«ԱրմենՏել» ընկերության աջակցությամբ Գաֆեսճյան արվեստի կենտրոնում մեկնարկում է «Ստեղծագործականություն և երևակայություն» նոր մանկական ծրագիր:
«Ստեղծագործականություն և երևակայություն» ծրագրի շրջանակում 6-12 տարեկան երեխաները կծանոթանան ճանաչված չեխ ապակեգործ Իվանա Շրամկովայի աշխատանքներին: Երեխաներին կցուցադրվի արվեստագետի կողմից պատրաստված մուլտֆիլմ, որում ներկայացվում է արվեստի գործի ստեղծման գործընթացը` մտահաղացման ի հայտ գալուց մինչև իրականացումը: Այնուհետև, երեխաներին հնարավորություն կընձեռվի հատուկ խաղ-դասերի ժամանակ ստեղծել իրենց սեփական աշխատանքները:
«ԱրմենՏել» ընկերության հետ համագործակցության շրջանակներում մենք շարունակում ենք կրթական և ստեղծագործական ծրագրերի շարքը Գաֆեսճյան արվեստի կենտրոնում: Մեր փորձը ցույց տվեց, որ հայ երեխաները հաճույքով են շփվում արվեստի գործերի հետ, ոգեշնչված ստեղծագործում և ուրախությամբ գալիս մեր կենտրոն», – նշեց Գաֆեսճյան արվեստի կենտրոնի գործադիր տնօրենի ժ/պ Վահագն Մարաբյանը:
«Այս նախագիծը բացառիկ է, քանի այն որ թույլ է տալիս երեխաներին, ոչ միայն դիտորդի կարգավիճակում շփվել արվեստի գործերի հետ, այլ նաև ստեղծել իրենց սեփականը: Հենց այս ինտերակտիվ և անհատական մասնակցության ձևը, կարծում եմ, ամենաշատը կհետաքրքրի պատանի նկարիչներին», – ասաց «ԱրմենՏել»-ի գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն:
Ծրագրին կարող են մասնակցել երեխաները և նրանց ընտանիքների անդամները: Դասերը տեղի կունենան երեքշաբթի և շաբաթ օրերին, սկսած մայիսի 14-ից: Ծրագրին մասնակցելու համար անհրաժեշտ է դիմել Գաֆեսճյան արվեստի կենտրոն: Յուրաքանչյուրի մասնակցությունն անվճար է։

13 Май 2011 - 10:58 AMT
В Центре искусств Гафесчян при поддержке «АрменТел» стартует детская программа «Творчество и воображение».
В рамках программы «Творчество и воображение» дети в возрасте от 6 до 12 лет ознакомятся с работами известного чешского скульптора Иваны Шрамковой. Им будет показан мультфильм, подготовленный художницей и рассказывающий о процессе создания произведения искусства от зарождения идеи до ее воплощения в жизнь. Затем дети во время специальных уроков в процессе игры получат возможность создавать свои собственные работы. «В партнерстве с «АрменТел» мы продолжаем цикл образовательных и творческих программ для детей в Центре искусств Гафесчян. Наш опыт показал, что дети Армении с удовольствием соприкасаются с искусством, с радостью творят и с радостью приходят в наш центр», – отметил и.о. исполнительного директора Центра искусств Гафесчян Ваагн Марабян.
«Я считаю этот проект уникальным, так как он позволяет детям, нашему будущему, не просто в качестве зрителей приобщиться к искусству, но и самим создать нечто новое. Именно эта интерактивная, личная форма участия, думаю, будет больше всего интересна юным художникам», – отметил генеральный директор «АрменТел» Игорь Климко. Участие в программе «Творчество и воображение» бесплатно. В ней могут принять участие как сами дети, так и члены их семей. Занятия будут проводиться по вторникам и субботам, начиная с 14 мая 2011 года. По вопросам участия в программе можно обратиться в Центр искусств Гафесчян.