Աշխարհի ժողովուրդների պարային փառատոնում, որը տեղի է ունեցել ապրիլի 26-30-ն Իսպանիայի Պալմա դե Մալյորկա քաղաքում, գլխավոր մրցանակի է արժանացել Թուրքիան, որը ներկայացրել էր համշենահայերի պարը: «Կարին» ազգագրական երգի ու պարի համույթի գեղարվեստական ղեկավար Գագիկ Գինոսյանը գտնում է, որ Թուրքիայի հաղթանակը ընդամենը իսպանական քաղաքականության արդյունք է: «Նրանք ոչ մի անվանակարգում նույնիսկ ներկայացված չէին, բոլորի համար զարմանալի էր այդ հաղթանակը»,-լրագրողների հետ զրույցում ասաց Գինոսյանը: Նա նաև հավելեց, որ Թուրքիան ներկայացել էր 40 հոգանոց թիմով, մեծ նվագախմբով, իսկ Հայաստանը` ընդամենը 16 հոգով: «Նրանք ունեին հսկայական պետական աջակցություն, իսկ մենք տարբեր անհատների օգնությամբ ենք կարողացել հայթայթել անհրաժեշտ գումար Իսպանիա մեկնելու համար: Միայն մշակույթի նախարարությունն էր մասամբ հոգացել մեր ծախսերը, այլ պետական ատյանների դիմել ենք, բայց մերժում ենք ստացել»,-հավելեց Գինոսյանը:
«Կարին» համույթի 8 րոպեանոց պարերի շարանը հաղթել է Իսպանիայում ապրիլի 26-կայացած 14-րդ Աշխարհի ժողովուրդների պարային փառատոնի «Լավագույն պար» անվանակարգում, իսկ «Լավագույն երաժշտություն» անվանակարգում գրավել երրորդ տեղը:
Աշխարհի ժողովուրդների պարային փառատոնը տեղի է ունեցել ապրիլի 26-30-ն Իսպանիայի Պալմա դե Մալյորկա քաղաքում, որին այս տարի Հայաստանը ներկայացրել է «Կարին» ժողովրդական պարերի համույթը: Աշխարհի ժողովուրդների պարային փառատոնը մեծ պատմություն ունի: Փառատոնը առաջին անգամ անց է կացվել Գերմանիայի Մյունխեն քաղաքում 1985 թվականին, որին մասնակցել են 67 երկրների ներկայացուցիչներ: 1987 թվականից փառատոնը անց է կացվում Իսպանիայի Պալմա դե Մալյորկայում:

10 Май 2011 - 10:40 AMT
На Фестивале танцев народов мира, состоявшемся с 26 по 30 апреля городе Пальма-де-Майорка в Испании, главного приза удостоилась Турция, представившая танец амшенских армян. Художественный руководитель танцевального ансамбля “Карин” Гагик Гиносян считает, что победа Турции – всего лишь следствие политики Испании. “Они не были представлены ни в одной номинации, эта победа поразила всех”, – сказал в беседе с журналистами Гиносян. Он также добавил, что команда Турции состояла из 40 человек, с большим оркестром, а Армению представляло 16 человек. “У них чувствовалась огромная поддержка государства, в то время, как мы для поездки в Испанию собирали средства у частных лиц. Только Министерство культуры нас частично поддержало, в других государственных инстанциях мы получили отказ”, – добавил Гиносян.
Танец ансамбля “Карин” продолжительностью 8 минут победил 26 апреля в Испании на Фестивале танцев народов мира в номинации “Лучший танец” и взял третье место в номинации “Лучшая музыка”.
Международный фестиваль танцев народов мира состоялся с 26 по 30 апреля в городе Пальма-де-Майорка в Испании, где Армению представлял танцевальный ансамбль “Карин”, взявший первое место в номинации “Лучший танец” и третье – в номинации “Лучшая музыка”. Впервые Фестиваль танцев народов мира проводился в 1985 году в городе Мюнхен в Германии, в нем принимали участие представители 67 стран. Начиная с 1987 года, фестиваль проводится в испанском городе Пальма-де-Майорка.