Մայիսի 7-ին Երևանում, Գյումրիում և Վանաձորում միաժամանակ տեղի ունեցավ «Համակարգչի ազատագրում՝ GNU / Linux Install Fest» միջոցառումը։
Միջոցառման ընթացքում Ինստիգեյթ -ի մասնագետները բոլոր ցանկացողների համակարգիչներում տեղադրեցին Linux օպերացիոն համակարգը։
Նախաձեռնող «Ժառանգ» ՀԿ-ի հիմնադիր անդամ Կարեն Վրթանեսյանը տեղեկացրեց PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին, որ Երևանյան Fest-ին ներկա եղան 40 մասնակից՝ թե՛ կամավորներ, թե՛ հետաքրքրվողներ։ Նրանցից 10-ի համակարգիչներում տեղադրվել է Linux օպերացիոն համակարգը։
«Հայաստանը լինելով ոչ հարուստ երկիր մեծ գումարներ է ծախսում փակ կոդով օպերացիոն համակարգեր և ծրագեր ձեռք բերելու վրա։ Մենք համարում ենք, որ դա ռացիոնալ չէ»,- ասաց Կարեն Վրթանեսյանը։
Միջոցառման ընթացքում ցանկացողներին տրվել են Linux պարունակող սկավառակներ, իրենց համակարգիչներում տեղադրելու համար։ Ինչպես ավելացրեց Կարեն Վրթանեսյանը, հնարավոր է, որ Linux Install Fest տեղի ունենա նաև BarCamp Yerevan 2011-ի շրջանակներում։
Գյումրիում և Վանաձորում նույնպես աշխույժ է անցել միջոցառումը։ Այս մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին տեղեկացրեց «Ինստիգեյթ Ուսումնական Կենտրոն»-ի նախագահ Արման Պողոսյանը։
«Գյումրիում մասնակցեցին 23 հոգի, որոնցից 5-ի համակարգիչներում տեղադրվեց Linux, իսկ Վանաձորում մասնակցել են 38 հոգի, 7-ի համակարգիչներում տեղադրվել է Linux։ Մայիսի 21-ին Linux Install Fest-ը կկայանա նաև Ստեփանակերտում»,- ասաց Արման Պողոսյանը։
Ինչպես ավելացրեց Արման Պողոսյանը, կախված մասնակիցների արձագանքներից նման միջոցառումները հաճախակի կկազմակերպվեն՝ տարին 1 կամ 2 անգամ։
GNU / Linux Install Fest-ի նախաձեռնողներն են «Ժառանգ» մշակութային ՀԿ-ն և «Ինստիգեյթ Ուսումնական Կենտրոն» ՀԿ-ն, ինչպես նաև անհատ կամավորներ։

7 мая в Ереване, Гюмри и Ванадзоре одновременно состоялось мероприятие ” GNU / Linux Install Fest – освобождение компьютеров”.
В ходе мероприятия специалисты Инстигейт инсталлировали в компьютеры всех желающих операционную систему Linux.
Инициатор и член КЦ “Жаранг” Карен Вртанесян сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net, что на ереванском Fest присутствовало 40 участников, добровольцев и просто интересующихся мероприятием.
“Армения, будучи небогатой страной, тратит огромные средства на приобретение операционных систем с закрытым кодом. Мы считаем это нерациональным”, – сказал Карен Вртанесян.
Во время мероприятия желающим раздали диски, содержащие Linux. Как сказал Вратанесян, Linux Install Fest может состояться в рамках BarCamp Yerevan 2011.
В Гюмри и Ванадзоре мероприятие также прошло с успехом. Об этом сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net председатель “Учебного центра Инстигейт” Арман Погосян.
“В Гюмри участвовало 23 человека, 5 из которых поместили в свои компьютеры Linux, а в Ванадзоре участвовало 38 человек, 7 из которых предпочли Linux. 21 мая Linux Install Fest состоится также в Степанакерте”, – сказал Арман Погосян.
В зависимости от желания участников подобные мероприятия будут чаще проводиться – 1 или 2 раза в год, добавил Арман Погосян.