Մայիսի 12-ին Դյուսելդորֆում տեղի է ունեցել «Եվրատեսիլ 2011»-ի երկրորդ կիսաեզրափակիչը, որի արդյունքներով որոշվել է մրցույթի եզրափակիչ անցած մասնակիցների երկրորդ տասնյակը. Ուկրաինա (Միկա Նյուտոն), Էստոնիա (Գետեր Յանի), Ռումինիա (Hotel FM խումբ), Մոլդովա (Zdob si Zdub խումբ), Իռլանդիա (Jedward զույգ), Բոսնիա և Հերցեգովինա (Դինո Մերլին), Դանիա (A Friend In London խումբ), Ավստրիա (Նադին Բեյլեր), Սլովենիա (Մայքլ Քեուց) և Շվեդիա (Էրիկ Սաադե): Առաջին կիսաեզրափակչի արդյունքներով եզրափակչի առաջին տասնյակի մեջ են մտել` Կատի Վոլֆը (Հունգարիա), Eldrine խումբը (Վրաստան), Sigurjon's Friends խումբը (Իսլանդիա),Էվելինա Սաշենկոն (Լիտվա), Ալեքսեյ Վորոբյովը (Ռուսաստան), Նինան (Սերբիա), Լուկաս Յորկասը և Ստերեո Մայքը (Հունաստան), Պարադայզ Օսկարը (Ֆինլանդիա), Աննա Ռոսսինելլին (Շվեյցարիա), Էլ և Նիկկի դուետը (Ադրբեջան):
«Եվրատեսիլ 2011»-ի եզրափակիչ անցած մասնակիցների ընդհանուր ցուցակը` Ֆրանսիա, Իտալիա, Մեծ Բրիտանիա, Գերմանիա, Իսպանիա, Սերբիա, Ռուսաստան, Շվեյցարիա, Վրաստան, Ֆինլանդիա, Իսլանդիա, Հունգարիա, Լիտվա, Ադրբեջան, Հունաստան, Բոսնիա և Հերցեգովինա, Ավստրիա, Ուկրաինա, Մոլդովա, Շվեդիա, Սլովենիա, Ռումինիա, Էստոնիա, Դանիա, Իռլանդիա:

On May 12, the second semifinal of the 2011 Eurovision Song Contest took place in the Dusseldorf Arena, with 10 out of 19 countries qualifying for the Grand Final: Ukraine, Estonia, Romania, Moldova, Ireland, Bosnia & Herzegovina, Denmark, Austria, Slovenia and Sweden.
Participants’ complete list of the Grand Final of the 2011 Eurovision Song Contest is as follows: France, Italy, Great Britain, Germany, Spain, Serbia, Russia, Switzerland, Georgia, Finland, Iceland, Hungary, Lithuania, Azerbaijan, Greece, Bosnia & Herzegovina, Austria, Ukraine, Moldova, Sweden, Slovenia, Romania, Estonia, Denmark and Ireland.
Earlier some Armenian media outlets reported that Emmy and another four participants of the song contest have lodged a complaint against the European Broadcasting Union (EBU). Allegedly, the complaint read that the May 10 Eurovision 2011 semifinal broadcasting was not organized appropriately and many viewers from European countries failed to vote via sending SMS messages. However, head of the Armenian delegation to Eurovision 2011 Gohar Gasparyan said that Armenia has not lodged a complaint against EBU. She did not clarify whether Armenia is going to dispute the results of the song contest first semifinal.