Հունիսի 15-24-ը Ֆրանսիայի մայրաքաղաք Փարիզում կներկայացվի խաչքարագործության արվեստը: Ինչպես տեղեկացրել է լրագրողներին ՀՀ մշակույթի փախնախարար Արև Սամուելյանը, ցուցահանդեսը տեղի կունենա ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գրասենյակում կայանալիք միջազգային գիտաժողովների շրջանակներում, որոնց մասնակցելու են բազմաթիվ երկրներ, այդ թվում նաև Հայաստանը: Ցուցադրությունը ներառում է Փարաջանովի թանգարանի տնօրեն Զավեն Սարգսյանի հեղինակած լուսանկարները, որտեղ պատկերված են վաղնջական ժամանակներից մինչև ժամանակակից շրջանի խաչքարեր: Բացի դրանից, այդ մեկ շաբաթվա ընթացքում հայ խաչքարագործ վարպետը բոլոր այցելուների աչքի առաջ խաչքար կկերտի: Սամուելյանը նաև նշել է, որ առայժմ հայտնի չէ Հայաստանի պատվիրակության կազմը:
2010 թ-ի նոյեմբերի 17-ին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն իր ազգային ոչ նյութական արժեքների ցանկում ներառել է խաչքարը՝ Հայաստանի Հանրապետության ներկայացրած «Խաչքարի արվեստ. խաչքարի խորհուրդն ու խաչքարագործությունը» անվանումով: Այս տարի նույն ցանկում ընդգրկվելու համար ՀՀ մշակույթի նախարարությունը երկու հայտ է ներկայացրել՝ առաջարկելով ցուցակում ընդգրկել հայկական աշուղական սիրային քնարերգությունը և Վարդավառի տոնը, իսկ 2012 թ-ի համար` «Սասնա ծռեր» էպոսը: Այս տարվա արդյունքները կհրապարակվեն նոյեմբեր ամսին:

С 15 по 24 июня в столице Франции – в Париже будет представлено искусство хачкара. Выставка состоится в рамках проводимых в офисе ЮНЕСКО научных конференций, сообщила журналистам заместитель Министра культуры РА Арев Самуэлян, принимать участие в которых будут разные страны, в том числе и Армения. На выставке будут представлены фотографии, сделанные директором Музея Параджанова Завеном Саркисяном, с изображениями хачкаров различных эпох. Помимо этого, в течение этой недели армянский мастер хачкара на глазах у посетителей будет создавать хачкар. Самуэлян также добавил, что пока неизвестен состав армянской делегации.
17 ноября 2010 года ЮНЕСКО включил хачкар в список национальных нематериальных ценностей. В этом году Министерство культуры РА подало заявку на включение в тот же список армянского любовного песнопения ашугов и праздника Вардавар, а для 2012 года – эпоса “Сасунские безумцы”. Результаты этого года будут обнародованы в ноябре.