Մայիսի 12-ին ՀՀ ԳԱԱ Պատմության ինստիտուտի դահլիճում տեղի է ունեցել «Սիրիական բանակի հայ գեներալները» ֆիլմի ցուցադրությունը: Ֆիլմի հեղինակներն են` Հայկ Սամսոնյանը և Գրիգոր Վարդանյանը: Ֆիմը պատմում է 20-րդ դարի սիրիական բանակի երեք հայ գեներալներ`Սիրիայի հրետանու գլխավոր հրամանատար Արամ Կարամանուկյանի, Սիրիայի ոստիկանական զորքերի ընդհանուր հրամանատար Հրանտ բեյ Մալոյանի և պահեստային սպաների վարժարանի հրամանատար Ալբեր Քիլեջյանի մասին:
Գրիգոր Վարդանյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց, որ ֆիլմի աշխատանքները տևել են 6-7 ամիս, օգտագործվել են Սիրիայի արխիվներում պահպանվող նյութեր: Ֆիլմի ցուցադրությանը ներկա էին ՀՀ նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը, գեներալների մի քանի ազգականներ և Հայաստանում Սիրիայի դեսպանատան ներկայացուցիչներ:

12 мая в зале Института истории НАН РА состоялся показ фильма ”Армянские генералы сирийской армии. Авторы фильма – Айк Самсонян и Григор Варданян. Фильм рассказывает о трех армянских генералах сирийской армии 20-го века: Главнокомандующем артиллерией Сирии Араме Караманукяне, командующем полицейскими войсками Гранте бей Малояне и командире колледжа воинов запаса Альбере Киледжяне.
Работа над фильмом заняла 6-7 месяцев, были использованы сирийские архивные материалы, заявил Григор Варданян в беседе с журналистами. На показе присутствовали бывший министр иностранных дел Вардан Осканян, некоторые из родственников генералов, а также представители посольства Сирии в Армении.