не обращать такого пристального внимания на Евровидение. Тем не менее, Гиносян добавил, что от всей души желает Эмми победы на Евровидении.
На Евровидении в этом году под 4-ым номером выступит Эмми с песней “Boom-boom”. Открытие “Евровидения 2011” состоялось 7 мая. Полуфинал конкурса состоится 10 и 11 мая, а финальный конкурс – 14 мая.