Իտալիայի Ֆրիուլի-Վենեցիա Ջուլիա նահանգում նախատեսվում է ստեղծել հայկական մշակույթի կենտրոն` «Հայկական տուն», որը կզբաղվի ինչպես մշակութային փոխանակումներով, այնպես էլ մշակութային արժեքների և ավանդույթների (ոչ նյութական մշակույթ) պահպանման, լեզվամտածողության, պատմության գիտական ու գիտատեխնիկական համադրությունով տեղեկատվական բանկերի ստեղծմամբ և մի շարք այլ գիտամշակութային ծրագրերով:
Որպես առաջին քայլ` ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանն ապագա «Հայկական տան» գրադարանին նվիրել է հայոց պատմական մայրաքաղաք Անիին, հայկական պատմամշակութային հուշարձաններին ու Փարաջանովին նվիրված գրքեր: Նա առաջարկել է «Հայկական տանը» համատեղ ուժերով բացել հայ գրատպության 500-ամյակին նվիրված գրքի ցուցահանդես:
Ինչպես տեղեկացնում է ՀՀ մշակույթի նախարարությունը, որոշումն ընդունվել է մայիսի 10-ին ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանի և Իտալիայի Ֆրիուլի-Վենեցիա Ջուլիա նահանգի նախագահ Ռենզո Տոնդոյի գլխավորած պատվիրակության հանդիպման ժամանակ:

В регионе Фриули-Венеция-Джулия Италии будет создан центр армянской культуры – “Армянский дом”, который будет заниматься как обменом культурой, так и вопросами охраны культурных ценностей и традиций (нематериальное искусство), создания информационных банков, сочетающих научно-исторические и научно-технические сведения и рядом других культурных программ.
Первым шагом на пути к открытию будущего центра “Армянский дом” был подарок Министра культуры РА Асмик Погосян в качестве книг об исторической столице Армении Ани, историко-культурных памятниках, книгах о Параджанове и др. Она предложила открыть в “Армянском доме” выставку, посвященную 500-летию книгопечатания в Армении.
Решение было принято 10-го мая во время встречи делегаций, возглавляемых министром культуры РА Асмик Погосян и губернатором региона Фриули-Венеция-Джулия Италии Ренцо Тондо.