Վերջերս ադրբեջանական մամուլն իր հրապարակումներով երկու հստակ նպատակ ունի` վարկաբեկել հայերին և գովերգել Ալիևների կլանը: Հաճախ այդ երկու նպատակներին հասնում են մեկ նյութի հրապարակմամբ: Ընդ որում դրա համար տեղին են ցանկացած թեմաներ` Հայաստանի նախագահի ելույթից մինչև «Եվրատեսիլ» մրցույթ:Ինչպես հայտնի է, Հայաստանը ներկայացնող երգչուհի Էմմին չի անցել «Եվրատեսիլ 2011»-ի եզրափակիչ: 1news.az-ի հրապարակման համաձայն, դրա պատճառ է դարձել «Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և նրա թիմի քրտնաջան, նպատակաուղղված, ապագային միտված աշխատանքը` ռազմավարապես ուղղված լինելով ադրբեջանական ժողովրդի բարգավաճմանը»: Բավական դժվար է հասկանալ Էմմիի` եզրափակիչ փուլ չանցնելու և Ադրբեջանի նախագահի քրտնաջան աշխատանքի միջև տրամաբանական կապը, եթե հաշվի առնենք, որ «Եվրատեսիլը», թեև քաղաքական խաղերի հարթակ է, պաշտոնապես ամեն դեպքում երաժշտական մրցույթ է, և նախագահներն իրենց թիմերի հետ այստեղ գործ չունեն:
Բայց, ամենազարմանալին այն է, որ ադրբեջանական ԶԼՄ-ների համար շատ խորհրդանշական է դարձել, որ Էմմին ելույթ է ունեցել և չանցել եզրափակիչ փուլ հենց մայիսի 10-ին` «Ադրբեջանի համազգային առաջնորդի»` Հեյդար Ալիևի ծննդյան օրը, որը, դատելով, ադրբեջանական հրապարակումներից, Իլհամ Ալիևի նման իր ավանդն է ունեցել նրանում, որ Հայաստանը մրցույթի եզրափակիչ չի անցել:

With the recent publications, the Azerbaijani media pursues two definite goals – to cast a slur upon Armenians and glorify the Aliyev clan. Often these goals are combined in one article. Any topic is suitable for this purpose – starting from the Armenian President’s speech up to Eurovision song contest.
Armenia’s Emmy has not qualified for Eurovision 2011 final. According to 1news.az, “this is a result of diligent and dedicated work of Azerbaijani President Ilham Aliyev and his team that is strategically aimed at the Azerbaijani people’s prosperity.”
It is too difficult to find a logical link between Emmy’s failure to get through to the contest final and diligent work of the Azerbaijani President, taking into consideration the fact that though Eurovision is considered to be an unofficial platform for political games, officially it is a song contest where presidents and their teams have nothing to do.
Moreover, it is very symbolic for the Azerbaijani media that Emmy failed on May 10 – birthday of “Azerbaijan’s pan-national leader” Heydar Aliyev, who according to publications, also contributed considerably to Armenia’s failure at the song contest.