Այսօր ՀՊՃՀ-ում կայացավ ՏՏ ոլորտում ՀՀ նախագահի ամենամյա կրթական պարգևի մրցանակաբաշխության հանձնաժողովի ամենամյա հանդիպումը մրցանակաբաշխության հավակնորդների հետ։
Հանդիպմանը ներկա էին Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի (ՀՊՃՀ), Երևանի պետական համալսարանի (ԵՊՀ), Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի, Հայ-ռուսական համալսարանի և Եվրոպական տարածաշրջանային ակադեմիայի համապատասխան ֆակուլտետների ուսանողներ։
Հանձնաժողովը ներկայացրեց ուսանողների մրցանակաբաշխության նպատակը, դիմելու կարգը, մրցանակները և մնացած պայմանները։ Ըստ Synopsys Armenia ընկերության գործադիր տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանի մրցանակաբաշխության նպատակն է խրախուսել և բացահայտել ՏՏ ոլորտի ասպարեզում լավագույն երիտասարդներին։
ՀՀ նախագահի ամենամյա կրթական պարգևի 7-րդ մրցանակաբաշխությունը կանցկացվի երեք փուլով։ Հանձնաժողովն իր աշխատաքը կավարտի հուլիսի 2-ին։ Մրցանակաբաշխությանը դիմելու վերջնաժամկետը հունիսի 10-ն է։
Յուրաքանչյուր հաղթող կստանա ՀՀ նախագահի ստորագրությամբ դիպլոմ, դրամական պարգև մինչև 1000 դոլար, որն ամենաբարձրն է և թվային տեխնոլոգիաները խորհրդանշող մրցանակ-արձանիկ։
Պարգևները շնորհվում են բարձր առաջադիմություն ունեցող այն ուսանողներին, ովքեր ակտիվորեն մասնակցում են սոցիալական ծրագրերին, տարբեր օլիմպիադաների և մրցույթների, գիտական հոդվածների հեղինակներ են, ունեն բազմակողմանի գիտելիքներ ու այլ տաղանդներ:
2011թ-ին նախատեսված են հետևյալ անվանակարգերը՝ Գլխավոր մրցանակ, Լավագույն ասպիրանտ (I և II կարգեր), Լավագույն մագիստրանտ (I և II կարգեր), Լավագույն բակալավր (I և II կարգեր), Լավագույն սփյուռքահայ մասնակից, Լավագույն ուսանողուհի, Լավագույն աշակերտ։
Նախագահական ամենամյա մրցանակաբաշխությունը ֆինանսավորում է Սինոփսիս Արմենիա ընկերությունը: Մրցանակաբաշխությունն առաջին անգամ անցկացվել է 2005թ-ին։ Անցած 6 տարիների ընթացքում 158 ուսանող և աշակերտ արժանացել են այս պարգևին:

12 мая в ГИУА состоялась встреча комиссии, вручающей ежегодную премию президента РА в сфере ИТ, с претендентами на получение премии.
На встрече присутствовали студенты соответствующих факультетов Государственного инженерного университета Армении (АГАУ), Ереванского государственного университета (ЕГУ), Армяно-российского (Славянского) университета и Европейской региональной академии.
Комиссия представила студентам цели вручения наград, ознакомила с порядком подачи заявок, с наградами и другими условиями. По словам исполнительного директора компании Synopsys Armenia Овика Мусаэляна, основной целью премии является определение и поддержка лучших в сфере информационных технологий.
7-ое ежегодное вручение награды президента РА пройдет в три этапа. Комиссия закончит работу 2-го июля. Последний срок подачи заявок – 10 июня.
Победители получат дипломы с подписью президента, денежную премию в размере 1000 долларов и приз-статуэтку, символизирующую цифровые технологии.
Награды вручаются тем студентам, которые активно участвовали в социальных программах, олимпиадах и конкурсах, являются авторами научных статей, обладают разносторонними знаниями и талантами.
В 2011 году предусмотрены следующие номинации: Главный приз, Лучший аспирант (1 и 2 класса), Лучший магистрант (1 и 2 класса), Лучший бакалавр (1 и 2 класса), Лучший участник из армянской диаспоры, Лучшая студентка, Лучший учащийся.
Ежегодное вручение премии президента РА финансирует компания “Synopsys Armenia”.
Впервые вручение премий проводилось в 2005 году. За прошедшие 6 лет 158 студентов и учащихся были удостоены этой премии.