Մայիսի 15-ին Կալիֆորնիայի Միշն Հիլզ քաղաքի Արարատ-Եսկիջյան թանգարանում տեղի կունենա «Ճանապարհորդություն դեպի պատմական Հայաստան» լուսանկարչական ցուցահանդեսը: Լուսանկարների հեղինակը Շիրազ-Հովհաննես Ջերեջյանը, ով սկսած 1960-ական թվականներից աշխատել է ֆրանսիական հնագիտական արշավախմբի հետ որպես լուսանկարիչ, սկսել է ճամփորդել Արևմտյան Հայաստան և բազմաթիվ լուսանկարներ է արել: Ջերեջյանը, ում անվանում են «հայ ժողովրդի լուսանկարիչ», լուսանկարներում շեշտը դրել է հիմնականում ամրոցների և եկեղեցիների վրա: Նա շրջել է Կիլիկիայում, Այնթապում, Տիգրանակերտում, Բաղեշում, Պշուտում, Խարբերդում, Մարաթուկ և Արարատ լեռների շրջակայքում և այլ վայրերում՝ ֆիքսելով հայկական հետքերը: Ջերեջյանը լուսանկարել է նաև Դաշտային Ղարաբաղը, հայտնում է massispost-ը:
Ցուցահանդեսին ներկայացված են հեղինակի շուրջ երկու տասնամյակում արված լուսանկարները, ցուցահանդեսի համակարգողն է Հարութ Տեր-Դավիդյանը:

15 мая в музее Арарат-Ескиджян в городе Мишн-Хиллс штата Калифорния состоится выставка фотографий “Путешествие в историческую Армению”. Автор работ – Шираз-Оганнес Джереджян, который, начиная с 1960 года, работал во французской археологической научной экспедиции в качестве фотографа, начал путешествовать по Западной Армении и сделал множество фотографий. Джереджян, которого прозвали “фотографом армянского народа”, в своих фотографиях делал акцент на крепости и церкви. Он путешествовал по Киликии, Айнтапу, Тигранакерту, Багешу, Пшуту, Харберду, Маратуку, в окрестностях горы Арарат и других местах, фиксируя “армянский след”. Джереджян снимал также Равнинный Карабах, сообщает massispost.
На выставке представлены фотографии, снятые за последние двадцать лет, организатор выставки – Арут Тер-Давидян.