Ազգագրագետ Գագիկ Գինոսյանի կարծիքով անիմաստ է պետության կողմից Եվրատեսիլ երգի մրցույթին այդքան մեծ ուշադրություն դարձնելը: Ինչպես ասաց «Կարին» ազգագրական պարի համույթի ղեկավարը լրագրողներին, Հայաստանը թեկուզ հաղթել է Արցախյան պատերազմում, բայց հիմա պարտվում է խաղաղ պայմաններում: «Մշակութային քաղաքականության առումով մենք հիմա պարտվում ենք: Մարդկությունը վաղուց պետք է հասկանար, որ քոչարին մեր ազգային պարն է, ոչ թե տեղափոխեինք այն Եվրատեսիլի հարթություն, և ադրբեջանցիներից լսեինք, որ հայերն այն գողացել են», ասաց Գինոսյանը: Նա նաև գտնում է, որ պետական մակարդակով պետք է նախ և առաջ ֆինանսավորել ճշմարիտ հայ մշակույթը, որը կործանման եզրին է, և ոչ թե Եվրատեսիլին այդքան մեծ ուշադրություն հատկացնել: Այնուամենայնիվ, Գինոսյանը հավելեց, որ սրտանց միայն հաջողություն է մաղթում Էմմիին:
Եվրատեսիլում այս տարի Հայաստանից 4-րդ համարի տակ ելույթ է ունենալու երգչուհի Էմմին «Boom-boom» երգով:«Եվրատեսիլ 2011»-ի բացումը տեղի ունեցավ մայիսի 7-ին: Մրցույթի կիսաեզրափակիչները կայանալու են մայիսի 10-ին և 12-ին, իսկ եզրափակիչը կայանալու է մայիսի 14-ին

Ethnographer Gagik Ginosyan said the state’s such close attention to Eurovision song contest is senseless.
Though Armenia won the Karabakh war, now it suffers defeats in peacetime, Ginosyan, the art director of Karin fold dance ensemble, told journalist.
“We suffer defeats in the cultural policy. The humanity should have conceived the fact that Kochari is our national dance long ago. We should not have transferred the dance into Eurovision plane to be blamed by Azerbaijanis for lifting the dance from them,” said Ginosyan.
According to him, the state should finance the real Armenian art rather than focus on Eurovision. Nevertheless, Ginosyan wished Armenia’s Emmy success at the song contest.
Emmy will participate in the semifinal of Eurovision Sing Contest 2011 on May 10 with Boom-Boom song. The opening ceremony took place on May 7. The semifinals are scheduled for May 10 and 12. The final is due on May 14.