ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ, «Համազգային» թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար, Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական իստիտուտի խորհրդի նախագահ Սոս Սարգսյանը պարգևատրվել է Հայ-Ռուսական (Սլավոնական) համալսարանի «Ձիթենու ճյուղ» մեդալով: Ինչպես հաղորդում է ՀՌՄ մամլո ծառայությունը, մեդալը շնորհվել է «Արվեստին անմնացորդ նվիրումի, թատրոնում և կինոյում ստեղծած անկրկնելի պայծառ կերպարների, Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի զարգացման գործում անձնական ակնառու ավանդի և կայուն քաղաքացիական դիրքորոշման համար»: «Հեշտ չէ նվաճել Նահապետի կոչումը, հեշտ չէ կրել այդ նահապետության ծանր բեռը: Դա այն բեռն է, որը անմիջապես կապված է մեր ժողովրդի բեռի հետ և, որը մեծագույն արժանապատվությամբ կրում է Սոս Սարգսյանը արդեն շատ ու շատ երկար տասնամյակներ և շատ ուրախ եմ, որ մեր երիտասարդ սերունդը իսկապես ոչ միայն ճանաչում է, այլ նաև սիրում է Սոս Սարգսյանին` մեծանուն դերասանին, մեծանուն արտիստին և մեծանուն քաղաքացուն»,- ասել է ՀՌՀ ռեկտոր Արմեն Դարբինյանը:
«Ես շատ եմ շփվում մեր երիտասարդության հետ և տեսնում եմ, որ այսօրվա երիտասարդները հիմնականում փայլուն մարդիկ են, որոնց հետ ես մեծ հույսեր եմ կապում,- իր հերթին ասել է Սոս Սարգսյանը: – Կարծում եմ, որ մեր գլխավոր խնդիրն այն է, որ երտասարդությունը խորապես ոչ միայն հասկանա, այլ նաև զգա, որ այս փոքրիկ երկիրը իրենն է, այլ ոչ թե ուրիշինը: Այս երկրում չկա մի խնդիր, որը ինձ չվերաբերվի, ամեն ինչի համար ես ինձ մեղավոր եմ զգում, ամեն հաղթանակին` մասկանից: Մենք չենք կարող անտարբեր լինել, չենք կարող չսիրել այս երկիրը, չհարգել մեր պատմությունը»: «Պահանջատիրությունը, տիրոջ զգացումը առ երկիր, առ հայրենի հող, առ պետություն այսօր արդեն չափազանց մեծ նշանակություն ունեցող արժեք է, որը մենք մշտապես պետք է գիտակցենք և նույնպես անվանի դերասանի և քաղաքացու օրինակով կրենք», – նշել է Արմեն Դարբինյանը:
Միջոցառման ընթացթում տեղի ունեցավ Սոս Սարգսյանի «Լակոտ» գրքի շնորհանդեսը: Ներկաներին նաև ցուցադրվեց անվանի դերասանին նոիրված տեսաֆիլմը` նկարահանած ՀՌՀ դասախոս Վահագն Զաքարյանի կողմից:

Народный артист СССР, художественный руководитель театра «Амазгаин», председатель Совета Ереванского государственного института театра и кино Сос Саркисян награжден Медалью Российско-Армянского (Славянского) университета «Ветка оливы». Как сообщает пресс-служба РАУ, медаль была вручена “За беззаветное служение искусству, за создание неповторимых образов в театре и кино, за весомый личный вклад в развитие Ереванского государственного института театра и кино, за твердую гражданскую позицию”. “Нелегко завоевать звание наапета, нелегко осознавать себя наапетом, нелегко нести его тяжелую ношу, которая непосредственно связана с нашим народом, и груз каждого из нас является частицей той ноши, которую многие десятилетия с большим достоинством несет Сос Саркисян», – отметил на награждении ректор РАУ Армен Дарбинян. Он также добавил, что рад тому, что молодое поколение не только знает, но и любит Соса Саркисяна – “великого актера, великого артиста и великого гражданина своей страны”.
“Я общаюсь с молодежью и вижу, что представители сегодняшнего молодого поколения – блестящие люди. Я с ними связываю большие надежды», – в свою очередь, отметил Сос Саркисян. Он добавил, что по его мнению основная задача состоит в том, чтобы армянская молодежь глубоко осознала, что эта маленькая страна принадлежит ей и никому другому. “Мы все должны относиться к нашей земле с чувством хозяина. Нет ни одной проблемы, связанной с нашей страной, которая бы меня не волновала: за все поражения я чувствую себя виноватым, и в каждой победе чувствую свое участие. Мы не можем не любить свою страну и не можем не гордиться своей культурой”, – подчеркнул он.
В ходе мероприятия состоялась презентация книги Соса Саркисяна «Щенок». Собравшимся был также представлен фильм о жизни и творчестве народного артиста СССР Соса Саркисяна, снятый преподавателем РАУ Ваагном Закаряном.