Մայիսի 11-ին Ֆրանսիայում բացվեց Կաննի միջազգային կինոփառատոնը: «Ոսկե արմավենու» համար կպայքարեն մոտ 20 ֆիլմեր: Փառատոնը բացվեց Վուդի Ալենի նոր «Կեսգիշերը Փարիզում» ֆիլմով: Դերերից մեկը կատարել է Ֆրանսիայի առաջին տիկինը, սակայն Կառլա Բրունին Կանն չի ժամանել:
Կաննի 64-րդ միջազգային կինոփառատոնի ֆավորիտներն են համարվում Լարս ֆոն Տրիերի ու Թերենս Մալիկի «տիեզերական պատմությունները»: Դանիացի «սադրիչ» ֆոն Տրիերը նույն Կաննում աղմուկ հանած «Հակաքրիստոս» ֆիլմից հետո շարունակում է հորրորի հետազոտութունը: Այս անգամ նա դիմել է աղետ-ֆիլմի ժանրին՝ նրա «Մելանխոլիան» մի հարսանիքի պատմություն է, որի մասնակիցներն ու հյուրերը հանկարծ իմանում են աշխարհի մոտալուտ վերջի մասին: Գլխավոր դերը կատարել է Կիրստեն Դանսթը: Ֆոն Տրիերն արդեն խոստացել է, որ հեփի-ենդ չի լինելու,-նրա ֆիլմի անվանումը աղերսվում է խորհրդավոր մոլորակի անվան հետ, որն, ըստ սյուժեի, պետք է բախվի Երկրի հետ և ոչնչացնի այն:
Կազմակերպիչներն արդեն բազմաթիվ անակնկալներ են պատրաստել՝ արտամրցութային ծրագրում կցուցադրվեն նոր «Կարիբյան ծովի ծովահենները» Ջոնի Դեպի դերակատարմամբ՝ Ջեկ-ճնճղուկի դերում, ինչպես նաև Ջոդի Ֆոսթերի «Կուղբը» ֆիլմում, որտեղ գլխավոր դերը կատարում է Մել Գիբսոնը: Կինոփառատոնի ամենասպասված ֆիլմը կարելի է համարել Թերենս Մալիկի «Կենաց ծառը» ֆիլմը Բրեդ Փիթի և Շոն Պենի դերակատարմամբ:
Կաննի 64-րդ միջազգային կինոփառատոնի ժյուրիի նախագահն է Ռոբերտ դե Նիրոն: Նախկինում ամերիկացի դերասանն արդեն երկու անգամ գլխավորել է Կաննի փառատոնի ժյուրին: Անցյալ տարի փառատոնի ժյուրիի նախագահն էր ամերիկացի ռեժիսոր Թիմ Բերթոնը:

12 Май 2011 - 13:03 AMT
11 мая во Франции открылся 64-й Международный Каннский кинофестиваль. За главный приз – "Золотую пальмовую ветвь" – будут бороться 20 картин. Фестиваль открыл новый фильм Вуди Аллена "Полночь в Париже". Одну из ролей в этом фильме сыграла первая леди Франции. Однако на открытие фестиваля Карла Бруни не приехала.
Фаворитами программы 64-го Международного кинофестиваля в Каннах обещают стать «космические» истории от Ларса фон Триера и Терренса Малика. Датский провокатор фон Триер после нашумевшего в тех же Каннах «Антихриста» продолжает исследование хоррора. На этот раз он обращается к жанру фильма-катастрофы: его «Меланхолия» — история одной свадьбы, участники и гости которой внезапно узнают о скором конце света. Главную роль сыграла Кирстен Данст. Фон Триер уже пообещал, что хеппи-энда не будет, – заголовок его картины отсылает к названию таинственной планеты, которая по сюжету должна столкнуться с Землей и уничтожить ее.
Организаторы уже приготовили немало сюрпризов: во внеконкурсной программе будут показаны новые "Пираты Карибского моря" с Джонни Деппом в роли разудалого пирата Джека-Воробья, а также картина Джоди Фостер "Бобер", где главная роль досталась оскандалившемуся Мелу Гибсону. Одним из самых ожидаемых фильмов кинофестиваля можно смело назвать "Древо жизни" режиссера Терренса Малика с Брэдом Питтом и Шоном Пенном в главных ролях.
Председателем жюри 64-го Международного Каннского кинофестиваля будет Роберт Де Ниро. Ранее американский актер уже дважды был главой жюри в Каннах. В прошлом году председателем жюри Каннского кинофестиваля был американский режиссер Тим Бертон.