Արթուր Աբրահամի մարզիչ Ուլի Վեգներն անհամբերությամբ է սպասում «Super Six» առաջնության շրջանակներում Կարսոնում (ԱՄՆ) մայիսի 14-ին իր սանի մենամարտին Անդրե Ուորդի հետ:
«Կարծում եմ, որ մենամարտն ուշագրավ պայքարով կընթանա: Ես գիտեմ, որ մեզ համար դա շատ դժվար պայքար է լինելու, և հույս ունեմ, որ կհաղթի լավագույնը: Բռնցքամարտիկներն անում են ամեն ինչ, որպեսզի երկրպագուներին լավ մենամարտ ցուցադրեն»,- Վեգների խոսքն է մեջբերում fightnews.com-ը:
Անդրե Ուորդի մենեջեր Ջեյմս Փրինսն ընդգծել է, որ իրենք հարգում են մրցակցին ու նրա ձեռքբերումները բռնցքամարտում, և շաբաթ օրը հոյակապ մենամարտ է սպասվում: «Աբրահամը միջին քաշային կարգում փայլուն էր ելույթ ունենում, բայց իզուր փոխեց իր քաշային կարգը: Ես միայն կարող եմ ողջունել նրան ԱՄՆ-ում»,- զգուշացրել է Փրինսը:

The final press conference for the kickoff of the Semifinals of the Super Six World Boxing Classic turned tense on May 11, just three days before Andre Ward defends his WBA super middleweight title against former world champion Arthur Abraham.
Abraham’s trainer Ulli Wegner said: “I’m really looking forward to seeing an exciting fight on. I know it will be a very difficult fight for us and I’m hoping that the better man will win. I hope that we have a fair fight and we put on a good fight for the fans. Now we’re done with the talking and we’re ready to get inside the ring.”
As for James Prince, Ward’s Manager, he said they have respect for Arthur Abraham and his accomplishments in boxing, fightnews.com reported. “You were a great fighter at 160 pounds but I feel like your advisors have tricked you into placing you into a different weight division where you don’t belong. I want to extend my warmest hospitality and welcome you to the States, but that’s where it ends,” said Prince.